בג"ץ יעביר את העתירה נגד שינוי מבנה הבורסה להרכב של 3 שופטים

חברות הכנסת שרן השכל ואורלי לוי-אבקסיס הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ בה הן טוענות כי יש לבטל את החוק לשינוי מבנה הבורסה ■ לטענתן, הרשות לני"ע ומשרד האוצר הטעו את חברי הכנסת באמצעות העברת מידע חלקי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל האוזר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברות הכנסת שרן השכל ואורלי לוי-אבקסיס עתרו הבוקר (ה') לבג"ץ נגד הכנסת, משרד האוצר, הרשות לניירות ערך וכ-30 משיבים נוספים בדרישה לפסול את החוק לשינוי מבנה הבורסה שנחקק בחודש שעבר.

בג"ץ בתגובה פירסם את החלטתו להעביר בהקדם את העתירה נגד שינוי מבנה הבורסה להרכב של שלושה שופטים.

חוק ניירות ערך, שהתקבל בקריאה שניה ושלישית בכנסת, קובע כי הבעלות בבורסה תשונה כך שהבנקים - שהחזיקו עד היום 71%, יחזיקו לאחר כניסת החוק לתוקף 36% ועם כניסת החוק ניתן יהיה להגדיל את מספר חברי הבורסה - ובכך להגביר את התחרות ולהביא להפחתת עמלות המסחר. אולם, על פי הנטען בעתירה, החוק מעביר את בעלות הבורסה לחברי הבורסה, ללא שום תמורה, בניגוד מוחלט לדברי ההסבר של החוק עצמו. כך למעשה, נכס ציבורי ששווה מיליארדי שקלים עובר לידי הבנקים ובתי ההשקעות בחינם, בפטור ממס, ובנישול של הציבור.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ד"ר הדר ז'בוטינסקי ואלעד מן נטען, כי יש להצהיר על ביטולו של החוק משום שהוא בלתי חוקתי, נוכח פגיעתו בזכויות יסוד חוקתיות ובהן זכות הקניין וזאת באופן שאינו עולה בקנה אחד עם חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. העותרות מבקשות מבית המשפט לקבוע דיון דחוף בעתירה, כדי שלא ייווצר מצב של מעשה שעלול להשפיע גם על זכויות של צדדים שלישיים, כמו למשל קונים פוטנציאלים של שארית מניות הבורסה.

ח״כ אורלי לוי-אבקסיסצילום: אמיל סלמן

עוד נטען כי החוק הוא בלתי חוקי גם בשל הליכי החקיקה שלו. העותרות טוענות כי על מנת להעביר את החוק, הרשות לני"ע ומשרד האוצר הטעו את חברי הכנסת באמצעות העברת מידע חלקי והסתרת חוות דעת מקצועיות חשובות שלא עלו בקנה אחד עם הצעת החוק, בין היתר אחת מטעמו של היועץ המשפטי של משרד האוצר. בכך, פגעו בתקינות הליך החקיקה והפכו את חברי הכנסת לחותמת גומי.

"חשיבותה של העתירה הזו היא עקרונית, משום ההטעיה המכוונת שהתרחשה כאן ואשר שמה לאל את מלאכת החקיקה. והיא מעשית ובעלת השלכות כלכליות-חברתיות נרחבות וארוכות שנים, שכן ההון העצמי של הבורסה הוא כ-500 מיליון שקל, ושווייה לאחר שינוי המבנה מוערך בכ-2 מיליארד שקל, וכן משום שיישום החוק במתכונתו הנוכחית ינציח ניגודי עניינים שפוגעים בקופות הפנסיה ובחסכונותיו של הישראלי הפשוט המשקיע בבורסה באמצעות המוסדיים", נכתב.

העותרות טוענות כי שלוש חוות דעת משפטיות בעניין הבעלות בבורסה הוסתרו במכוון מחברי הכנסת, על אף שהן וח"כים נוספים ביקשו במפורש לקבל את תוכנן. בדיעבד, שתיים מתוך השלוש הגיעו לידיהן, ונחשף כי גם משרד האוצר טען כי הבורסה היא גוף בעל מעמד ציבורי, ועל כן ראוי שחברי הבורסה שקיבלו בעקבות החקיקה את נכסיה ומניותיה ישלמו דמי השבחה בסכומים של מיליוני שקלים רבים. לטענתן, אילו חוות הדעת הללו היו נחשפות בפני חברי הכנסת, הנוסח שנחקק לא היה מתקבל.

"מחדלי החקיקה והפגמים המהותיים היורדים לשורשו של הליך החקיקה, המתוארים בעתירה זו קשים וחמורים. חמורה במיוחד התנהלות רשות ניירות ערך ונציגיה וכן התנהלות נציגי משרד האוצר, אשר הטעו את חברי הכנסת בנוגע למצב המשפטי, והסתירו מהם מידע רלוונטי ומסמכים מהותיים שהיו נחוצים להם, ואשר חברי הכנסת דרשו אותם מפורשות, כדי שיוכלו לשקול את אופן הצבעתם על התיקון", נכתב.

ח"כ שרן השכלצילום: אילן אסייג

ח״כ שרן השכל: ״יש צורך להפריט את הבורסה ולהחיות אותה, אבל גם הפרטה צריך לדעת איך לעשות, לא אשמש כחותמת על מסמכים שמסרבים לחשוף בפני. תפקידם של חברי הכנסת הוא לפקח ולבקר את עבודת הממשלה ומשרדי הממשלה. מוטלת אחריות גדולה על כתפיי, וכאשר פקידים מסתירים מידע אינני יכולה לבצע את תפקידי כראוי. זו פגיעה חמורה בתהליך החקיקה, וכאן הייתה פגיעה חמורה בציבור ובנכסיו".

ח״כ אורלי לוי-אבקסיס, יו"ר השדולה לשיפור מעמדה של הכנסת: "איני חסידה של התערבות שיפוטית בחקיקה, אך מדובר בחקיקה שדגל אדום מתנוסס מעליה, משום שבהסתרה ובהטעיה מכוונות מצד הרשות המבצעת, ותוך זלזול חריף בחברי הכנסת, שללו מאיתנו את האפשרות לקבל החלטה מושכלת לטובת הציבור. כך נגרם נזק אדיר לקופה הציבורית – הפסד של מיליוני ואף מיליארדי שקלים. בפגיעה כה חמורה במוסד הכנסת והנורמות החוקתיות מן הראוי שבית המשפט יעשה כל שביכולתו כדי לתקן את שעוות ולשמור על האיזון בין הרשויות, וכדי למנוע התנהלות דומה בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker