המשקיעים המתוחכמים לא מאמינים בפורסייט

יתרות השורט על פורסייט זינקו פי 75

שלי אפלברג
שלי אפלברג
הדמיה של מערכת הבטיחות של פורסייט
הדמיה של מערכת הבטיחות של פורסייטצילום: מתוך האתר foresightauto.

מניית פורסייט זינקה מפברואר ב-200% - אך בפועל נראה כי קיימים לא מעט ספקולנטים משקיעים מתוחכמים שמהמרים דווקא על ירידה חדה בשווי המניה, שכן יחס יתרות השורט על מניית פורסייט עלה בחדות בחודשים האחרונים.

הזינוק החל באמצע מארס, אז הודיעה החברה המתחרה, מובילאיי, על עסקת ענק מול אינטל. המשקיעים בפורסייט, שטרם הציגה כל הכנסות או רווחים, החלו לחלום שגם היא תצליח לנגוס בשוק עתידי של המכוניות האוטונומיות, והזניקו את שווי החברה ל-609 מיליון שקל כיום.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

שורט (מכירה בחסר) היא פעולה המאפשרת לסוחר להרוויח כשמחיר הנכס - מניה או נייר ערך אחר - יורד. השורטיסטים, אלה שמבצעים את פעולות המכירה כאלו, לווים את הנכס מבעליו ומוכרים אותו בשוק במחיר גבוה. לאחר מכן, הם רוכשים אותו מחדש בשוק במחיר נמוך יותר, ומרוויחים את הפער בין מחיר המכירה לקנייה. פתיחה של יתרות שורט רבות מראה כי הפעילים בבורסה מריחים ירידות ונערכים לכך. כך, גם במצב של שוק הון יורד הם ירוויחו. בדרך כלל, מדובר במשקיעים מתוחכמים ולא במשקיעים מן השורה.

בעולם נהוג למדוד את היקף המכירות בחסר באמצעות יחס המכונה - Short Interest Ratio, או בקצרה, SIR. יחס זה מוגדר כחלוקת השווי הכספי של יתרת המכירות בחסר במחזור היומי הממוצע בבורסה באותם ניירות ערך. היחס מציין למעשה את מספר ימי המסחר הדרושים כדי לסגור את פוזיציות השורט הפתוחות.

במקרה של פורסייט, בשבוע שהסתיים ב-26 בינואר השנה, יתרות השורט על מניית החברה הסתכמו בסכום מזערי של 17 אלף שקל בלבד. שוויים הכולל הסתכם ב-41 אלף שקל. יחס  השורט למחזור ממוצע היה כ-0.28.

כיום, נכון לשבוע שהסתיים ב-4 במאי, הסתכמו מספר יחידות השורט על מניית פורסייט ב-1.27 מיליון יחידות - כ-740% יותר מינואר. שוויים הכולל של יחידות שורט אלה כיום הוא 5.7 מיליון שקל, המשקפים יחס שורט למחזור ממוצע של 2.

גם לעומת השבוע הקודם חלה עלייה במספר יחידות השורט על המניה, שהסתכמו ב-838 אלף יחידות בלבד. שוויים הכולל היה 3.6 מיליון שקל, כ-40% פחות מהשבוע שהסתיים ב-4 במאי, והם יצגו יחס שורט למחזור ממוצע של 1.48.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker