חרל"פ: במקום לבטל את חברות הארנק, כדאי להשתמש בהן כדי לתמרץ השקעות

שינוי שנעשה בחוק ההסדרים אמור לבטל את תכנון המס של חברות הארנק - ההכנסות לחברת הארנק ייחשבו שכר, ולא הכנסה עסקית ■ "בישראל יש תפישה שחבות המס נקבעת לפי מקור הכסף ולא לפי השימוש שלו, וחבל שכך"

מירב ארלוזורוב
ד"ר שמואל חרל"פ
ד"ר שמואל חרל"פצילום: מוטי מילרוד

"במקום לבטל את חברות הארנק — שווה לעשות בהן שימוש ככלי המתמרץ השקעות אקטיביות במשק, כדי לעודד עוד אנשים עשירים להשקיע בחברות ובסטארט־אפים, במקום סתם לקנות תעודות סל ואיגרות חוב ממשלתיות" — כך אומר יו"ר כלמוביל, שמואל חרל"פ, בתגובה לפרסום של הכלכלן הראשי של האוצר, שלפיו חלק גדול מיבואני הרכב בישראל מאוגדים תחת חברות ארנק כדי להקטין את חבות המס שלהם.

שינוי שנעשה בחוק ההסדרים האחרון אמור לבטל את תכנון המס של חברות הארנק באמצעות הרמת מסך — ההכנסות לחברת הארנק ייחשבו שכר, ולא הכנסה עסקית.

לדברי חרל"פ, שלא מכחיש כי גם הוא משתמש בתכנון המס של חברת ארנק, מדובר בתכנון מס חוקי ואפילו לגיטימי, אם כי לא בכל מצב. לדבריו, "מי שמשתמש בחברת ארנק כדי להפחית מס — זה כשר אבל מסריח. לעומת זאת, מי שמשתמש בחברת ארנק כדי לדחות תשלום מס — זה לגמרי תקין, כי מדובר במי שלא נפגש עם הכסף ולכן לגיטימי שהוא גם לא משלם מס על כך".

עם זאת, חרל"פ מדגיש כי יש צורך להבחין בין חברות ארנק שמשמשות רק לצורכי קבלת שכר לבין חברות שמשמשות גם כבסיס להשקעות אישיות של המנהל. להערכתו, דווקא הגיוני לעודד חברות ארנק המבצעות השקעות — ובכך לעודד מנהלים עשירים נוספים לקחת סיכון ולהשקיע בחברות, ממש כשם שהוא עשה במקרה של מובילאיי.

"בישראל יש תפישה שחבות המס נקבעת לפי מקור הכסף ולא לפי השימוש שלו, וחבל שכך", אומר חרל"פ. "חשוב לנסות לעודד השקעות אקטיביות, במקום השקעות פסיביות כמו רכישה של תעודות סל או איגרות חוב ממשלתיות. במקום סתם לבטל את חברות הארנק, מדיניות מושכלת מצד המדינה היתה להציע שיעורי מס נמוכים יותר מאלה של מס רווחי הון רגיל על מי שמשתמשים בכספיהם כדי לבצע השקעות ריאליות במשק. הגישה שלי היא שכשיש בעיה, שווה לנצל אותה לפתרון חיובי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker