אי.די.בי תמכור 5% מכלל ביטוח ליוסי ארד ב-150 מיליון שקל

ארד יממן את העסקה באמצעות בנק ישראלי ■ העסקה תאפשר לאי.די.בי לקבל אופציה לתמורה נוספת, אם שווייה של כלל יעלה בשנתיים הקרובות ■ כעת ייפתח המו"מ מול סלינגר על המתווה למכירת 50% מכלל ביטוח

יוסי ארד
יוסי ארדצילום: תומר אפלבאום

חברת אי.די.בי פיתוח, המחזיקה ב-55% ממניות החברה הבת כלל ביטוח, צפויה למכור בעצמה 5% מהמניות. אחזקה זו תימכר תמורת כ-150 מיליון שקל - כלומר לפי שווי שוק של כ-3 מיליארד שקל - ליוסי ארד, פינססייר ותיק בשוק ההון. ארד ייטול הלוואה מבנק ישראלי לטובת העסקה, ויחזיק את ה-5% של כלל עד כשנתיים.

בעקבות העסקה המתוכנת, שלא תצריך למכור מניות כלל ביטוח בשוק, עלתה אתמול מניית כלל ביטוח ב-1.7%, והחברה טיפסה לשווי שוק של 3.2 מיליארד שקל. באמצעות עסקה זו מנסה בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, לשמור לעצמו אופציה ליהנות מעליית ערך עתידית של כלל ביטוח. שכן הוא סבור ששווייה הכלכלי גבוה יותר משמעותית מהשווי שלפיו היא נסחרת בבורסה.

ארד פועל כיום בתחום הפצה של ניירות ערך והשקעות עצמיות באמצעות חברות אמ.די פרימיום ומונבז קפיטל. בעבר ארד היה מנכ"ל חברת ההשקעות טאו תשואות שקרסה, ובין השאר ביצעה השקעות ממונפות באי.די.בי אחזקות, באי.די.בי פיתוח ובדיסקונט השקעות (דסק"ש).

נתונים בכתבה

על העמדת המימון לארד מתחרים כמה בנקים, בהם מזרחי טפחות והפועלים. במסגרת הסכם המימון שייחתם, יתחייב ארד להעביר לאותו הבנק המממן את הסכומים העודפים שינבעו מעלייה אפשרית במניית כלל ביטוח, וכן יקבל מהבנק את סכום ההפרש שייווצר אם מניית כלל ביטוח תרד.

כחלק מהעסקה אי.די.בי פיתוח, המנוהלת בידי שולם לפידות, תחתום על הסכם עם הבנק המממן שייבחר. לפי ההסכם, אם מחיר מניית כלל ביטוח יעלה, אי.די.בי פיתוח תיהנה מעליית ערך זו; ואם מניית כלל ביטוח תרד, תפצה אי.די.בי פיתוח את הבנק המממן בהפרש שייווצר. בכל מקרה ארד והבנק המממן יקבלו עמלות בגין ביצוע העסקה, שתעלה לאי.די.בי פיתוח סכום המוערך ב-3% מגובה העסקה.

עסקה זו כפופה לאישור של בית המשפט המחוזי בתל אביב, שכן מדובר בעסקה שונה ממה שתוכנן שיקרה במקור. מי שאמור היה למכור את ה-5% ממניות כלל ביטוח הוא משה טרי, הנאמן על מניות כלל ביטוח מטעם משרד האוצר.

מכירה של 5% של כלל ביטוח מגיעה אחרי שבתחילת החודש, ולאחר תקופה של כשנה של דיונים והתכתבויות, שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, רות רונן, הורתה לאי.די.בי פיתוח להתחיל למכור את המנה הראשונה של 5% מכלל ביטוח.

דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: אייל טואג

לפי החלטת השופטת רונן, על טרי למכור את ה-5% של כלל ביטוח בתוך 30 יום, כשלאי.די.בי פיתוח ניתנה אפשרות לערער על ההחלטה. אי.די.בי פיתוח לא צפויה לערער על ההחלטה, ותבצע את העסקה עם ארד, כשבית המשפט המחוזי בתל אביב וסלינגר לא צפויים להתנגד לעסקת המכירה. לאחר מכן, בארבעת החודשים הבאים, אי.די.בי פיתוח תקיים מגעים עם דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, לגבי מתווה המשך מכירת מניות כלל ביטוח. במקביל, בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן מנסה למצוא קונה לרכישת שליטה בכלל ביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker