איטרייד התרברבה ברישיון שקיבלה - וספגה קנס של 150 אלף שקל

ברשות ניירות ערך מאשימים את מפעילת אתר הפורקס בהפרה של חוק ניירות ערך בעקבות סרטון שרמז שהרישיון מהרשות יגן על כספי המשקיעים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעות
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעותצילום: JACKY NAEGELEN/רויטרס

רשות ניירות ערך הטילה קנס של 150 אלף שקל על חברת הפורקס איטרייד (Atrade), בעקבות סרטון פרסומת של החברה, שרמז, לטענת הרשות, כי הרישיון שקיבלה החברה משמעו שכספי המשקיעים בטוחים יחסית. ברשות מדגישים שרישיון הפעילות שקיבלה איטרייד לא מבטיח כלל הגנה על הלקוחות מפני הפסדים.

הקמפיין הפרסומי של איטרייד, שכלל דימוי של אדם נופל, היה עשוי להטעות לדברי נציגי הרשות את הלקוחות הפוטנציאליים של אתר החברה, ולגרום להם לחשוב שבעקבות קבלת הרישיון מהרשות, הם מוגנים מפני הפסדים שכאלה. ברשות מסבירים כי הרמיזה הזאת עשויה היתה להטעות את הלקוחות בנוגע למידת הסיכון שבהשקעה - הטעיה שהיא הפרה של תקנות הפעלת זירות הסוחר של הרשות.

ברשות הגדירו את הקמפיין של איטרייד "רחב ובעייתי". הקמפיין הושק מיד לאחר קבלת הרישיון מידי הרשות, בסתיו 2016. אייטרייד היא אחת מחמש החברות שקיבלו רישיון להפעיל זירות סוחר - מתוך 21 חברות שביקשו לקבל רישיון שכזה. על שאר החברות נאסר לפעול בישראל.

רוב החברות שפנו לרשות כדי לקבל רישיון, לאחר שזו החלה להסדיר את הפעילות בענף - שעד אז היה פרוץ לחלוטין - נשרו במשך הליך הרישוי הממושך, כשכיום החברות הקיימות בענף עוסקות בתחום המסחר במט"ח (פורקס) בלבד, לאחר שנאסר עליהן לשווק אופציות בינאריות - בתחילה ללקוחות ישראלים ובהמשך גם לחו"ל.

תחום האופציות הבינאריות נחשב לבעייתי במיוחד, אך גם כלפי פעילות הפורקס שמקיימות החברות נטען בשנים האחרונות כי היא מסוכנת מאוד למשקיעים - כשרובם מפסידים ממנה, וכי היא דומה במהותה להימורים יותר מאשר להשקעות בשוק ההון. ברשות מדגישים כי הקנס שהוטל על איטרייד נמוך ב-75% מסכום הקנס המקורי, בשל נסיבות מקלות שבהן התחשבו ברשות בעקבות טענות החברה, שהתייחסו בין השאר לעובדה שהסדרת פעילות הזירות היתה עניין חדש לחלוטין בעת השקת הקמפיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker