הנס של כלכלת ספרד: כך הרוויחו המשקיעים עד 27% - בתוך שנה

צמיחה גבוהה, אבטלה בירידה ויצוא במגמת זינוק - אלה הפירות המתוקים של הפיחות ביורו ושל הפריחה בתיירות, שהעלו את כלכלת ספרד על מסלול המראה ■ עם מחירים שעדיין לא יקרים, בורסת מדריד קורצת למשקיעים\

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדד MSCI SPAIN עלה ב– 11% מתחילת השנהצילום: Francisco Seco/אי־פי
ערן אזרן

ספרד, הכלכלה החמישית בגודלה באירופה, היתה אחת המדינות שספגו את הפגיעה הקשה ביותר במשבר החובות שהיכה ביבשת ב–2011–2012. המשבר, שבא אחרי הסחרור הפיננסי מ–2008, הפיל את מחירי הנדל"ן במדינה בשיעורים של 40%–50%, העלה את רמות האבטלה במדינה לרמה של כ–27%, הקפיץ את הגירעון התקציבי, ויצר חוב ממשלתי עצום. התמונה היתה עגומה — ונראה היה שרק נס ישנה את המצב.

וזה בערך מה שקרה לכלכלה הספרדית. משהבינו המשקיעים כי פחת הסיכוי למשבר כולל באירופה, בין השאר על רקע התערבות הבנק המרכזי והממשלות ביבשת, כלכלת ספרד עלתה על מסלול התאוששות מהיר. כבר ב–2014 עברה ספרד לצמיחה חיובית של 1.5%, לעומת דריכה במקום ב–2013 וצמיחה שלילית של 2.5% ב–2012. בכל אחת מהשנים 2015 ו–2016 צמחה הכלכלה הספרדית ב–3.2% — בדומה לשיעורי הצמיחה הגבוהים של הכלכלה בישראל.

במקביל, התשואות על האג"ח של ממשלת ספרד ל–10 שנים ירדו מרמה של 7% בשיא, לרמה של כ–1.7% — התשואה נעה בכיוון הפוך למחיר האיגרת: ככל שהמחיר עולה, התשואה יורדת. תשואה זו משקפת את התחדשות האמון של המשקיעים בכלכלה הספרדית.

שוק המניות הגיב באופן דומה. המדד המוביל בבורסת מדריד, IBX35, נסחר כיום ברמה גבוהה מ–10,700 נקודות — בהשוואה ל–6,060 נקודות ב–2012. גם האבטלה פחתה, וירדה ל–19%.

ההתאוששות המהירה בספרד נבעה ממגוון גורמים, אחד מהם הוא התיירות. ספרד מושכת אליה מדי שנה יותר מ–75 מיליון תיירים. כשמוסיפים אותם ל–50 מיליון תושבי המדינה — מקבלים כוח צרכני עצום. פיחות היורו ותוכנית התמריצים באירופה, שהשפיעו מהותית על ספרד בשל מרכזיותה בגוש היורו, היו רוח גבית ותרמו להתאוששות. זינוק של כ–30% ביצוא הספרדי, הירידה במחירי האנרגיה ורפורמות שיזמה הממשלה בשוק העבודה — ליבו את הצמיחה.

עדיין לא יקרה מדי

שוק ההון הספרדי לא נותר אדיש לשיפור בכלכלה המקומית. מדד הדגל של מדריד — MSCI SPAIN — שעוקב אחר 22 חברות גדולות ובינוניות בשוק הספרדי (כ–85% משוק המניות), עלה בשנה האחרונה בכ–15% ומתחילת 2017 ב–11%. כפול מהעלייה שרשם מדד המניות האירופי STOXX Europe 600, לאחר שנים של פיגור אחריו. לשם השוואה, מדד ת"א 125 איבד מתחילת השנה כ–1.2% משוויו — ו–3.2% ב–12 החודשים האחרונים.

עם זאת, בהסתכלות לטווח ארוך יותר של חמש שנים, מדד MSCI SPAIN עדיין מפגר אחר המדדים המרכזיים באירופה — DAX הגרמני ו–CAC הצרפתי. גם מכפיל הרווח ב–MSCI SPAIN עדיין נמוך יחסית, 19, לעומת 27 ב–STOXX Europe 600. הדבר נובע כנראה מכך ששתי הכלכלות השכנות, ובמיוחד הגרמנית, הצליחו להשתקם מהמשבר מהר יותר — מה שבא לידי ביטוי בביטחון המשקיעים בשתי מדינות "העוגן" של גוש היורו.

פתיחת השנה החזקה של בורסת מדריד מלמדת כי כלכלת ספרד חוזרת לעניין את המשקיעים. מי שסבור כי הכלכלה תמשיך לצמוח מהר, בין השאר בתמיכת היורו החלש והתיירות הגואה, יכול להיחשף אליה באמצעות תעודת סל ישראליות או קרנות סל זרות (ETF), שעלותן נמוכה יחסית.

בישראל, חברת תעודות הסל תכלית של בית ההשקעות מיטב דש מציעה תעודת סל על MSCI SPAIN — מדד שחשוף בעיקר למגזרי הפיננסים (42%), התשתיות (14%) התעשייה (10%) והשירותים (11.6%). התעודה, שגובה דמי ניהול של 0.8% בשנה, מנוטרלת מטבע, כך שהמשקיע בה לא יהיה חשוף לשינויים בשער השקל־יורו. לדמי הניהול יש להוסיף עלויות הגנת מטבע (כ–0.5%) — כך שבפועל עלות התעודה גבוהה מ–1%. התעודה של תכלית הניבה תשואה של 17.2% ב–12 החודשים האחרונים.

חברת תעודות הסל קסם מציעה גם היא תעודה על מדד MSCI SPAIN. דמי הניהול בתעודה דומים לאלה של תכלית, 0.82%, אבל התעודה אינה מעניקה הגנת מטבע (מי שקונה את התעודה חשוף לעלייה או לירידה בשער היורו). זאת גם הסיבה לכך שהתעודה הניבה ב–12 החודשים האחרונים תשואת חסר בהשוואה לתכלית — 7.5% בלבד. היקף הנכסים בשתי התעודות נמוך יחסית, ומסתכם בכ–3.5 מיליון שקל בכל תעודה.

התחכום לא השתלם

מי שמעוניין לחתוך את עלויות הניהול ולהגדיל משמעותית את הנזילות יכול להשקיע בקרנות סל אמריקאיות, שמציעות דמי ניהול של 0.3%–0.5% בשנה. חברת iShares מציעה קרן סל על מדד MSCI Spain, שמנהלת כמיליארד דולר. הקרן (סימול: EWP) אינה מנטרלת מטבע, כך שהמשקיע חשוף לשינויים בשערי הדולר־יורו והדולר־שקל. בשונה מהתעודות הישראליות, הקרן האמריקאית אינה משקיעה מחדש את הדיווידנדים — כך שהיא הניבה תשואת דיווידנד של 4% בשנה. בסך הכל, תשואת הקרן הסתכמה ב–17% ב–12 החודשים האחרונים. מי שמעוניין לנטרל את החשיפה דולר־יורו, יוכל לרכוש קרן דומה מנוטרלת מטבע (סימול: HEWP), שהניבה תשואה של כ–27% בשנה.

דרך מתוחכמת יותר לחשיפה לשוק הספרדי היא באמצעות הקרן SPDR MSCI Spain Quality Mix ETF. מדובר בקרן סל דולרית, שעוקבת אחר שלושה פרמטרים המשקללים באופן שווה שלושה מדדים: תנודתיות נמוכה, ערך ואיכות — בהתאם לנוסחאות מתמטיות (המוצר זהה לקרנות סמארט־בטא בישראל). התעודה הניבה בשנה האחרונה תשואה של 15.8% — כך שלמרות ה"תחכום", לא הצליחה להכות תעודות סל מנטרלות מטבע שעוקבות באופן פשוט אחר MSCI Spain.

באמצעות תעודות וקרנות הסל משקיע מישראל יכול לעלות על הגל החיובי שמציף את כלכלת ספרד, מקטרי הצמיחה של אירופה. עם זאת, עתיד הפוזיציה יושפע מהמגמות הפוליטיות באיחוד האירופי, יכולת שרידותו של גוש היורו והמשך ההתאוששות הכלכלית בספרד, שעדיין סובלת מ–19% אבטלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker