וויי־בוקס בדרך לעוד פרויקט בתל אביב: מגדל של 30 קומות ב–200 מיליון שקל

חברת הנדל"ן סיכמה על עסקת קומבינציה עם בעלי קרקע ליד רחוב המסגר, ותחזיק ב–60% מהזכויות בפרויקט ■ וויי־בוקס, שבשליטת יעקב גורסד, נסחרת לפי שווי של 140 מיליון שקל ■ גורסד הקים את רביעיית פלורנטין, ומקדם מיזם דיור נוסף בתל אביב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט רביעיית פלורנטין שהקימה וויי־בוקס בדרום תל אביבצילום: דודו בכר
ערן אזרן

חברת הנדל"ן וויי־בוקס (YBOX), שבשליטת איש העסקים הצרפתי־ישראלי יעקב גורסד (52%), בדרך להקמת פרויקט גדול בתל אביב. החברה, שנסחרת לפי שווי של כ–140 מיליון שקל, סיכמה על עסקת קומבינציה שבמסגרתה יוקם במגרש ליד רחוב המסגר מגדל בגובה 30 קומות — בהשקעה מוערכת של יותר מ–200 מיליון שקל.

יעקב גורסדצילום: עינת לברון

בהסכם הקומבינציה נקבע כי בעלי הקרקע, משקיעים פרטיים, יחזיקו ב–40% מהזכויות בפרויקט, ויתרת הזכויות תהיה בידי וויי־בוקס. מדובר במגרש של 2.2 דונמים בין הרחובות מנחם בגין והמסגר, בצד הדרומי של מתחם חסן ערפה בתל אביב. התב"ע (תוכנית בניין עיר) הקיימת כוללת זכויות לבניית כ–15 אלף מ"ר — אבל לפי תוכנית המתאר תא/5000 שאושרה בדצמבר 2016, זכויות הבנייה צפויות לצמוח לכ–25 אלף מ"ר של משרדים, מסחר ומגורים (כ–30 קומות).

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

וויי־בוקס, שהצטרפה לבורסה המקומית ב–2014 (לשעבר מרתון השקעות), פועלת בתחום הייזום ונדל"ן להשקעה בישראל. החברה מנוהלת על ידי גורסד ואחיו הצעיר יהודה. בין השאר, וויי־בוקס אחראית על פרויקט רביעיית פלורנטין בתל אביב, שתיכנן האדריכל אילן פיבקו, ועל מגדל וויי־בוקס בבת ים. החברה עוסקת כיום בייזום ותכנון של כ–840 יחידות דיור בשמונה פרויקטים, ובפרויקט נוסף להקמת בניין משרדים בתל אביב.

לבעל השליטה בוויי־בוקס יש אחזקות גם בחברות נדל"ן והיי־טק בצרפת. ב–1996 הנפיק גורסד, שגדל במשפחה חרדית, את חברת המחשוב Cibox וב–1997 נכנס לרשימת 500 עשירי צרפת עם הון עצמי של כ–60 מיליון דולר. גורסד הוא גם בעל השליטה בשלוש חברות נדל"ן ציבוריות צרפתיות —Fonciere Volta, Central des Bois ו-Crosswood, שבהן הוא מכהן כדירקטור.

במארס הנפיקה וויי־בוקס מניות בכ–54 מיליון שקל, כשלהנפקה הוזרמו ביקושים בכ–80 מיליון שקל. בנוסף, החברה הנפיקה סדרת אג"ח שקלית בכ–68 מיליון שקל. לאחר עלייה של כ–4.6% מתחילת 2017, האג"ח — במח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.4 שנים — נסחרות בשוק בתשואות לפדיון של 3.8%. האג"ח אינן מדורגות, ומשועבדות בחשבון העודפים מפרויקט של החברה בדרום תל אביב (פרויקט האומן והחרש).

בסוף מארס רכשה וויי־בוקס קרקע במרכז תל אביב, הפעם בסמוך למגדל בנק לאומי ושדרות רוטשילד בתל אביב, בשטח של כ–3,000 מ"ר. על הקרקע ניצבים שני מבנים ארעיים, ובאחרונה הסכימה עיריית תל אביב, שהיא הבעלים של כמה חלקות סמוכות, למכור אותן לוויי־בוקס. זכויות הבנייה במגרש מוערכות ב–30 אלף מ"ר למסחר, משרדים ומגורים — על בסיס תוכנית המתאר תא/5000. בכוונת וויי־בוקס להקים על הקרקע מגדל בן 35 קומות, המיועד למשרדים ומגורים. ההשקעה הצפויה בפרויקט נאמדת ב–470 מיליון שקל, לא כולל מע"מ.

אופציות בחדרה

באפריל מימשה וויי־בוקס אופציה לרכישת קרקע במתחם בילו בחדרה, רגע לפני פקיעתה. במתחם, ששטחו כ–44 אלף מ"ר, מתוכנן פרויקט דיור בבנייה רוויה הכולל 142 יחידות דיור. וויי־בוקס שילמה במועד מימוש האופציה כ–10 מיליון שקל, ואת היתרה היא תשלם עד סוף יוני 2017 כנגד מסירת החזקה.

זהו המתחם השלישי שוויי־בוקס מימשה במתחם בילו בחדרה, מתוקף הסכם אופציה שחתמה ב–2014. עבור שני מתחמי הקרקע הקודמים (א' ו־ב') שילמה החברה 56.4 מיליון שקל ו–27 מיליון שקל, בהתאמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker