פריגו תציג מחדש את הדו"חות הכספיים ל-2016-2014

על פי הערכות, הצגה מחודשת של הדו"חות עלולה להצריך מחיקה של שליש מרווחי החברה באותן שנים ■ פריגו תבצע פירעון מוקדם של איגרות חוב ב-600 מיליון דולר ■ החברה צופה הכנסות של 4.8-4.6 מיליארד דולר ב-2017 בנטרול ההכנסות מתמלוגי טיסברי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדות במפעל פריגו
עובדות במפעל פריגו צילום: Amir Cohen / REUTERS

דירקטוריון חברת פריגו החליט, בעצת הנהלת החברה ורואי החשבון של החברה ארנסט אנד יאנג, להציג מחדש את הדו"חות הכספיים של החברה לשנים 2014 ו-2015 ולשלושת הרבעונים הראשונים של 2016. על פי הערכות, ההצגה המחודשת צפויה להצריך מחיקה של שליש מרווחי החברה ב-2016-2014, שיוחס לתמלוגים שהחברה קיבלה ממכירות התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה. הצגה מחודשת של הדוחות הכספיים של פריגו תואמת את הניתוח של רו"ח שלומי שוב, שפורסמה ב-TheMarker. 

פריגו דיווחה בסוף פברואר 2017 כי רואי החשבון של החברה ארנסט אנד יאנג הודיעו לה שעל פי התקינה החשבונאית החדשה עולה השאלה - האם פריגו צריכה היתה לדווח על התמלוגים שקיבלה ממכירות טיסברי כהכנסות, או שמא לדווח על הזיכיון לקבל תמלוגים מהמכירות כנכס פיננסי. משמעות הגדרת הזיכיון כנכס פיננסי היא שההכנסות מתמלוגים אינן מוצגות כהכנסה ואינן משפיעות על שורת הרווח הנקי של החברה, אלא נגרעות מערך הזיכיון במאזנה עד להתאפסותו.

על פי הערכות, הצגת התמלוגים מטיסברי כהכנסה ניפחה את הרווח הנקי של החברה - וזאת בין השאר ב-2015, עת הובילה הנהלת החברה דאז, בראשות המנכ"ל ג'ו פאפא, מהלך להדיפת הצעת רכש עויינת של חברת מיילן. האפשרות כי הצגה מעוותת של הרווח הנקי השפיעה על החלטת בעלי מניותיה של פריגו לדחות את הצעת הרכש הובילה להגשת תביעות ובקשות להכיר בהן כתביעות ייצוגיות.

פריגו מדגישה בהודעתה כי ההצגה המחודשת של תוצאותיה הכספיות ל-2016-2014 לא תשפיע על מכירת הזיכיון לקבלת תמלוגים מטיסברי לקרן RPI, שהושלמה בסוף מארס 2017. פריגו מכרה את הזיכיון בסכום של 2 מיליארד דולר וסכום מותנה של עד 650 מיליון דולר. החברה מתכננת להשתמש ב-600 מיליון דולר מתמורת המכירה של תמלוגי טיסברי, כדי לבצע פירעון מוקדם של סדרת איגרות חוב נושאת ריבית של 2.3%, שאמורה הייתה להיפרע ב-2018.

פריגו מספקת עדכון ראשוני בנוגע למכירותיה ברבעון הראשון של 2017, ומציינת כי אלו הסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר. המכירות הללו כוללות את מכירת חטיבת התרופות והמוצרים הרפואיים ללא מרשם רופא בארה"ב בסכום של 580 מיליון דולר; מכירת החטיבה הבינלאומית של תרופות ומוצרים הרפואיים ללא מרשם בסכום של 370 מיליון דולר; ומכירת חטיבת התרופות הגנריות בסכום של 220 מיליון דולר.

פריגו סיפקה גם תחזית לתוצאותיה הכספיות ל-2017 בנטרול תמלוגי טיסברי, כאשר ההכנסות צפויות להגיע ל-4.8-4.6 מיליארד דולר. העודף בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת צפוי להיות גבוה מ-575 מיליון דולר, כולל הוצאות של 60 מיליון דולר שיידרשו כחלק מתוכנית ההתייעלות.

התחזית הקודמת שסיפקה החברה, בסוף פברואר 2017, הייתה להכנסות של 5.2-5.0 מיליארד דולר - אולם היא כללה תרומה של תמלוגים מטיסברי, שעמדה בשנים האחרונות על 360 מיליון דולר. נראה אם כך, כי התחזית המעודכנת ל-2017 מצביעה על שחיקה מתונה עד התייצבות בהכנסותיה של החברה. מניית פריגו עולה ב-3.7% במסחר בבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker