פרסום ראשון |

זהבית כהן רוצה להנפיק את פסגות לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל

מנכ"לית איפקס, השולטת בפסגות, החלה בהכנת תשקיף להנפקת בית ההשקעות בתל אביב ב-2018 ■ השווי שמעניקה איפקס לפסגות גבוה במיליארד שקל ממחיר רכישתו ■ פסגות סיים את 2016 עם רווח תפעולי של 410 מיליון שקל ורווח נקי של 120 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבית כהן, מנכ"לית קרן אייפקס
זהבית כהן, מנכ"לית קרן אייפקסצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

מנכ"לית קרן ההשקעות הפרטיות איפקס (ישראל), זהבית כהן, התחילה באחרונה להתניע מהלכים לקראת הנפקת מניות של בית ההשקעות הגדול בישראל, פסגות, בבורסה בתל אביב. בימים אלה מתחילים בפסגות לכתוב תשקיף לקראת ההנפקה, שתצא לפועל כנראה בתחילת 2018. איפקס, המחזיקה ב–100% מפסגות, צפויה למכור נתח של כמה עשרות אחוזים מבית ההשקעות. לפי מקורות המעורבים במהלכים, איפקס תדרוש למכור את המניות לפי שווי של כ–3.7 מיליארד שקל — בניכוי חוב של פסגות בסך כ–850 מיליון שקל.

השווי שמעניקה איפקס לפסגות, המנוהל מספטמבר 2016 על ידי ברק סורני, גבוה בכמיליארד שקל מהשווי שלפיו איפקס משערכת בדו"חות שלה את ההשקעה שלה בפסגות. לפי ההערכות, השווי הזה מתבסס על עסקה אפשרית של רכישת השליטה בבית ההשקעות השני בגודלו במשק, מיטב דש, על ידי קרן ההשקעות הבינלאומית XIO לפי שווי של כ–1.4 מיליארד שקל. שווי זה גוזר למיטב דש מכפיל EBITDA של כ–7–9.

הדו"חות של פסגות אמנם ערוכים לפי תקני החשבונאות הבינלאומיים IFRS, אך הכנת התשקיף נמשכת בדרך כלל לפחות כמה חודשים — ודאי לגוף גדול כמו פסגות, המנהל נכסים פיננסיים בהיקף של כ–185 מיליארד שקל. במקביל להכנות להנפקה תנסה כהן, הנעזרת ביועצים של איפקס בלונדון, למצוא קונה שירכוש את מלוא הבעלות על פסגות. באיפקס אומרים כי ייתכן שבאמצעות התנעה של ההנפקה יהיה אפשר למצוא משקיע פרטי שירכוש את השליטה בבית ההשקעות.

פסגות סיים את 2016 ברווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 410 מיליון שקל — גידול של כ–5% לעומת 2015 — ורווח נקי של כ–120 מיליון שקל. ואולם בית ההשקעות לא חילק דיווידנדים לאיפקס בגין התוצאות האלה, כחלק מההתחייבות לקונסורציום בנקים בראשות הפועלים ולאומי שלא לנקוט צעד זה בשנים הקרובות.

פסגות אינו יכולה לחלק דיווידנדים מכיוון שהועמס עליו חוב גבוה שנלקח בריביות נמוכות מאלה הקיימות בשווקים כיום במסגרת הליך של מימון מחדש (ריפייננס) שבוצע מול הבנקים ב–2015. החוב נלקח לאחר שאיפקס רכשה את יתרת האחזקות של פסגות מידי קרן מרקסטון (23.8%) תמורת כ–450 מיליון שקל ולפי שווי של כ-1.9 מיליארד שקל. באיפקס טענו באותה עת כי זו עסקת דיסטרס הזדמנותית שאינה משקפת את השווי הכלכלי האמיתי של פסגות — אלא ניצול של מצוקת נזילות שאליה נקלעה מרקסטון.

איפקס נכנסה להשקעה בפסגות באוקטובר 2010 כשרכשה את השליטה בבית ההשקעות (כ–77%) מקרן יורק לפי שווי של 2.76 מיליארד שקל. בסך הכל, נוסף על רכישת המניות ממרקסטון, שילמה איפקס בגין פסגות כ–2.5 מיליארד שקל. מאז שאיפקס נכנסה להשקעה בפסגות חילק בית ההשקעות דיווידנדים של כ–430 מיליון שקל. מתוך זה חלקה של איפקס הסתכם בכ–350 מיליון שקל.

לפני שנתיים, במארס 2015, כהן השלימה את אחד האקזיטים החלומיים שהיו במשק הישראלי בשנים האחרונות — איפקס מכרה יחד עם מבטח שמיר את השליטה בקונצרן המזון תנובה (כ–77%) לידי ברייטפוד הסינית לפי שווי גבוה מאוד של כ–8.6 מיליארד שקל. בכך איפקס השלימה השקעה של כשבע שנים בתנובה ברווח מצטבר ופטור ממס של כ–1.05 מיליארד דולר.

ואולם המקרה של פסגות שונה לחלוטין מזה של תנובה. הפתעה גדולה תתרחש אם איפקס תקבל בהנפקה — וכנראה גם במכירה — את השווי שהיא דורשת לפסגות. נכון להיום, הסיכוי שעסקת מיטב דש תצא אל הפועל לוט בערפל. ראיה לכך היא שווי השוק של מיטב דש שצנח בשלושת חודשים אחרונים בכ–16% לכ–1.04 מיליארד שקל — שווי המגלם לה מכפיל EBITDA של 5 ואולי פחות כך.

בנצ'מרק לשווי של פסגות ניתן לגזור גם מהביצועים של בית ההשקעות ילין לפידות, המנוהל על ידי מייסדיו דב ילין ויאיר לפידות. ילין לפידות, הנמצא זה כמה שנים בצמיחה עקבית תוך שיפור של תוצאותיו, סיים את 2016 ברווח נקי גבוה של כ–93 מיליון שקל, לאחר שחילק בגין 2016 דיווידנדים לבעלי מניותיו בכ–19 מיליון שקל. זהו רווח דומה לזה שמציג פסגות, המנהל נכסים בהיקף גבוה מזה של ילין לפידות בעשרות אחוזים.

בית פסגות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

מכיוון שלילין לפידות אין חוב, ה–EBITDA שלה מוערך בכ–120 מיליון שקל. ילין לפידות מוחזק ב–50% על ידי חברת אטראו שוקי הון שבשליטת יורשי דן דוד, הנסחרת לפי שווי שוק של 683 מיליון שקל. ילין לפידות היא נכס יחיד של אטראו שוקי הון, ולכן שווי שוק זה גוזר לילין לפידות שווי מוערך של כ–1.4 מיליארד שקל — ומכפיל רווח של כ–14.

סיבה נוספת לכך שלאיפקס יהיה קשה מאוד לקבל את השווי הנדרש היא שפסגות אינו הגוף הפיננסי היחיד הנמצא על המדף. הוא מצטרף לחברות הביטוח כלל והפניקס, לחברות כרטיסי אשראי ישראכרט ולאומי קארד וכן למיטב דש. כך, למרות ההתאוששות בשווקים והמומנטום החיובי שבו נמצאת לאחרונה הבורסה בתל אביב, בפני כהן עומדת משימה מאתגרת במיוחד לקבל עבור פסגות שווי שלא יחייב את איפקס לבצע מחיקה בגין ההשקעה בו.

באיפקס סירבו להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker