משפחת ייננים מאוסטרליה רוצה לגייס הון להפקת נפט מפצלי שמן במישור רותם

נורת'ווד אקספלוריישן מעוניינת לבצע הנפקה ראשונית במתכונת של שותפות מוגבלת, ולגייס עשרות מיליוני שקלים ■ באתר החברה נכתב כי בעליה "מעוניינים להקים תעשייה חדשה ומשגשגת בדרום הארץ" ■ פרויקט דומה באזור בית שמש נבלם לאחר התנגדות התושבים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדבר כסיף בנגבצילום: אילן אסייג
ערן אזרן

לאחר רציו פטרוליום ונאוויטס של גדעון תדמור, שותפות אנרגיה שלישית נערכת לבצע הנפקה ראשונית בבורסה (IPO) ב–2017: נורת'ווד אקספלוריישן ישראל מעוניינת להנפיק ולגייס הון ראשוני למימון פעילות הפקת נפט מפצלי שמן בנגב — כך נודע ל–TheMarker. החברה צפויה להנפיק במתכונת של שותפות מוגבלת, ולגייס הון לפי שווי התחלתי של קרוב לאפס.

נורת'ווד אקספלוריישן ישראל (Northwood Exploration Israel — NEI) נמצאת בבעלות משפחת Casella, משפחה ממוצא איטלקי שהיגרה לאוסטרליה ופועלת בתעשיית הכרייה והקידוח באוסטרליה ופפואה גיניאה החדשה. משפחת Casella היא גם הבעלים של יינות Casella "מיצרני היין הגדולים בעולם", לפי אתר האינטרנט של NEI.

NEI מנוהלת על ידי יעקוב סבג (Jacques Sebag). מנהל כספים שלה הוא רפי דיין, שעבד בעבר בחברת החשמל. הגיאולוג הראשי של החברה הוא יורם גרוסוביץ, והאחראי על תחום הרגולציה הוא ד"ר יעקב מימרן, שכיהן בעבר כממונה על הנפט במשרד התשתיות, האנרגיה והמים. ככל הנראה, החברה מעוניינת לגייס כמה עשרות מיליוני שקלים לפעילותה באזור מישור רותם, שם היא מחזיקה ברישיון בשטח של 3 מיליון מ"ר. את ההנפקה צפויה להוביל פועלים אי.בי.אי.

NEI כתבה באתר כי היא מעוניינת "להקים תעשייה חדשה ומשגשגת בדרום הארץ" בתחום פצלי השמן. החברה הדגישה כי לשם השגת המטרה, היא "אספה מהנדסים, כימאים, גיאולוגים ומומחים לפצלי שמן", ושהיא "משתפת פעולה עם קבוצות בינלאומיות מנוסות של מהנדסים ומתכננים". פרט לפעילות הנפט, נורת'ווד ישראל היא שותפה (51%) בפרויקט לחיפוש זהב בהרי אילת (נחל רודד), יחד עם שותפות החיפושים גוליבר אנרג'י.

פצלי שמן (Oil Shale) הם סלעים באדמה, המאפשרים להפיק נפט באמצעות חימומם ושאיבת החומר המומס. כיום בישראל פועלת חברה אחת בתחום פצלי השמן — ג'יני אנרג'י (Genie Energy) האמריקאית — שמעורבת בפרויקט להפקת נפט מפצלי שמן באזור חבל עדולם שליד בית שמש (זרוע אחרת של הקבוצה, חברת אפק, ביצעה בשנה האחרונה כמה קידוחי נפט בדרום רמת הגולן). הפרויקט בבית שמש נעצר לאחר שעורר מחלוקת ונתקל בהתנגדות עזה של תושבים וארגוני סביבה, החוששים לפגיעה באזור התיירותי ובמי התהום.

בישראל יש מרבצים גדולים של פצלי שמן במישור רותם ובנגב הצפוני, בנחל צין, בהר טוב ובאזור חבל עדולם. הפצלים נמצאים סמוך לפני הקרקע, אך בעיקר מתחת לקרקע בעומקים שונים. משרד התשתיות מעניק לפעילות פצלי השמן "היתר חקירה" (מכוח פקודת המכרות), במרבצים שעומקם רדוד והם קרובים לפני השטח, כדוגמת מישור רותם. בשלב מאוחר יותר, החברות אמור לקבל היתר להתחיל בכרייה של סלעים.

תעשיית פצלי השמן בארה"ב התרסקה ב–2014–2016 בעקבות הצניחה במחירי הנפט, שהגיעו לשפל של 26 דולר לחבית. ואולם, הקיצוץ המאסיבי שעברה התעשייה בארה"ב והתייצבות מחיר הנפט בטווח של 40–50 דולר לחבית, סייעה להתאוששות התעשייה.

מאחר שהליך ייצור נפט מפצלי שמן הוא יקר יחסית, ההערכות הן כי חברות הפצלים נדרשות לרמת מחירים שמעל 35–40 דולר לחבית על מנת שלא לעבור להפסדים. עם זאת, NEI ציינה שלפרויקט שלה נקדות איזון נמוכה, שמאפשרת לו להיות כלכלי גם בסביבת מחירי הנפט הנוכחית. כמו כן, החברה ציינה כי היא משתמשת במערכת סגורה, שהשפעתה הסביבתית מינימלית בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker