אתי אפללו

מי שפשט היום על משרדי הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) ולקח לחקירה את היו"ר, מיקי צולר, היו רשות ני"ע והמשטרה. עשרה ימים לפני שהרשות והמשטרה נכנסו לתמונה, מינה הממונה על שוק ההון והביטוח, ידין ענתבי, את עו"ד ארנון שגב למפקח המיוחד על קרן הפנסיה הוותיקה של הסתדרות העובדים הלאומית.

הממונה על שוק ההון יכול לקנוס את הגופים המוסדיים, לשלול רשיון או למנות מפקחים במקרים יותר קיצוניים, או - העונש האפקטיווי והמפחיד מכל - לגרום לכך שתופיע בעיתון כותרת שלילית על אותו גוף מוסדי. ואולם ענתבי אינו יכול, למשל, להפעיל סמכויות חקירה פלילית כפי שיכולה לעשות רשות ני"ע.

בעתיד, בעקבות המלצות ועדת אריאב, ייתכן שאגף שוק ההון באוצר יקבל לידיו סמכויות אכיפה נוספות. אז יש סיכוי שיגיע לאגף שוק ההון האריה מינטקביץ' (לשעבר יו"ר רשות ני"ע) שלו, או היורם טורבוביץ' (לשעבר ראש רשות ההגבלים העסקיים) שלו - אנשים שהיו ידועים בנשכנותם. הוא יפעיל את הסמכויות האלה, ויתחיל לעשות סדר ולהגיש כתבי אישום פליליים נגד גופים שסרחו.

בפרקליטות לא ממהרים כיום לקחת את התיקים המסובכים האלה, המערבים בתוכם מנגנונים אקטואריים מסובכים ועשרות שעות עבודה, ולפתוח בחקירה. מי שנהנה מכך הם אלה שסרחו. כמו אנשי קרן הפנסיה גלעד, שענתבי העביר את המלצות הבודק החיצוני בעניין מכירתה להראל ליועץ המשפטי כדי שיפתח בחקירה, ונענה בשלילה.

עד אתמול נהנו מכך גם אנשי קרן הפנסיה הע"ל, שבעקבות חשדות לשחיתות שלהם פנה ענתבי עם ממצאי הבדיקה לפרקליטות, וזו החליטה שלא לפתוח בחקירה.

הבעיה היא שמדיניות "הכותרת בעיתונות כעונש" לא תופסת לגבי כל הגופים המוסדיים. לא כל העמיתים קוראים את המדורים הכלכליים ומגיבים לפרסומים.

עד שיקבל לידיו סמכויות אכיפה, צריך ענתבי לטפל בסוגית השחיתות לכאורה בקרן הפנסיה הע"ל. במקרה הזה, נוהג ענתבי כפי שנהג עם קרן הפנסיה הע"ל. שם לאחר שהפרקליטות החליטה לא לפתוח בחקירה, בחר ענתבי למנות מפקח החיצוני.

המינוי לא נעשה על מנת להעניש את הע"ל, אלא לשתי מטרות: לתבוע בחזרה את כספי העמיתים שהוצאו החוצה מהקרן לגופים בעלי עניין, ובעיקר לפרק את השרשרת - ארגון עובדים (הסתדרות העובדים הלאומית), שמחזיק בקרן פנסיה (הע"ל), שמחזיקה בבית השקעות (דש איפקס) שלו קרן פנסיה חדשה (יובלים).

לדעת ענתבי, השרשרת הזו היא פתח לצרות, ובסיום עבודתו של הבודק, היא תתנתק. את עבודת החקירה הוא נאלץ להשאיר הפעם למישהו עם שיניים - הרשות ני"ע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker