הציבור מעדיף חיסכון לטווח בינוני-ארוך לילדיו

מסקר שערך מכון מדגם מתברר כי אם היתה מוצעת לציבור תוכנית חיסכון לטווח בינוני־ארוך - מרבית התושבים דוברי העברית בישראל היו מפקידים מדי חודש 100–200 שקל לכל ילד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עגלות תינוק
עגלות תינוקצילום: דודו בכר

כחודשיים לאחר שהתחילה לפעול בישראל תוכנית חיסכון לכל ילד, מרבית הציבור בישראל עדיין מרגיש צורך בתוכנית חיסכון לטווח בינוני־ארוך — כך עולה מסקר שהזמין איגוד בתי ההשקעות בישראל.

הסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של דוברי עברית בידי מכון המחקר מדגם בהנהלת מנו גבע וד"ר מינה צמח, העמיד לפני הנסקרים את השאלה הבאה: "אם היו מציעים לך אפשרות לפתוח אפיק חיסכון לילדך לתקופה של 15–20 שנה, הכולל הטבת מס, כמה היית מפקיד מדי חודש עבור כל ילד?"

8.7% מהנשאלים אמרו כי היו מפקידים פחות מ–100 שקל, 28% טענו כי היו מפקידים 100 שקל, 25.8% היו מפקידים 101–200 שקל, 10% היו מפקידים 201–499 שקל, 10% היו מפקידים 500–1,000 שקל, ואילו 17.5% מהנשאלים טענו כי לא היו פותחים חיסכון כזה כלל. בסקר לא נמצאו שינויים מובהקים בהתפלגות של המשתנים הדמוגרפיים השונים שנבדקו בסקר, כגון מין, השכלה, דת, מצב משפחתי, הכנסה ומקום מגורים.

הורים רבים פתחו בעבר לילדיהם תוכנית חיסכון, שתוכל לספק להם מקדמה להתחלת החיים האמיתיים — למשל ללימודים אקדמיים, לצורך פתיחת עסק ולרכישת דירה. עד 2005, אפיק החיסכון המועדף על הורים היה פתיחת קופת גמל עבור הרך הנולד, לרוב ממש אחרי הלידה. אז היו מפקידים סכום חודשי, ואת הכספים ניתן היה למשוך לאחר זמן שהוגדר מראש (לרוב — 15 שנה). תמריץ החיסכון האמיתי היה בדמות פטור ממס, וכך יכלו ההורים לחסוך סכום משמעותי לילדיהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker