אסם במו"מ למיזוג הפעילות של בית השיטה עם זנלכל

אסם מעוניינת לצאת מתחום החמוצים ■ מחזור המכירות השנתי של בית השיטה מוערך ב110 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק צאיג, מנכ"ל אסם
יורם גביזון

חברת אסם, שבבעלותה המלאה של נסטלה, מנהלת מגעים ראשונים לשיתוף פעולה בתחום החמוצים של בית השיטה עם חברת זנלכל, שנסחרת בבורסה בשווי של 281 מיליון שקל. בשלב זה המגעים מתנהלים על שיתוף פעולה בייצור ושיווק, אם כי ייתכן שבסופו של דבר יוחלט למזג את הפעילות של בית השיטה מקבוצת אסם עם פעילותה של זנלכל.

אסם מעוניינת לצאת מתחום החמוצים, שאינו בליבת עסקיה, מצריך אותה למשאים ומתנים עם חקלאים ואינו מקנה ערך רב למותג. אסם מעוניינת להעביר את הפעילות לחברה שעשויה להפיק ממנה סינרגיות, כמו זנלכל שעוסקת בייצור מוצרי עגבניות משומרים, מוצרי ירקות משומרים, מיץ לימון, חומץ, רטבים לסלטים ועוד.

מחזור המכירות השנתי של בית השיטה נאמד ב-110 מיליון שקל. המחזור של זנלכל הסתכם ב–212 מיליון שקל ב–2016 - צמיחה של 5.5% בהשוואה ל–2015, הרווח התפעולי שלה הסתכם ב–31 מיליון שקל - 14.4% מהמחזור ו–10% יותר מב–2015. הרווח התפעולי התזרימי של זנלכל הסתכם ב–39 מיליון שקל, שהם 18.5% מהמחזור - כך שמדובר בחברה יעילה בהתחשב בכך שהיא עוסקת בתחום הקומודיטיס.

נראה כי אסם מעריכה שזנלכל - שבשליטת היו"ר יעקב שינפלד, והמנכ"ל פנחס גורביץ - תדע להפיק ערך רב יותר מפעילות החמוצים של בית השיטה, ועשויה להגדיל את מכירותיה ב–50%. מיזוג אפשרי של פעילות בית השיטה עם זנלכל או שיתוף פעולה תפעולי אחר יבוא בעקבות מהלכים דומים שעשתה אסם. באוקטובר 2016 העבירה אסם את שיווק מוצרי התה הקר של נסטי לחברת טמפו, לאחר שנגסה בנתח של 20% בלבד משוק התה הקר בתום ארבע שנים של מאמצים להתחרות בפיוז טי של קוקה קולה; בפברואר 2017 היא החליטה להפקיד את שיווק מוצרי השוקולד של נסטלה בידי חברת ליהמן שליסל, שמתמחה ביבוא והפצה של דברי מתיקה.

מיזוג עם בית השיטה או שיתוף פעולה בייצור ובשיווק עשוי לסייע לזנלכל להתמודד עם חולשות ומגמות ארוכות טווח שמכרסמות בכוחה התחרותי, כמו תלותה בשלוש רשתות השיווק הגדולות, הכוח הגובר של המותג הפרטי, ורשתות השיווק המוזלות, כמו ויקטורי ורמי לוי ויקטורי, שמפעילות לחץ רב על יצרני המזון להוריד מחירים. בנוסף, העלייה המתמשכת בשכר המינימום מגדילה את הוצאות השכר של החברה. שיתוף פעולה עם בית השיטה מקבוצת אסם עשוי גם להוריד את עלות הייצור באמצעות הגדלת הנצילות של כושר הייצור.

אסם מסרה בתגובה: "אסם מקיימת דיונים עם חברת זנלכל לגבי רעיונות לשיתופי פעולה פוטנציאליים בתחומי הייצור והמכירות. מדובר ברעיונות ראשוניים שעדיין לא התגבשו להחלטות אופרטיביות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker