האופק החדש-ישן של גזית גלוב: מקימה חברה בת בארה"ב

החברה החדשה, גזית הורייזנס, תשקיע בנכסים מניבים בערים מרכזיות בארה"ב ■ דורי סגל, מנכ"ל גזית גלוב: "החברה תטמיע אסטרטגיית השקעה האופיינית יותר לקרנות נדל"ן פרטיות, ותתבסס בעיקר על ההון העצמי שלה"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דורי סגל
דורי סגלצילום: דודו בכר

גזית גלוב מסמנת את ארה"ב כיעדה העיקרי לפיתוח הנדל"ן הפרטי שלה. ענקית הנדל"ן, הנסחרת בת"א ובניו-יורק לפי שווי של כ-7.2 מיליארד שקל, מקימה חברה בת בארה"ב, גזית הורייזנס (Horizons), שתהיה בבעלותה המלאה. החברה תשקיע בנכסים מניבים בערים המרכזיות במדינה, בהם ניתן ליצור ערך באמצעות פעולות פיתוח, פיתוח מחדש וניהול. מדובר בצעד נוסף שמטרתו חיזוק שוויה של מניית גזית גלוב, לאחר שבכיריה הביעו לאחרונה תסכול מפניית המשקיעים לחברות הבנות שלה, ולא בה ישירות.

ג'פרי (ג'ף) מועלם יכהן כנשיא ומנכ"ל גזית הורייזנס, לאחר שבתפקידו האחרון כיהן כבכיר בהנהלת פדרל ריאליטי, הנסחרת בניו-יורק לפי שווי של 9.8 מיליארד דולר. למועלם ניסיון של 19 שנה ברכישה, פיתוח וניהול נדל"ן מניב, ולו היכרות עם בכירי גזית גלוב לאחר שכיהן בתפקידים בכירים בזרוע האמריקאית שלה, אקוויטי וואן. בחודש נובמבר האחרון התמזגה אקוויטי וואן עם חברת רג'ינסי האמריקאית, בעסקה שהניבה לגזית רווח של כמיליארד דולר, ויצרה את חברת הנדל"ן הגדולה בארה"ב. רג'ינסי נסחרת כיום לפי שווי של כ-11 מיליארד דולר, ולה נכסים בשווי של 15.6 מיליארד דולר.

בכירי גזית הצהירו מספר פעמים כי לא התחייבו שלא להתחרות בענקית רג'ינסי, בה מכהן חיים כצמן, מבעלי השליטה בגזית גלוב, כדירקטור. כך, תיחשף גזית לפעילות נדל"נית בארה"ב בשני אפיקים שונים: ישירות, דרך החברה הפרטית החדשה, ובעקיפין, דרך אחזקתה ב-11.5% ממניות רגי'ניסי,  וזאת לאחר שדיללה את אחזקתה בה ב-1.6% לפני כחודשיים, תמורת כ-710 מיליון שקל. המכירה התבצעה ביום המסחר הראשון של המניה במדד S&P 500.

במקביל לדילול המניות ברג'ינסי, מכרה גזית גלוב 3.7% ממניותיה של חברת הבת הקנדית, פירסט קפיטל, תמורת כ-500 מיליון שקל, וכעת היא מחזיקה בכ-32.7% ממניותיה. סך מכירות המניות (ברג'ינסי ובפירסט קפיטל) הניבו לחברה כ-1.2 מיליארד שקל, אשר יוכלו לשמש את החברה החדשה לרכישת נכסים. בעתיד עשויה גזית גלוב לגייס כסף - בין אם בגיוסי חוב, ובין אם בגיוסי הון. על רקע התבטאויות בכירי החברה כי הם מאמינים ששווייה הכלכלי של גזית מתומחר בחסר, סביר שגיוס הון יגיע רק לאחר עלייה מסויימת במחיר המניה.

חברת הורייזנס תתרכז בפעילות במרכזי הערים הגדולות בארה"ב: ניו-יורק, בוסטון, וושינגטון, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו ומיאמי, ובעוד 2-3 ערים בעלות צמיחה חזקה – וזאת בדגש על מיקומים מרכזיים. בכוונתה להשקיע בנכסים בעלי מרכיב משמעותי של קמעונאות, ועסקים נוספים "המחייבים" הגעה פיסית של הצרכן כמו חדרי כושר, מרפאות ומסעדות, ובכך להיפגע כמה שפחות מהגידול ברכישות אינטרנטיות של הצרכן בארה"ב. בכוונת מנהלי החברה לתור אחר נכסים ישנים במיקומים טובים ולהשביחם, וייתכן כי החברה תפנה גם לתחום הדיור להשכרה.

דורי סגל, מנכ"ל גזית גלוב: "הפעילות הפרטית שלנו בארה"ב צפויה להיות יותר מואצת. אנו פועלים להשקיע בנכסים שצפויים לייצר עבור בעלי המניות תשואה נאותה, ובמקביל להשתמש במקורות הון נוספים שמאפשרים לנו להמשיך לחזק את המאזן והנזילות. על סמך הניסיון והמוניטין של גזית גלוב בשווקים גלובליים, החברה החדשה תטמיע אסטרטגיית השקעה אופיינית יותר לקרנות נדל"ן פרטיות, אך עם אופק הרבה יותר ארוך, ותתבסס בעיקר על ההון העצמי של החברה. הוספת הפלטפורמה האמריקנית מהווה צעד חשוב נוסף בקידום היעדים של גזית בארה"ב והתמקדותנו בהשקעות נדל"ן ישירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker