"הדירקטוריונים של חברות הביטוח סומכים יותר מדי על ההנהלות"

יו"ר הפניקס לשעבר, משה ברקת, מתח את הביקורת בכנס של מכון קסירר - והתריע כי הדירקטוריונים אינם ערוכים ליישום תקנות סולבנסי 2 ■ בכנס השתתפו גם מנכ"ל ויו"ר מגדל - שמתנגדת לאופן יישום התקנות בישראל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: עופר וקנין

"תקנות סולבנסי 2 הרבה יותר מסובכות מתקנות באזל, ורוב הדירקטורים בחברות הביטוח לא מבינים אותן. וזאת לא הבעיה היחידה: הדירקטוריונים של חברות הביטוח אינם מעורבים מספיק. הם מסתמכים יותר מדי על ההנהלות, הם מובלים ולא מובילים" — כך אמר ביום חמישי ד"ר משה ברקת, לשעבר יו"ר דירקטוריון חברת הביטוח הפניקס וכיום מרצה בתחום באוניברסיטת תל אביב, בכנס שקיים מכון קסירר למחקר בחשבונאות, בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב.

בכנס השתתפו מרבית ההנהלות של חברות הביטוח — כולל עופר אליהו, מנכ"ל מגדל ביטוח, ויוחנן דנינו, יו"ר מגדל — וכן הממונה על הביטוח, דורית סלינגר. זאת השנה השנייה שמתקיים הכנס, בעריכתו של פרופ' דן וייס, ראש מכון קסירר.

ועדת הכספים אמורה לדון בקרוב בהון של חברות הביטוח, כפי שהוא בא לידי ביטוי בתקנות סולבנסי 2 — התקינה האירופית שקובעת כיצד חברות הביטוח צריכות להתאים את ההון שלהן לסיכונים העסקיים שהן נוטלות.

סלינגר הגיעה להסכמות עם חברות הביטוח על אופן יישום התקנות, כפי שפירסמה אותן בסוף ינואר. החוזר שפירסמה מדבר על פריסת יישומן של דרישות ההון המחמירות על פני תקופה של שש שנים, במקום שנתיים כפי שתוכנן במקור. רק מגדל מתנגדת לאופן היישום, ומפעילה לחץ כבד על חברי הכנסת כדי שיסכלו את יוזמת סלינגר. כרגע עומדות על הפרק שלוש הסתייגויות של חברי ועדת הכספים בנושאים שהוועדה אמורה לדון בהם.

"דיווידנד הוא טוב"

דרישות סולבנסי משפיעות, בין השאר, על חלוקת הדיווידנדים של חברות הביטוח. הנפגעת העיקרית מכך היא מגדל — שלפי ההנחיות החדשות של סלינגר אינה יכולה לחלק דיווידנדים נכון לעכשיו.

ברקת התייחס בהרצאתו לסוגיית הדיווידנדים, והדגיש את חשיבותה לכלל בעלי המניות של החברה — ולא רק לבעל השליטה: "משום מה, דיווידנד נתפש כבעיה וכניגוד עניינים בין בעל שליטה לבעלי מניות, אבל לא כך הדבר. דיווידנד הוא טוב לכל בעלי המניות, ומניעת חלוקתו הרבה יותר פוגענית לכלל בעלי המניות".

עוד אמר ברקת כי מי שאמור לקבל את ההחלטות לגבי חלוקה או אי־חלוקה של דיווידנד הוא הדירקטוריון. מדובר באותו דירקטוריון שבפתיחת הרצאתו מתח עליו ביקורת בטענה שאינו מוביל, והוא "חסר חשיבה מספקת והתמודדות מתודית וכן ידע או נכונות לאתגר את ההנהלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker