הלחץ עשה את העבודה: דקסיה יחלק דיווידנד של חצי מיליארד שקל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלחץ עשה את העבודה: דקסיה יחלק דיווידנד של חצי מיליארד שקל

המוסדיים ובעלי המניות הפרטיים לחצו, ובדקסיה ישראל החליטו לחלק בשנתיים הקרובות את רווחי העתק שצבר הבנק לבעלי המניות מהציבור ■ חלוקת הדיווידנד - בסכום שהוא כמחצית מהונו העצמי של דקסיה - תזרז את מכירת הבנק

תגובות
בנק דקסיה בבלגיה
בלומברג

מניית בנק דקסיה ישראל קפצה אתמול ב–9% וריכזה מחזור גבוה של כ–10 מיליון שקל, לעומת כמה מאות אלפי שקלים בימים רגילים. הזינוק במניה בא בתגובה להודעת הדירקטוריון על תוכנית עסקית חדשה, שבמרכזה כמה שינויים בפעילות הבנק. השינוי המשמעותי ביותר הוא חלוקת דיווידנד עצום בסך של 500 מיליון שקל מרווחי הבנק בשנתיים הקרובות.

חלוקת הדיווידנד תקטין את ההון של דקסיה ישראל ותביא לשיפור בתשואה להון של הבנק — מה שיגביר את האטרקטיביות שלו בקרב קונים פוטנציאליים. הליך המכירה של בנק דקסיה ישראל צפוי להתחדש בתקופה הקרובה.

אוליביה גוטמן
יצחק כהן

לפני כשנה וחצי התחילו הגופים המוסדיים להפעיל לחץ פיזי מתון על הנהלת דקסיה ישראל, במטרה להוביל לכך שהבנק יחלק דיווידנד ויתחיל בהליך מכירתו. בכך קיוו המוסדיים להשיא תשואה לפנסיונרים. בעגה מקצועית קוראים לזה אקטיביזם מוסדי.

לאחר הקפיצה של אתמול הגיע דקסיה ישראל לשווי שוק של 820 מיליון שקל. שווי זה מגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.88. דקסיה ישראל, שמנוהל בידי אוליביה גוטמן בשנה וחצי האחרונות, מתמחה בהלוואות לרשויות מקומיות. הבנק מעסיק בישראל 45 עובדים בלבד ופועל באמצעות סניף אחד. ב–2016 רשם דקסיה ישראל רווח נקי של כ–60 מיליון שקל.

התוכנית עסקית החדשה של דקסיה ישראל כוללת מכירה לגופים מוסדיים של כרבע מתיק האשראי של הבנק בסך של כ–1.65 מיליארד שקל. דקסיה ישראל ימשיך לנהל ולטפל בהלוואות שיימכרו תמורת עמלת ניהול. המכירה תשחרר את דקסיה ישראל ממגבלות החלות עליו בגין הריכוזיות של תיק האשראי שלו. מאחר שדקסיה ישראל הוא המלווה העיקרי לרשויות המקומיות, הבנק נאלץ לרתק הון גבוה יותר בגין החשיפה לריכוזיות ענפית.

לאחר שימכור את תיקי ההלוואות, מה שצפוי להימשך כמה חודשים, דקסיה ישראל יחלק דיווידנדים בסכום כולל של כ–500 מיליון שקל לבעלי המניות. סכום זה מהווה כחצי מההון העצמי החשבונאי של הבנק. דקסיה ישראל לא חילק דיווידנדים במשך תקופה ארוכה, מה שהביא להגדלת ההון ולעלייה ביחס הלימות הון ליבה (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון), לרמה של כ–22.7% בסוף 2016. זהו יחס שגבוה משמעותית מיחס הלימות ההון שדורש ממנו הפיקוח על הבנקים — 9%.

כמתואר

להערכת דקסיה, מכירת האשראי וחלוקת הדיווידנדים יקטינו את הלימות ההון שלו לכ–15.5%. עוד הם מעריכים כי יחס היעילות התפעולית (יחס בין הוצאות להכנסות תפעוליות) יהיה 30%–40% — היחס הטוב במערכת הבנקאות — והתשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) תעלה מ–5.5%–6% לרמה של 10% לפחות ב–2019.

עוד מתכננים בדקסיה ישראל להגביר את שיתופי פעולה עם גופים מוסדיים במתן אשראי לרשויות מקומיות ולמגזרים משיקים. הכוונה לתחומים כמו תשתיות, נדל"ן מניב, תחבורה ציבורית וליסינג.

דקסיה ישראל הנפיק חמישה סוגי מניות, דבר שהביא לטענות על קיפוח מצד חלק מבעלי המניות בקרב הציבור ולתביעות משפטיות. לאחר מגעים ממושכים בין הצדדים גובש מתווה לאיחוד המניות. המתווה אושר באסיפת בעלי המניות במארס, והוא כולל חלוקת דיווידנד של 40 מיליון שקל בשתי מנות.

כמתואר

דקסיה העולמית, ששולטת בדקסיה ישראל — 66% מזכויות ההצבעה ו–65.31% מהזכויות בהון — מוחזקת על ידי ממשלות צרפת ובלגיה. אוצר השלטון המקומי בישראל מחזיק ב–0.04% מההון וב–17.1% מזכויות ההצבעה, והציבור הישראלי מחזיק ב–34.65%. בעלי המניות הגדולים מהציבור הם מנורה מבטחים, הראל, מיטב דש, הפניקס, אנליסט, פסגות ומור בית השקעות.

לאחר איחוד המניות, דקסיה העולמית תחזיק ב–58.85% מהזכויות בהון וההצבעה, ואוצר השלטון יחזיק ב–6.5%. הציבור לא ידולל — ויחזיק ב–34.65% מהזכויות. עם השלמת איחוד המניות יחודש הליך המכירה של דקסיה ישראל — לאחר שייבחר בנק השקעות שיוביל את הליך המכירה. מבין המתעניינים ברכישת דקסיה ישראל הוזכרו בעבר הבנקים מזרחי טפחות ודיסקונט וכן חברת האשראי החוץ־בנקאי האחים נאוי.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם