קרן בראשית מוכרת את חברת הנדל"ן ליברטי לחולון מוטורס ב–100 מיליון שקל

ליברטי, לשעבר החברה הבת של חברת הנדל"ן דוראה, פועלת בתחומי הנדל"ן המניב והיזמי בישראל, ומחזיקה במקרקעין בבולגריה ■ בשנים האחרונות מימשה ליברטי בהדרגה את נכסיה, במטרה לממן את תשלומי האג"ח

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנות מיצובישי בתל אביב
ערן אזרן

קרן ההשקעות בראשית מוכרת את חברת הנדל"ן ליברטי ב–97 מיליון שקל — כארבע שנים וחצי לאחר שקיבלה לידיה את השליטה. הרוכשת היא קבוצת משקיעים פרטיים, בהובלת חולון מוטורס שבבעלות אברהם פרנסס ורפאל כהן.

חולון מוטורס היא שחקנית ותיקה ומשמעותית בתחום הרכב, המפעילה אולמות תצוגה, בין השאר למכירת רכבי יונדאי ומיצובישי, רשת מוסכי שירות וסניפי טרייד אין. לקבוצה יש גם פעילות נדל"ן ונכסים בישראל.

ליברטי, לשעבר החברה הבת של חברת הנדל"ן דוראה, פועלת בתחומי הנדל"ן המניב והיזמי בישראל, ומחזיקה במקרקעין בבולגריה. ב–2010 העניקה בראשית הלוואה של 105 מיליון שקל לדוראה, שנקלעה לקשיים בעקבות השקעות שביצעה בחו"ל. שנתיים מאוחר יותר נכשלה דוראה בניסיון להגיע להסדר חוב עם נושיה, וקרן בראשית קיבלה את השליטה בחברה הבת ליברטי, ששועבדו עבורה בתמורה לכספי ההלוואה.

בראשית מחזיקה כיום ב–78% ממניות ליברטי, ובעל עניין נוסף בה הוא ניסים בראל, שמחזיק ב–11.3% מהמניות באמצעות חברת קומסק. יו"ר ליברטי הוא בצלאל איגר, בעל השליטה לשעבר בדוראה, שהיה בעבר ראש מגזר חברות בנייה בחטיבה העסקית של בנק לאומי. בפברואר 2017 סיים רואי רויטמן את תפקידו כמנכ"ל ליברטי. ליברטי, שיש לה הון עצמי של 101 מיליון שקל, מדווחת לבורסה מאחר שהנפיקה בעבר אג"ח סחירה, שיתרתה מסתכמת ב–58 מיליון שקל (ערך נקוב). מניות ליברטי אינן נסחרות בבורסה, מאחר שלא עמדה בכללי השימור (שיעור אחזקות מינימלי של 15% בידי הציבור).

קבוצת המשקיעים תרכוש את מלוא האחזקות בליברטי בשני שלבים. בשלב הראשון ישלמו הרוכשים 15 מיליון שקל תמורת 15% מהמניות. לאחר מכן תפורסם הצעת רכש לבעלי המניות מקרב הציבור, שעדיין מחזיקים במניות החברה (11% מהון המניות המונפק) בהשקעה של 10 מיליון שקל נוספים. בשלב השני, בתוך שמונה חודשים תירכש יתרת המניות. העסקה מותנית בהתקיימותם של כמה תנאים מתלים, וכן בהשלמת הצעת הרכש לציבור (שכרגע אינו יכול לסחור במניות ליברטי). את הרוכשים ייצגו בעסקה עורכי הדין ארנון מיינפלד, הדר טל וסילבנה רנדל־בארי ממשרד ש.פרידמן. את בראשית ייצג משרד ליפא מאיר.

בשנים האחרונות מימשה ליברטי בהדרגה את נכסיה, במטרה לממן את תשלומי האג"ח. הנכס העיקרי שלה כיום הוא מבנה מסחרי בבת ים, המיועד להקמה של פרויקט מגדל ליברטי שיכלול 40 קומות (שלוש קומות טכניות, תשע קומות משרדים ו–28 קומות מגורים). שני נכסים אחרים של החברה הם נכס מניב ברחוב הרצל ברמלה וקרקע בבולגריה, כאמור. עד לאחרונה החזיקה ליברטי גם בפרויקט מגדלי ליברטי בבאר שבע (שני מגדלי מגורים בני 84 יחידות דיור כל אחד), שנמכר בינואר ללוינשטיין נכסים תמורת 62 מיליון שקל.

את 2016 סיימה ליברטי ברווח של 1.6 מיליון שקל, לאחר הפסד של 23 מיליון שקל ב–2015. לחברה יש גירעון של 5 מיליון שקל בהון החוזר, כלומר עודף התחייבויות שוטפות על פני מקורות. החברה נסמכת על מימושים כדי לעמוד בהתחייבויותיה. סך המאזן של החברה הסתכם בסוף 2016 ב–280 מיליון שקל. החברה ייצרה ב–2016 עודף של 2.7 מיליון שקל בתזרים מפעילות שוטפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker