מנכ"ל כלכלית ירושלים: "לא הצלחנו בהשקעות בחו"ל, אבל צריך לצאת בהדרגה — לא בחיפזון"

אחרי השלמת גיוסי הון של כמיליארד שקל, דודו זבידה יכול לחוש בנוח ■ בכנס למשקיעים של כלכלית ירושלים אתמול אמר זבידה: "עברנו מהלווייה לחתונה. היעד הוא לרדת למינוף של 60% — ורק אז להתחיל לחלק דיווידנדים"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דודו זבידה
דודו זבידהצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר

"הפעם האחרונה שבה התכנסנו פה היתה לפני שנה וחצי, וההרגשה אז היתה שבאנו להלוויה. היום התחושה היא שבאנו לחתונה. אנחנו מצליחים להוריד את החוב ולגייס בריביות נמוכות, מייצרים תשואה, מראים גידול בפעילות, והשוק מצביע ברגליים" — כך אמר אתמול דודו זבידה, מנכ"ל כלכלית ירושלים, בכנס למשקיעים שערכה החברה בבורסה בתל אביב.

בדבריו כיוון זבידה למפגש הקודם עם המשקיעים בסוף אוקטובר 2015. אז, בעקבות הידרדרות הכלכלה ברוסיה, נקלעה החברה הבת מירלנד להסדר חוב, וכמעט דירדרה גם את כלכלית ירושלים להסדר חוב של כ–3 מיליארד שקל מול בעלי האג"ח והבנקים. יומיים לאחר אותו כנס נאלצה כלכלית ירושלים לבצע הנפקת מניות בהיקף של כ–200 מיליון שקל, במחיר רבע מההון העצמי שהיה לה אז.

מאז קרו דברים רבים בחברה: בעל השליטה ב–27 השנים האחרונות, אליעזר פישמן, איבד את השליטה, ובימים אלה הוא נאבק כדי לא להיות מוכרז פושט רגל.

בתקופה זאת הוזרם לתוך החברה הון של כמיליארד שקל על ידי המחזיקים הגדולים בה — סאמיט החזקות של זוהר לוי, שבינתיים מימשה שני שלישים של האחזקה, שהיא מורווחת עליה בכ–200 מיליון שקל; דוד פורר, בעל השליטה בניאופרם, המחזיק 24% מכלכלית ומורווח בכ–120 מיליון שקל בתוך שנה; וגופים מוסדיים כמו הפניקס, אלטשולר שחם ופסגות.

מיחזור חוב יקר בריבית נמוכה

בזכות רוח גבית משוק ההון, כלכלית ירושלים והחברות הבנות — מבני תעשייה בע"מ ודרבן — מיחזרו חוב יקר בריבית ממוצעת של כ–5.6%, בריביות זולות יותר בשיעור 2.5%. הדבר הביא לחיסכון בעלויות מימון וכן תרם לירידה דרמטית בתשואות לפדיון של אג"ח של כלכלית ירושלים ומבני תעשייה, לרמות של מתחת ל–3%. זאת, לעומת רמות של יותר מ–10% שבהן נסחרו האג"ח בנובמבר 2015.

כמו כן, כלכלית והחברות הבנות מימשו נכסים בישראל ובחו"ל בהיקף של כמה מיליארדי שקלים, כך שהחוב הפיננסי נטו של כלכלית ירושלים במאזן המאוחד ירד מ–11.6 מיליארד שקל בסוף 2015 ל–7.97 מיליארד שקל כיום, עם רמת מינוף של 70%.

אחת הסיבות להידרדרות של כלכלית ירושלים היא מסע הרכישות הממונף והלא־מוצלח שביצעה החברה בהודו, רוסיה, אוקראינה, מערב אירופה ועוד. זבידה, שהיה שותף למהלכים אלה לצד משפחת פישמן, הודה כי הפעילות של החברה בחו"ל לא עמדה בציפיות.

אתמול אמר זבידה: "לא הצלחנו לייצר משהו גדול בחו"ל — אבל צריך לצאת בהדרגה ובלי חיפזון. הורדנו את היקף הנכסים בחו"ל מ–6.8 מיליארד שקל בסוף 2014 לכ–2.75 מיליארד שקל בסוף 2016. השאיפה היא להוריד אותו ל–1.37 מיליארד שקל עד סוף 2018. לא נבצע מכירת חיסול, אלא נמכור במחירים שמתאימים לנו. זו התשובה לכל מי שהטיל ספק במהימנות הדו"חות שלנו. הדו"חות נכונים".

זבידה התיייחס גם למצבה של מירלנד, שהסבה לבעלי האג"ח הישראלים הפסד של מאות מיליוני שקלים, כשלאחר ההסדר נשארה כלכלית ירושלים עם החזקה ישירה ועקיפה של כ–22% ממירלנד, הנסחרת בבורסה לפי שווי של כ–250 מיליון שקל. "במירלנד, שהיתה זרז לכל מה שקרה בקבוצה, ההסדר הסתיים בצורה הטובה ביותר".

כשנשאל מתי תחזור החברה לחלק דיווידנד, השיב זבידה כי "מטרתנו היא לרדת למינוף של כ–60% — ורק אז נוכל להמליץ לדירקטוריון על חלוקת דיווידנד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker