האם משתלם למוסדיים להסתייע במנהלי השקעות חיצוניים?

העלות הנוספת של השימוש במומחים חיצוניים על ידי מנהל החיסכון הפנסיוני מועמסת על החוסך - האם זה משתלם לו במבחן התשואה? אין לכך תשובה חד־משמעית: לפעמים המומחה החיצוני מצליח להגדיל את התשואה הכוללת - ולפעמים לא

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שטרות שקלים
שקליםצילום: Bloomberg

הגופים המוסדיים, שמנהלים את החיסכון הפנסיוני, רשאים לגבות נוסף על דמי הניהול גם עלויות הכרוכות בניהול ההשקעות, שמכונות "הוצאות ישירות". למעשה, אלה דמי ניהול שמשלם מנהל הגוף הפנסיוני למנהל חיצוני עבור ניהול השקעות, לרוב אלטרנטיביות — כמו קרנות גידור, נדל"ן וקרנות השקעה פרטיות.

העלויות האלה מוגבלות בתקרה של 0.25% מגובה ההשקעה, המושתים על החוסכים, כשבכל חריגה מהתקרה הן מושתות על מנהל הגוף המוסדי. מעבר לעלות הנוספת שמועמסת על החוסך, להוצאות האלה יש גם השפעה ישירה על השורה התחתונה והחשובה בניהול פנסיוני — התשואה.

מרוצים מקרן ההשתלמות שלכם? השוו את התשואה והסיכון לקרנות אחרות בעזרת גרף הפיזור

תשואות האג"ח נמצאות כיום בשפל. כשהריביות יעלו, מה שכבר התחיל בארה"ב, גם התשואות באג"ח יעלו. כתוצאה מכך ייגרמו הפסדים למחזיקי האג"ח, שיעמיקו ככל שהאחזקה שלהם היא באג"ח לתקופת פדיון ארוכה יותר. גם מדדי המניות טיפסו לגבהים, וקשה להעריך לאן יפנו.

כמתואר

השימוש שעושים הגופים המוסדיים במנהלי השקעות חיצוניים אינו חדש, ובמוסדיים מסבירים זאת בחוסר היכולת והידע שלהם בכל הקשור בהשקעה בקרנות גידור, בנדל"ן ובקרנות השקעה פרטיות. שכירת שירותיהם של המומחים החיצוניים עולה כסף — ואנחנו, החוסכים, משלמים אותו. וכאן עולה השאלה הבלתי־נמנעת: האם התשלום למנהלי ההשקעות החיצוניים מצדיק את התמורה?

בחינה של תוצאות קופות הגמל המובילות מראה כי מי ששילם למנהלים חיצוניים לאו דווקא הציג תשואה עודפת. ילין לפידות, למשל, ששילמו עמלה של 0.03% מהנכסים בלבד למנהלים חיצוניים ב–2016, התברגו בראש הטבלה עם תשואה של 64% בשבע שנים. את המקום השני בטבלת התשואות תופסת אלטשולר שחם עם תשואה של 59% — אלטשולר שילמו 0.14% למנהלים חיצוניים.

את התשלום הגבוה ביותר למנהלי השקעות חיצוניים שילמה חברת הלמן אלדובי, שממוקמת במקום ה–10 — 0.3%. מי ששילמה את התשלום השני בגובהו למנהלים חיצוניים היתה אקסלנס — 0.26%. אקסלנס ממוקמת במקום הרביעי עם תשואה של 44.2%.

מנהל בכיר בשוק ההון אמר בשיחה עמו כי "לגבי דמי ניהול למנהלי השקעות חיצוניים, מדובר בכפל דמי ניהול. על אותו שקל מנוהל, העמיתים משלמים דמי ניהול גם למנהל קופת הגמל וגם למנהל קרן הגידור או קרן הפרייבט אקוויטי. כשבוחנים את התוצאות לאורך זמן, ניכר שריבוי פעולות קנייה ומכירה ושימוש במנהלי השקעות חיצוניים אינם תורמים לתשואה — אבל מעמיסים עלויות גבוהות ומיותרות על החוסך לפנסיה".

"ההוצאות בירידה"

עם זאת, הבכיר הוסיף כי "ההוצאות הישירות נמצאות באופן כללי במגמת ירידה. אקסלנס השתלמות כללי, למשל, שיאן ההוצאות הישירות ב–2015 עם שיעור של 0.33% מהנכסים, ירד ב–2016 לשיעור של 0.26%. יש לכך כמה סיבות, ובהן הגבלת ההוצאה על ידי המפקחת על הביטוח — כשבנוסף, הוצאה זו מובלטת בדו"חות השנתיים ומופיעה צמוד לדמי הניהול, ולבסוף משום שבסביבת הריבית הנוכחית צריך להיות הרבה יותר רגישים לעלויות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker