מעלות על ישראמקו: דירוג גבוה מאוד של AA לגיוס אג"ח בכ-1.65 מיליארד שקל

חברת הדירוג פירסמה דו"ח דירוג לישראמקו, המחזיקה בכ-29% מהזכויות בתמר ■ מעלות: "התרחיש השלילי - אירוע תפעולי בשדה תמר שיפגע באספקת הגז"

ערן אזרן
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: אי־פי
ערן אזרן

חברת דירוג האשראי מעלות אישרה את דירוגה של ישראמקו ברמה של AA גבוה מאוד) עם תחזית "יציבה", לקראת גיוס של 1.65 מיליארד שקל בהנפקת אג"ח. בין היתר, במעלות נימקו את החלטת הדירוג במעמד העסקי המונופוליסטי של ישראמקו ומאגר תמר בטווח הקצר, גודל קטן בהשוואה לחברות מקבילות בעולם וחוזי מכר יציבים יחסית.

"נכון להיום נהנית ישראמקו מהמעמד המונופוליסטי של מאגר תמר כספק הגז הטבעי העיקרי של מדינת ישראל. מעמד זה צפוי להתערער לקראת 2020 עם כניסתו הצפויה של מאגר לוויתן לפעילות. עם זאת, עד אותו מועד צפויה ישראמקו לפרוע חלק ניכר מהחוב המובטח שלה כך ששיעורי המינוף שלה צפויים לרדת בהשוואה לשיעור המינוף הנוכחי", כתבו האנליסטים איתי רפל ואליזבת סמית'-זפרני.

לפני כשלושה שבועות הודיעה ישראמקו, כי היא נערכת להגדיל את המינוף ולבצע חלוקות רווחים מאסיביות למשקיעים, על חשבון התזרים ממאגר תמר, שבו היא מחזיקה ב-28.75% מהזכויות. דירקטוריון השותפות, בראשות חיים צוף, החליט להורות לשותף הכללי לפעול לגיוס של 450 מיליון דולר באג"ח, שישמשו לחלוקת מלוא הרווחים הצבורים – 427 מיליון דולר, נכון לסוף 2017 וכן להמשך ההשקעות.

עוד החליט הדירקטוריון לאמץ מדיניות חלוקת רווחים לשנים 2017-2019, לפיה השותפות תחלק את מלוא הרווחים הראויים לחלוקה שייצברו. לשותפות נובע רווח שנתי של כ-300 מיליון דולר ממאגר תמר, כך שלפי הערכות מדובר בחלוקה של 1.2 מיליארד דולר לפחות, כלומר כמחצית משווי השוק הנוכחי של השותפות - 2.3 מיליארד דולר (8.5 מיליארד שקל). השותפות נשלטת בעקיפין על ידי קבוצת אקויטל, שהשליטה בה מזוהה בשוק ההון עם קובי מימון.

במעלות הדגישו כי גם לאחר הגיוס וחלוקת הרווחים צפויה ישראמקו להציג יחסי מינוף טובים. זאת מכיוון שעל פי תנאי החוב הבכיר הקיים שלה היא נדרשת להחזיק כריות נזילות שונות. "מדיניות השותפות הינה להחזיק בכל רגע מזומנים פנויים בהיקף של שישה חודשי תשלום קרן וריבית. כמו כן, תחת תרחיש הבסיס שלנו ישראמקו צפויה להמשיך להציג ביצועים תפעוליים דומים לאלו של 2016 גם בשנים הקרובות", נכתב.

מעלות צופה כי היקף החוב נטו של ישראמקו לאחר הגיוס יגיע לכ-616 מיליון דולר ב-2017, וירד לכ-480 מיליון דולר ב-2018; וכן שהמכפיל בין החוב לרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) לא יעלה על 1.6 ב-2017 ועל 1.27 ב-2018. התחזית מבוססת על ההנחות כי היקף מכירות הגז השנתי ממאגר תמר לא יעלה על BCM 9.5 מיליארד מ"ק (BCM), וכן על עלייה קלה במחירי הגז בשנים הקרובות, ואז קיבוע המחירים החל מ-2019. מדובר בהנחות שונות מאלו של השותפות במאגר תמר, שצופות כי מחיר הגז יעלה בהתמדה, וכן שיהיה יצוא של גז מתמר למצרים.

התרחיש השלילי מבחינת מעלות כולל הידרדרות בפרופיל הנזילות של ישראמקו, שלדברי האנליסטים עלולה להוביל לפעולת דירוג שלילית. "מצב כזה עלול להתרחש כתוצאה מאירוע תפעולי בשדה תמר שיפגע באספקת הגז. ירידה במחיר הגז עשויה ליצור לחץ על ההכנסות של השותפות ולהוביל לפגיעה ביחסים הפיננסיים של השותפות". במעלות ציינו שיחס חוב EBITDA שעולה על 2 לאורך זמן עלול גם הוא להוביל לפעולת דירוג שלילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ