"בשליש מהמקרים מצאנו חשדות לשחיתות והונאה על ידי בעלי תפקידים בחברות"

כך סיפר היום רו"ח שי מדינה, שותף ומנהל תחום הביקורת החקירתית בחברת פאהן קנה ניהול בקרה Grant Thornton Israel בכנס דירקטורים וחברי ועדות ביקורת בנושא מניעת שוחד ושחיתות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שני אנשים לוחצים ידיים תוך העברת כספים

רו"ח שי מדינה, שותף ומנהל תחום הביקורת החקירתית בחברת פאהן קנה ניהול בקרה, אמר הבוקר (ג') כי "בשליש מהמקרים שטיפלנו בהם מצאנו חשדות למעשי שחיתות והונאה על ידי בעלי תפקידים שהשתמשו לרעה בסמכויותיהם על מנת להשיג טובות הנאה ורווח אישי". הדברים נאמרו בכנס דירקטורים וחברי ועדות ביקורת שנפתח היום בתל אביב, בשיתוף עם משרד עורכי דין גורניצקי ושות' ואיגוד הדירקטורים בישראל, ועוסק במניעת שוחד ושחיתות.

רו"ח שי מדינה
רו"ח שי מדינהצילום: אסנת קרסננסקי

מדינה הזכיר סקר שנערך לאחרונה ע"י פאהן קנה בקרב 100 חברות בישראל, וכן סקר עולמי שפורסם ב-2016 על ידי איגוד בוחני המעילות (ACFE), ממנו עלה כי ביותר משליש ממקרי ההונאות והמעילות שנחקרו בארץ ובעולם עלו חשדות למעשי שחיתות על ידי בעלי תפקידים בחברות.

"בעולם מעריכים שמאות חוזים, בשווי של מאות מיליארדי דולרים, הושפעו בעשור האחרון משוחד, כאשר בשנים 2015-2011 בלבד נחתמו לפחות 350 חוזים בשווי של מעל ל-240 מיליארד דולר בהשפעת קבלת שוחד".

מדינה התייחס לפרקטיקות הנפוצות לעניין תשלום שוחד, ואמר כי "אחת הדרכים הינה תשלום דמי תיווך, באמצעותו המשלם מרחיק את עצמו מהארגון. נחשפתי למקרה בו מתווך עבד עם חברה, ונפל חשד כי קיבל סכומי כסף מאוד גדולים אשר שימשו לתשלום שוחד. אם חברה רוצה למנוע זאת, אני מציע לחברות לבדוק טוב לפני שהן מכניסות אדם לעסק, ולוודא שאינן מכניסות קרימינל. מקרה אחר היה של חברה שנדרשה להשתתף במכרז במדינת עולם שלישי. המשרד הממשלתי דרש כי ספק מסוים יקבל תשלום מהזוכה".

בפועל, מדינה לא הסביר איך ניתן להתמודד עם מקרים כאלה וסגר את הנושא בכך שהחברה חייבת לדאוג למנגנוני בקרה. "הדבר מחייב זרימת מידע לגבי אירועים חריגים מלמטה, ברמת השטח, ועד לרמת ההנהלה הבכירה - לרבות מנכ"ל הארגון, היועץ המשפטי והדירקטוריון, לצורך הבנת הסיכון וקבלת ההחלטות. עצם קיומה של תוכנית למניעת שוחד עשויה להגן על הנהלת החברה במקרים בהם נחשפת פרשיית שוחד".

לדברי מדינה, "תוכנית ציות למניעת שוחד ושחיתות אמורה לכלול, בין היתר, גיבוש אסטרטגיה ומדיניות כגון קוד אתי, ביצוע הערכת סיכונים וגיבוש בקרות מונעות, קביעת כללים ונהלים הכוללים הגנה על חושפי שחיתויות כגון 'קו חם', הכנת תוכנית להעלאת המודעות לכלל עובדי הארגון וביצוע ניטור בזמן אמת על ידי גורם אחראי המדווח להנהלת הארגון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker