אי.די.בי מכרה 5% מכלל ביטוח ליוסי ארד תמורת כ-165 מיליון שקל

ארד יממן את העסקה באמצעות בנק מזרחי טפחות ויהנה מעמלות ■ העסקה תאפשר לאי.די.בי פיתוח לקבל אופציה לתמורה נוספת אם שווייה של כלל יעלה בשנתיים הקרובות ■ כעת ייפתח המו"מ מול דורית סלינגר למתווה מכירת 50% מכלל ביטוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ארד
יוסי ארדצילום: תומר אפלבאום

חברת אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין מכרה בעצמה 5% ממניות חברה הבת, כלל ביטוח, המוחזקת כיום ע"י אי.די.בי פיתוח בכ-55%. אי.די.בי פיתוח, המנוהלת ע"י שולם לפידות, מכרה 5% מכלל ביטוח תמורת כ-165 מיליון שקל - כלומר לפי שווי שוק של קצת יותר מ-3 מיליארד שקל ליוסי ארד, פינססייר וותיק בשוק ההון. במסגרת העסקה ארד ייטול הלוואה מבנק ישראלי ויחזיק את 5% המניות של כלל במשך תקופה של עד כשנתיים.

בעקבות העסקה, שלא תצריך מכירת מניות כלל ביטוח בשוק ומחיר שמתחת למחיר שלפיו נסחרת כלל בבורסה, עלתה מניית כלל ביטוח בימים האחרונים בכ-5%  והיא נסחרת לפי שווי שוק של כ-3.3 מיליארד שקל. באמצעות עסקה זו מנסה אלשטיין לשמור לעצמו אופציה ליהנות מעליית ערך עתידית של כלל ביטוח, שכן הוא סבור ששווייה הכלכלי גבוה יותר משמעותית מהשווי שלפיו היא נסחרת בבורסה.

ארד פועל כיום בתחום ההפצה של ניירות ערך והשקעות עצמיות באמצעות חברות אמ.די.פרימיום ומונבז קפיטל. בעבר היה ארד מנכ"ל חברת ההשקעות טאו תשואות שקרסה, ובין השאר ביצעה השקעות ממונפות באי.די.בי אחזקות, פיתוח ודיסקונט השקעות (דסק"ש).

על העמדת המימון לארד התחרו בנקים כמו מזרחי טפחות והפועלים, ובסופו של דבר מזרחי טפחות הציע את התנאים הטובים ביותר והוא זה שיממן את העסקה. במסגרת ההסכם המימון יתחייב ארד להעביר לבנק המממן את הסכומים העודפים שינבעו בעקבות עלייה אפשרית במניית כלל ביטוח, וכן יקבל מהבנק הפרש במידה ומחיר מניית כלל ביטוח ירד.

בנוסף, כחלק מהעסקה אי.די.בי פיתוח חתמה על הסכם עם מזרחי טפחות שבמסגרתו,  במידה ומחיר מניית כלל ביטוח יעלה, אי.די.בי פיתוח תיהנה מעליית ערך זו, ואם מניית כלל ביטוח תרד, תפצה אי.די.בי פיתוח את הבנק המממן בהפרש שיווצר. בכל מקרה ארד והבנק המממן יקבלו עמלות בגין ביצוע העסקה, שתעלה לאי.די.בי פיתוח סכום המוערך ב-3% מגובה העסקה.

עסקה זו כפופה לאישור בית המשפט המחוזי בת"א, שכן מדובר בעסקה שונה מזו שתוכננה במקור. על פי העסקה המקורית, מי שאמור היה למכור את 5% ממניות כלל ביטוח הוא משה טרי, הנאמן על מניות כלל ביטוח מטעם משרד האוצר.

המכירה של 5% של מניות כלל ביטוח מגיעה אחרי שבתחילת החודש, ולאחר תקופה של קרוב לשנה של דיונים והתכתבויות, שופטת בית המשפט המחוזי בת"א רות רונן הורתה  לאי.די.בי פיתוח להתחיל למכור את המנה הראשונה מתוך 5% מניות כלל ביטוח.

לפי החלטת השופטת רונן, על טרי למכור 5% ממניות כלל ביטוח בתוך 30 יום, כשלאי.די.בי פיתוח ניתנה אפשרות לערער על ההחלטה. אי.די.בי פיתוח לא צפויה לערער על ההחלטה ותבצע את העסקה עם ארד, כשבית המשפט המחוזי בת"א וסלינגר לא צפויים להתנגד לעסקת המכירה.

לאחר מכן במהלך 4 חודשים הבאים אי.די.בי פיתוח תקיים מגעים עם דורית סלינגר המונה על שוק ההון לגבי מתווה המשך מכירת מניות כלל ביטוח. כשבמקביל בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן מנסה למצוא קונה לרכישת שליטה בכלל ביטוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker