מעלות העלתה את דירוג האשראי של בזן ל-A

העלאת הדירוג נעשית לקראת הנפקת 2 סדרות חדשות של אגרות חוב על ידי בזן בהיקף של עד 400 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מתקן המידן של קבוצת בזן
מתקן המידן של קבוצת בזןצילום: פנחס מועלם

חברת הדירוג מעלות S&P העלתה את דירוג האשראי של חברת בתי זיקוק (בזן) מ BBB+ לA- ותחזית דירוג יציבה. הדירוג ניתן  לקראת הנפקה מתוכננת של שתי סדרות אגרות חוב ח' וט': שקליות לא צמודות ודולריות למשך חיים ממוצע של 5.6 שנים לסדרה השקלית ו-5.2 שנים לסדרה הדולרית בהיקף של  עד 400 מיליון שקל שיונפקו על ידי בזן לצורך  מחזור חוב פיננסי קיים ולמימון פעילותה השוטפת.

איתי רפל, אנליסט אשראי ראשי, מסביר שתחזית הדירוג היציבה משקפת את הערכתה של מעלות S&P שבזן תוכל לשמור על יחס חוב ל-Ebitd של עד 4.5 לאורך כל מחזור העסקים תוך המשך שמירה על מדיניות פיננסית שמרנית בניהול הנזילות וחלוקת דיווידנדים מאוזנת.

רפל מציין שהתוצאות התפעוליות של בזן ב-2016 היו טובות פחות בהשוואה ל-2015 כתוצאה מהרעה בסביבה העסקית בעיקר בתחום הזיקוק ובשל ביצוע תקופתי בחלק עיקרי של מתקני הייצור של החברה ושל החברה הבת כרמל אולפינים (כאו"ל). למרות ההרעה בתנאי השוק יחס כיסוי החוב של בזן נותר יציב ברמה של 3.9 ב-2016, כלומר בטווח שתואם את התרחיש החיובי שנקבע על ידי מעלות להעלאת דירוג. מעלות צופה שיחס החוב ל Ebitda המתואם השנתי יעמוד ברמות שתואמות את הדירוג בשנתיים הקרובות כולל בשנים שבהן יבוצע שיפוץ תקופתי או בתקופות שבהן תנאי השוק יהיו מאתגרים.

במעלות סבורים שקיימים סיכונים רגולטוריים משמעותיים בנושא איכות הסביבה שעשויים להשפיע לרעה על פעילותה של החברה. שני אירועים שהתרחשו לאחרונה מעידים להערכת רפל על מגמה זו. שריפה שפרצה במיכל דלק בבתי הזיקוק שבמפרץ חיפה בסוף דצמבר 2016 ופקיעת תוקף ההיתר הזמני שניתן לבזן מכוח חוק רישוי עסקים.

ההיתר הוארך על ידי עירית חיפה לחודשיים בעקבות הגשת עתירה דחופה לבית המשפט המנהלי בחיפה על ידי בזן. במעלות מעריכים שלאור הלחץ הציבורי שקיים בנוגע לזיהום האוויר במפרץ חיפה תמשיך בזן לבצע השקעות הוניות בהיקף רחב על מנת להקטין את רמת הפליטות ממתקניה. מעלות מציינת שבזן ביצעה את כל הפעולות הנדרשות ממנה על מנת לעמוד בדרישות הרגולטוריות ועם זאת הסיכון בתחום זה, כולל  דרישות רגולטוריות מחמירות יותר או אי חידוש רישיון העסק של החברה עלול להביא להורדת דירוג.

ישראל לדרברג, סמנכ"ל הכספים של  קבוצת בזן אמר "העלאת הדירוג לקבוצת ה- A משקפת את המהלכים התפעוליים והפיננסיים שבוצעו בבזן לאורך זמן, במסגרתם הושלם המיזוג הפיננסי בין חברות הקבוצה, הוקטן החוב הפיננסי, הוארך מח"מ ההתחייבויות לזמן ארוך, שופר מבנה החוב, חוזקה יציבותה הפיננסית תוך גיוון מקורות המימון. בזן מצויה ערב בחינת גיוס סדרות אג"ח חדשות (שקלית ודולרית) במח"מ ארוך שמטרתו מחזור החוב הקיים ומימון פעילותה השוטפת. עם העלאת הדירוג, אגרות החוב השקליות של בזן צפויות להיסחר במדד התל בונד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום