העשור האבוד של המוסדיים - בו התחדש ההון סיכון הישראלי

הגופים המוסדיים הישראליים הפסיקו להשקיע בהון סיכון הישראלי לפני עשור. כיום פועלות קרנות הון סיכון ישראליות שמציגות תשואות גבוהות, וחלקן מדורגות ברבעון הראשון של קרנות ההון סיכון בעולם - אך החוסכים הישראלים לא נהנים מכך

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שטר דולר מרופט
שטר דולרצילום: Bloomberg

הגופים המוסדיים הישראליים הפסיקו להשקיע בהון סיכון הישראלי לפני עשור, ועדיין מלקקים את הפצעים מהטראומה. ואולם בעשור שחלף קם דור חדש של קרנות הון סיכון, ובהם מנהלי השקעות חדשים שהתבגרו יחד עם התעשייה. חלק גדול ממנהלי ההשקעות של הדור הקודם נעלם מהשטח בעקבות אותן תשואות נמוכות שהציגו ומובאות כאן. מנגד, כיום פועלות קרנות הון סיכון ישראליות שמציגות תשואות גבוהות וחלקן מדורגות ברבעון הראשון של קרנות ההון סיכון בעולם — אך החוסכים הישראלים לא נהנים מכך.

להגנת הקרנות שבהן השקיעו בעבר המוסדיים יאמר שהן פעלו בעשור שהתחיל בהתפוצצות בועת האינטרנט והמשיך עם האטה כלכלית, שגרמה למוסדיים האמריקאים לצמצם את ההקצאות שלהם לקטגוריית ההון סיכון בעולם. נגד קרנות ההון סיכון יאמר כי היעדר השקיפות בשיתוף נתוני התשואות של כספי הפנסיה משפיע על השיח, וגורם לכל הקרנות להיצבע בצבעים שליליים. הוא גם לא מאפשר ניהול שיח מעמיק הבוחן את כדאיות ההשקעה בהן בהשוואה לאפיקים אחרים.

העניין הוא שהון סיכון הוא עסק שיש בו שונות גבוהה: מעט מאוד מנהלי השקעות מייצרים תשואות גבוהות. רובם לא מצליחים. עם השנים, אנחנו רואים את הברירה הטבעית שמעלימה את המשקיעים הלא מוצלחים שלא מצליחים לגייס קרנות המשך.

קרן גלילות קפיטל, לדוגמה, הוקמה ב–2011 וגייסה 50 מיליון דולר לקרן הראשונה שלה, שהתמחתה בהשקעות בתחום הסייבר. מאז הקרן רשמה שישה אקזיטים ונשארו לה עוד שלוש חברות שבהן היא עוד לא מימשה האזקות. שיעור התשואה הפנימי של הקרן הוא כ–90% והיא מדורגת כמובילה בעולם.

נכון שמדובר בקרן קטנה, וזו חלק מהבעיה של ההון סיכון הישראלי והמוסדיים: קרנות קטנות נוטות להשיא את התשואה הטובה ביותר. ואולם עבור המשקיעים מדובר בהשקעות קטנות שעצם ניהולן הוא נטל, בהתחשב בהשפעה אפילו של השקעה מוצלחת על הפרוטפוליו שלהם. אך בשנים האחרונות קמו גם קרנות צמיחה בישראל שמשקיעות סכומים גדולים יותר בסטארט־אפים בוגרים ופחות מסוכנים. ואכן, בחלק מגופים אלה נכנסו מוסדיים ישראליים.

ואולם הסכומים הקטנים שלא מזיזים לגופים המוסדיים, יכולים להזיז להיי־טק הישראלי, שימשיך להצמיח חדשנות מקומית. בסופו של דבר, המוסדיים מנהלים את הפנסיה הגבוהה שמפרישים עובדי ההיי־טק — ולא מתדלקים את התעשייה אליה הם משתייכים, אבל כן השקעות בנדל"ן כושל ברומניה. למזלה של תעשיית ההיי־טק הישראלית, גם בלי המוסדיים המקומיים הסטארט־אפים הישראליים משכו השקעות בסך 4.8 מיליארד דולר ב–2016, לפי נתוני חברת המחקר IVC. אם אלה יבשילו — הפירות יישלחו מעבר לים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker