אושרה הצעת החוק של גלעד ארדן: המפקח על הבנקים יוסמך להתערב בעמלות הבנקאיות

המפקח על הבנקים יוכל לקבוע מחיר מירבי לעמלות ולאסור על גביית עמלה מסויימת

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

המפקח על הבנקים יוסמך להתערב בגובה העמלות הבנקאיות, לקבוע מחיר מירבי לעמלות, ואף לאסור על גביית עמלה מסויימת - כך עולה מהצעת חוק פרטית שהגיש ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) שאושרה בצהריים על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה.

הצעת החוק קובעת עוד כי המפקח יוסמך שלא לאשר העלאת עמלות, וכי יוסמך להטיל קנס כספי על תאגיד בנקאי שגובה עמלה שלא כדין.

לדברי ארדן, "הבנקים צריכים להבין שהחגיגה על חשבון הצרכן הסתיימה, ולא יהיו יותר הבנות והסדרים עם הבנקים, אלא נוביל את השינוי בחקיקה בכנסת". ארדן הסביר כי בחוק יוגדרו העילות שבגינן יוסמך המפקח על הבנקים להתערב בגובה העמלות. הגדרת העילות נועדה לצמצם את ההתערבות הפיקוחית למינימום ההכרחי.

מדובר בעמלות שעלולות להוות חסם לתחרות, עמלות שבהן אין תחרות בין התאגידים הבנקאיים בשל היעדר חלופה (כי הלקוח חייב לבצע פעולה מסויימת דווקא בתאגיד בנקאי מסויים), עמלות בגין שירות חיוני בקשר עם חשבון עו"ש, ועמלות הנגבות ללא צידוק סביר, כמו עמלות הנגבות בנוסף לחיוב אחר בגין אותו שירות, או עמלות שאין כנגדן שירות ממשי.

לדברי ארדן, ההתייקרות השיטתית של מחירי העמלות לאורך השנים, אחידותן בבנקים השונים, ריכוזיות מערכת הבנקאות והסבסוד הצולב של משקי הבית את המגזר העסקי, מביאים לגבייה מופרזת של מאות מיליוני שקלים בשנה מהציבור. ארדן סבור שנושא העמלות חייב לעבור שינוי מהותי, ומטרתה של הצעת החוק היא להביא לשקיפות מירבית לציבור בנושא העמלות שנגבות ממנו על ידי הבנקים, ולהעניק סמכויות למפקח על הבנקים להגביל את העמלות ולמנוע את עלייתן הבלתי מבוקרת.

"עד היום, הפיקוח על הבנקים לא הוסמך לטפל בנושא הפיקוח על העמלות הבנקאיות. עם זאת, הפיקוח פעל בתחום זה בדרך של מעקב אחר גובה העמלות, פרסומים השוואתיים, טיפול באופן לא פורמלי מול התאגידים הבנקאיים בעמלות מסויימות, וייזום הכנסת עמלות מסויימות לפיקוח. פעילות זו גרמה לטשטוש בין האחריות שיוחסה לפיקוח על הבנקים בנושא זה ,לבין העובדה שבאופן פורמלי לא הוקנו לו סמכויות מלאות", הסביר ארדן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker