אחרי עשור חשוך, סיטיגרופ רואה את האור - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי עשור חשוך, סיטיגרופ רואה את האור

הבנק, שהפך לחברה הגדולה בעולם במונחי נכסים עד המשבר הפיננסי, סבל מעשור של הפסדים אדירים והתכווצות חדה בפעילות הגלובלית שלו ■ כעת הוא מתחיל לצמוח מחדש, ומנסה להוכיח שהוא עדיין הבנק החשוב ביותר במערכת הפיננסית העולמית

2תגובות
סניף של סיטיגרופ בהודו
בלומברג

כששואלים אנשי פיננסים בניו יורק מהן עמדותיהם על הבנקים הגדולים, הם לרוב עונים את אותן התשובות. הם מסכימים כי ג'יי.פי מורגן צ'ייס הוא כוח חסר מעצורים תחת הבוס הנוכחי, ג'יימי דיימון, וכי גולדמן סאקס נמצא על הסוס עם מניה שעלתה ב-36% מאז הבחירות - גם אם קיים חשש כי התרבות הדרוויניסטית שלו מרוסנת תחת כל הרגולציות שעמן הוא מתמודד.

מעבר לים, דויטשה בנק מתקשה לשמור את הראש מעל המים והמנכ"ל, ג'ון קריאן, פתח ב-5 במארס בתוכנית משולבת של קיצוץ עלויות וגיוס הון.

ואולם יש בנק אחד שמעורר בלבול: סיטיגרופ. מנהלי הבנק אנונימיים וקיבלו שכר נמוך ב-20% מאשר מקביליהם במוסדות פיננסיים אחרים. איש אינו בטוח מה בדיוק סיטי רוצה או מה סיבת קיומו - פעם הוא היה גדול מכדי ליפול, כיום הוא משעמם מדי מכדי להתייחס אליו.

העובדה שסיטי נהפך לבנק גלובלי אך נשכח מפתיעה. הוא היה החברה הגדולה בארה"ב עד המשבר הפיננסי, במונחי גודל נכסים; כיום הוא הרביעי בגודלו. אחרי שסבל מהפסדים אדירים על הלוואות ואג"ח סאבפריים, הוא זכה ב-2008–2009 לחבילת החילוץ הגדולה ביותר שהוענקה לבנק בתולדות ארה"ב. סיטי עדיין יכול לטעון שהוא הבנק החשוב ביותר במערכת הפיננסית העולמית. הוא פועל ב-97 מדינות, מקניה דרך דרום קוריאה ועד כוויית. בקרוב הוא יתמודד עם הדילמה האסטרטגית הבאה שלו: מתי עליו להתחיל לצמוח מחדש?

מנכ"ל סיטיגרופ, מייקל קורבט
בלומברג

השורשים של סיטי מתחילים ב-1812, אבל הבנק הגיע לבגרותו במאה ה-20, כשאירגן הלוואות ותשלומים חוצי גבולות עבור חברות אמריקאיות מעבר לים. בעשר השנים עד 2007 הוא שילש את גודלו כשבנה את עצמו לכדי מרכול פיננסי שמציע כל דבר לכל אחד, בכל מקום. הוא חולץ והולאם בחלקו במשבר. הממשל הפדרלי מכר את המניות האחרונות של סיטי ב-2011. שני האנשים שמונו ב-2012 במטרה לנקות את הבלגן, היו"ר מייקל אוניל והמנכ"ל מייקל קורבט, קיבלו שלוש משימות: להפוך את סיטי לבנק בטוח, להשיב אותו לרווחיות ולהחזיר מזומן לבעלי המניות. הם כמעט השלימו את המשימה.

נתייחס קודם לעניין הבטוח. מאז נקודת השפל של סיטי ב-2009, הון הליבה שלו טיפס ב-59% ויתרות המזומנים גדלו ב–28%. נכסי סיטי הצטמצמו ב-3%, אחזקות ניירות הערך מסוג Level 3, שקשה לשערכם, צנחו ב–80% והחובות לטווח קצר צללו ב-78%. דיימון אוהב לומר כי תיק הנכסים של ג'יי.פי מורגן הוא מבצר. אם כך, תיק הנכסים של סיטי הוא מקלט אטומי. אם יתרחש משבר נוסף, יש לסיטי מספיק הון ורווחים לספוג ארבע פעמים את ההפסדים שהוא רשם במשבר של 2008–2009.

המטרה השנייה היא רווחיות. כאן הבנק רשם התקדמות אטית יחסית, אבל השורה התחתונה מסתירה הצלחה ניכרת. תיק הנכסים שלו נראה מנופח בגלל כלל חשבונאי הקשור להטבות מס על הפסדים במשבר הפיננסי. התשואה שלו על הון עצמי מוחשי (הון בעלי מניות מינוס מניות בכורה, מוניטין ונכסים לא מוחשיים) היתה 9% ב-2016 - אם מקזזים את הטבות המס. אם השאריות האחרונות של הנכסים הבעייתיים הוותיקים של הבנק יימכרו השנה, השיעור הזה יגיע ל-10% - אמנם נמוך מזה של ג'יי.פי מורגן (13%), אבל זהו שיעור מתקבל על הדעת.

כשבסיס ההון של הבנק ישוב לאיתנו, סיטי יכול לממש את המשימה השלישית שלו - להחזיר כסף לבעלי המניות. מחיר המניה של הבנק צלל ב-88% בעשור שעבר, כך שהוא יכול לספק תשלום מסוים. הבנק מייצר תזרים מזומנים גדול במיוחד משום שההפסדים שלו בעבר מקזזים חובות מס. תהיה לבנק יכולת לשלם 17–18 מיליארד דולר בשנה בדיווידנדים ורכישה חוזרת של מניות, מה שיהפוך אותו לאחת משבע החברות האמריקאיות הנדיבות ביותר במונחים של העברת כסף לבעלי מניות. אלה של סיטי אמורים לקבל בקרוב דולר מזומן בשנה על כל 10 דולר של מניות שבהן החזיקו.

לצמוח, בלי להרגיז את הממשל

אם החיים היו הוגנים, כל אחד מהבוסים של סיטי היה מקבל מרטיני ומדליה עבור שנים של עבודה מפרכת. ואולם ציפיות המשקיעים אינן סטטיות. עד סוף השנה הנוכחית סיטי יהיה תחת לחץ להראות שהוא יכול לצמוח שוב. ההכנסות שלו ירדו ב–2% ב–2016 (בניכוי המכירות שנעשו בידי הבנק הרע שבתוכו). לשם השוואה, ולס פארגו וג'יי.פי מורגן צ'ייס הגדילו את ההכנסות בשיעור של 3%–4%. כששליש מהפעילות שלו בשווקים המתעוררים, שבהם הצמיחה מרימה ראש, סיטי אמור להפגין ביצועים טובים יותר.

הרעיון של בנק שמתרחב מחדש אינו מופרך כפי שהוא עשוי להיראות. יש לו מקום לצמוח בלי להרגיז רגולטורים (שעדיין חוששים מבנקים גדולים מדי מכדי ליפול). סיטי קטן ב-28% מבנק אוף אמריקה וב-27% מג׳יי.פי מורגן צ׳ייס, במונחי נכסי ליבה מנוכי סיכונים. בניגוד לבנקים אירופיים שנקלעו לקשיים, כמו דויטשה בנק ובנק אוף סקוטלנד (שבאחרונה דיווח על ההפסד השנתי התשיעי ברציפות), הפעילות הבינלאומית שלו בת קיימא. הוא מזרים כסף לחברות גדולות ברחבי העולם ומחזיק פיקדונות בסכום של 430 מיליארד דולר ברחבי העולם - יותר מאשר ב-2006 וכמעט כפול מאשר ג׳יי.פי מורגן צ׳ייס. יחידת המסחר באג״ח של סיטי מדורגת ראשונה בעולם. יש לו נוכחות בעלת עוצמה באסיה - האזור היחיד שבו הבנק לא הפסיד כסף בעשור האחרון.

עד עתה המנהלים של סיטי התמקדו בפרויקטים צנועים. ב-2016 רכש הבנק פורטפוליו של כרטיסי אשראי בארה״ב. הוא מגדיל את אחזקות המניות שלו ומשקיע יותר בעסקים במקסיקו. הסיכון הוא שזהירות מופרזת גורמת לפוזיציה הגלובלית של הבנק להידרדר. בסיס הלקוחות המרכזי של סיטי, חברות אמריקאיות גלובליות, כבר הגיע לבגרות. הרווחים שלהן הוכפלו בין 2003 ל-2013, אבל כעת נמצאים בירידה. סיטי צריך למצוא יותר לקוחות תאגידיים מעבר לים, אבל ההלוואות שלו בשתי הכלכלות המתעוררות הגדולות ביותר, סין והודו, נבלמו ב-2016.

בזמן שסיטי התאושש, הבנקים הגדולים באסיה - ICBC ,CCB ובנק אוף צ׳יינה - הקימו רשתות פעילות אימתניות ברחבי אסיה. קל להבין מדוע בכירי סיטי מתנהלים בזהירות. הדחף לצעוד הרחק מעבר לנוכחות הגלובלית של הבנק היה מאחורי ההתרחבות ההרסנית ב-1997–2007. מבין 17 הדירקטורים של הבנק, 15 הם אמריקאים. בנק גלובלי צריך להיות הרבה יותר מגוון מבחינת לאומים. והסימן המובהק לכך שחברה מתחילה להחלים אינו שהיא נעולה במצב קבוע של חרטה וצנע, אלא שהיא יכולה לצמוח בקצב מדוד ורציונלי בתחומי הליבה שלה. בשנים הקרובות זה הדבר שסיטי צריך להיות ידוע בו.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם