אז מה אם אנחנו מתחרים? אם הם זולים - נשקיע בהם

הפיכתה של ילין לפידות לבעלת עניין באנליסט מדגימה מדוע לבתי השקעות אין שום בעיה להשקיע במתחרים שלהם ■ "הכל עניין של מחיר", מסביר גילעד אלטשולר, "זאת אחזקה פיננסית בלבד. יש אמנם שחיקה בדמי הניהול, אבל יש גם גידול טבעי בהיקף הנכסים"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

במהלך חג הפסח נהפך בית ההשקעות ילין לפידות לבעל עניין באחד המתחרים שלו — בית ההשקעות אנליסט. קופות הגמל של ילין לפידות רכשו 367 אלף מניות של אנליסט במחיר של 23.5 שקל למניה ובתמורה כוללת של 8.7 מיליון שקל. הרכישה העלתה את שיעור ההחזקה של ילין לפידות באנליסט ל–5.36% (4.99% בדילול מלא). בתגובה לפרסום העסקה עלתה אתמול מניית אנליסט בבורסה ב–7.2%, והחברה הגיעה לשווי של כ–260 מיליון שקל.

אנליסט נחשב לאחד המתחרים של ילין לפידות, כך שלכאורה מדובר בעסקה שמחייבת פיקוח. ואולם עסקות שבהן בית השקעות אחד רוכש מניות בבית השקעות אחר הנסחר בבורסה אינן כה נדירות ואחזקה של פחות מ–5% אינה דורשת אישור של המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר. אמנם במקרה זה בית ההשקעות ילין לפידות זקוק לאישורה של סלינגר, אך לא צפויה בעיה לקבלו. הרכישה הזו אינה נחשבת לרכישה "אסטרטגית" — מכיוון שהיא לא מתכננת להתערב באנליסט, שבשליטתם של אהוד שילוני ושמואל לב. הסיבה לעסקה היא פיננסית בלבד — בילין לפידות מעריכים כי מניית אנליסט נסחרת במחיר נמוך ואטרקטיבי.

24 החברות האלה השיגו תשואה שנתית גבוהה יותר מאנליסט. לחצו לסקירת הרכב מדד ת"א צמיחה

כשבתי השקעות קונים את המניות של המתחרים באמצעות גופי ההשקעה שלהם (קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות השתלמות או קרנות פנסיה) מטרתם היא להניב רווח מעליית מחיר המניה, ולא ולהתערב בניהול או מתוך רצון להשתלט על החברה. כשמנהל בית השקעות רוכש מניות של המחרה שלו — יש בכך סוג של אמירה. למעשה הוא אומר: "אני מאמין בחברה הזו, היא זולה והמחיר שלה צפוי לעלות". זוהי פעולה שלא נהוג לראות בענפים אחרים. בחברות ביטוח, למשל, היא אינה מקובלת.

"הכל עניין של מחיר"

גילעד אלטשולר, הבעלים והמנכ"ל המשותף של בית ההשקעות אלטשולר שחם, ביצע פעולות כאלה פעמים רבות בעבר. "יש לנו היסטוריה ארוכה ברכישת מניות של בתי השקעות אחרים", הוא אומר. "בעבר היינו בעלי עניין באקסלנס, והחזקנו שם יותר מ–10%. זה היה כששני המייסדים, רוני בירם וגיל דויטש, ניהלו את החברה. כשהם פרשו מהניהול והבעלות, מימשנו בהדרגה את כל האחזקה בה. בעבר היינו גם בעלי מניות במיטב דש אבל החזקנו רק 4.9%, מכיוון שלא קיבלנו אישור להיות בעלי עניין מהממונה על הביטוח. מימשנו את האחזקה לאחר ההודעה על מכירת מיטב דש לקרן Xio.

"כמו כן, היינו בעלי עניין בבית ההשקעות אי.בי.אי והחזקנו בעבר גם במניות של אנליסט. היום אנחנו מחזיקים רק את המניות של ילין לפידות בקרנות הנאמנות. את האחזקה שהיתה לנו בנוסטרו מימשנו".

ילין לפידות אינה נסחרת בבורסה, אבל 50% ממניותיה מוחזקות על ידי חברת אטראו שוקי הון, לשעבר לידר שוקי הון.

בתי ההשקעות הציבוריים  התוצאות ל-2016

אלטשולר מסביר מהן הסיבות שמובילות אותו להשקיע במתחריו. "זאת אחזקה פיננסית בלבד. "ההבדל הוא שאנחנו מכירים את העסק טוב מאוד. יש שחיקה בדמי הניהול, אבל לצדה יש גם גידול טבעי בהיקפי הנכסים וכניסה לפעילויות חדשות. אמנם החברות המסורתיות נפגעו, אך יש פעילות חדשה בכל בית השקעות. היקף הכספים המנוהל גדל, האוכלוסייה גדלה והחסכונות של הציבור שזקוקים לניהול גדלים".

אלטשולר מוסיף כי "זה ענף כמו כל ענף אחר — הכל עניין של מחיר. כשאנחנו נכנסנו המניות נסחרו מתחת לערכן. את אקסלנס רכשנו במחיר נמוך מההון העצמי שלה. גם את אטראו והפעילות של ילין לפידות. מרבית המשקיעים לא תמחרו אפשרות של צמיחה בבתי ההשקעות, זה היה תמחור לא נכון. היום המצב שונה".

"סיכונים יש בכל הענפים", מסביר אלטשולר. "קח לדוגמה את ענף התרופות, פתאום מתברר שחברת התרופות הגדולה בישראל יכולה להיחתך ב–50%. בסופו של דבר, הכל עניין של מחיר".

מנהל בכיר בשוק ההון התייחס אתמול גם הוא להשקעה של ילין לפידות באנליסט. "כיום נסחרים בבורסה רק ארבעה בתי השקעות: אנליסט, אי.בי.אי, מיטב דש ואטראו שוקי הון, המחזיקה בילין לפידות. אחרי שמדד היתר עלה יפה, מנהלי ההשקעות מחפשים חברות טובות אחרות בשורה השלישית".

אנליסט ידעה תקופות פחות טובות בעשור האחרון, אך בשנתיים האחרונות הביצועים של מנהלי ההשקעות שלה השתפרו. המחזיקים בקופות הגמל וקרנות הנאמנות נהנו מתשואות נאות והחברה שבה לגייס כספי משקיעים. "היה עיוות בשווי של בתי ההשקעות", מסביר מנהל בכיר בשוק. "כשבית השקעות מציג תשואות עודפות זורם אליו כסף בקרנות ובקופות וזה מגדיל את האטרקטיביות שלו. הביצועים של אנליסט בלטו גם בגמל וגם בקרנות וזה הדבר שמשך את ילין לפידות. אנשים היום רגישים לביצועים בגמל שלהם. כדי לנהל פי שניים נכסים, דבר המוביל לעלייה משמעותית ברווחיות — לא צריך להגדיל את כוח האדם באופן משמעותי".

"השוני בתשואות בא לידי ביטוי בתזוזות הכספים", מסביר המנהל. "ילין לפידות גייס כקרוב ל–4 מיליארד שקל מתחילת השנה. גם הקרנות של מור ואיילים, יחברות צעירות, כבר מנהלות מיליארדי שקלים. ילין לפידות הוא בית ההשקעות הרווחי בישראל, והוא הוקם לפני עשור בלבד".

"בתי ההשקעות לא מתפתים להרפתקאות"

לדברי המנהל הבכיר, השינויים שחלו בשוק ההון והגבירו את התחרות גרמו לשינוי בטעם הציבור, ולבחינה מדוקדקת יותר של ביצועי מנהלי ההשקעות. "בעבר הכסף ישב שנים בחברות הביטוח והניב תשואה נמוכה יותר מזו שבבתי ההשקעות פרטיים, דוגמת ילין לפידות, אנליסט או אלטשולר שחם. עכשיו הציבור בודק את התשואה, רואה איפה אפשר לקבל יותר ומעביר לשם את החסכונות. עוצמת התזוזה שונה בהתאם לטווח החיסכון. ככל שהטווח קצר יותר העברות הכספים רבות יותר. בקרנות הנאמנות התזוזות הרבה יותר חזקות לעומת הגמל, ובפנסיה יותר חלשות, אבל זה קורה. הציבור מעביר את הכספים ויש כאן פוטנציאל גדול לבתי ההשקעות.

חברות הביטוח השקיעו המון כסף כדי לקנות חברות לניהול קרנות וחלק מהכסף בהן התאדה. אולם קרנות נאמנות חדשות כמו איילים, שמנהלת בקרנות 10 מיליארד שקל, או מור שמנהלת כבר 14 מיליארד שקל, הגיעו לגדלים האלה בלי לקנות פעילויות אחרות. זה רק ביצועים וסבלנות".

"מי שיש לו ניהול השקעות טוב מגייס כספי חיסכון לטווח הבינוני. בסופו של דבר בתי ההשקעות הן חברות שנוח להשקיע בהן ולהבין את התמחור שלהן. אין להן חוב כמעט, אין מינוף, אין מוניטין שמופחת, וההון העצמי שלהן הוא אמיתי. יש שם בעלים אחראיים שמעורבים בניהול ולא מתפתים להרפתקאות שיווקיות מיותרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום