כחלון ושקד מקדמים: בורסה שנייה בישראל - לחברות בינוניות וקטנות

כיום, עסקים קטנים ובינוניים מתקשים לקבל אשראי מהבנקים ונגישותם לאשראי קמעונאי מוגבלת מסיבות שונות ■ שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים יאפשר הקלות רגולטוריות להשקעה בחברות קטנות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד
אסא ששון

יממה לאחר שמנכ"ל הבורסה לניירות ערך איתי בן זאב הציג את התוכנית האסטרטגית לקידום הבורסה הודיעו היום (ד') שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים, איילת שקד כי יקימו צוות בין-משרדי לבחינת להקמת שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים. למעשה מדובר במעיין בורסה שנייה שתתחרה בבורסה הקיימת.

בצוות הבין-משרדי יהיו חברים עו"ד מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט כלכלי), פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, עו"ד ורו"ח משה אשר, יו"ר רשות המסים, אמיר לוי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך ונירית איבי, יועצת למנכ"ל משרד האוצר.

ההחלטה על הקמת שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים נובעת מן ההבנה כי יצירת בורסה ייעודית תסייע לצמיחתם של עסקים קטנים ובינוניים על ידי יצירת מקור הון זול וזמין.

כיום, עסקים קטנים ובינוניים מתקשים לקבל אשראי מהבנקים ונגישותם לאשראי קמעונאי מוגבלת מסיבות שונות. לעסקים אלו לרוב אין גישה למימון ציבורי, שלו יתרונות רבים, ביניהם: מימון זול יחסית, נזילות למשקיעים ופיזור סיכונים.

אולם לדברי האוצר למימון ציבורי יש עלויות רבות הנובעות מדרישות הפיקוח והגילוי והוראות הממשל התאגידי, אשר נועדו להגן על ציבור המשקיעים. דרישות והוראות אלה מכבידות יותר ככל שהחברה צעירה או קטנה יותר ובכך למעשה ההשקעות הציבוריות משרתות בעיקר את החברות הגדולות.

שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים יאפשר הקלות רגולטוריות להשקעה בחברות קטנות, שהן לרוב חברות טכנולוגיות. וכך הן תוכלנה לצמוח לטווח ארוך בשוק המקומי, חלף מכירה בשלבים מוקדמים למשקיעים זרים.

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: עופר וקנין

באוצר העריכו כי לשוק הון בורסאי ייעודי עשויה להיות השפעה חיובית גם על הבורסה הראשית לחברות גדולות, שהפעילות בה הצטמצמה בשנים האחרונות ותפקודה היעיל חיוני לכלכלה ולשוק ההון, ולהוות צעד משלים לשינוי מבנה הבורסה.

תפקידו של הצוות שהקימו השרים להביא בפני השרים את המתווה הרצוי להקמת שוק בורסאי לחברות קטנות ובינוניות, בשים לב למודלים קיימים בעולם ולמאפייני השוק הישראלי, לרבות בחינת הקלות רגולטוריות לעומת הרגולציה הקיימת בשוק ההון ועוד. 

שר האוצר, משה כחלון: "מדובר במהלך נוסף שיסייע לחברות הקטנות והבינוניות שמהוות את קטר הצמיחה של המשק. המהלך מצטרף לשורת צעדים שעשינו על מנת להקל על אוכלוסייה זו. להקלה על חברות קטנות ובינוניות והפחתת הרגולציה עבורן יש קשר ישיר לצמיחה ולחוסנה של הכלכלה הישראלית".

שרת המשפטים, איילת שקד: "חברות קטנות ובינוניות הן מנוע הצמיחה המרכזי של המשק הישראלי. בעשור האחרון, מדינות מפותחות רבות הקימו שוקי הון ייעודיים לצרכיהם של החברות הקטנות והבינוניות. באמצעות שוקי ההון המשוכללים, חברות אלו רשמו נגישות גבוהה יותר למימון והניבו תועלת רבה לבעליהם, לבעלי החוב, למשקיעים, ולמשק בכלל. היוזמה מתכתבת עם התכנית האסטרטגית שהציג השבוע מנכ"ל הבורסה. אני מקווה שהמהלך יוצא הדופן הזה יניב השקעות רבות יותר בחברות אלו ויביא לשימור מעמדה של ישראל כמעצמת טכנולוגיה והיי-טק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker