דורית סלינגר: "לא נצליח להעלים את הגופים הלא לגיטימים המעניקים אשראי אפור" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
ועידת הפייננס

דורית סלינגר: "לא נצליח להעלים את הגופים הלא לגיטימים המעניקים אשראי אפור"

"אין לי כלום נגד הסינים, היחידה שהגישה בקשה לאישור רכישה על ידי קבוצה סינית היא קבוצת דלק - בקשר למכירת הפניקס"

3תגובות
דורית סלינגר
מוטי מילרוד

"לא נצליח להעלים את הגופים הלא לגיטימיים שמעניקים אשראי אפור בישראל. תמיד יהיו כאלה שיפעלו בשיטות לא לגיטימיות ויעניקו אשראי בריבית גבוהה מהמותר בשוק". כך טענה היום דורית סלינגר, ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בראיון עם מירב ארלוזרוב בוועידת הפייננס של TheMarker.

סלינגר התייחסה בדבריה להחלטה שהתקבלה באחרונה, להפוך את רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לאגף נפרד ועצמאי. "זאת היתה החלטה נועזת ודרמטית של שר האוצר, היתה כוונה לנטרל נטיות פוליטיות לאור היקף הכספים המנוהלים על ידנו, 1.3 טריליון שקל. המהלך היה חלק מהמלצות שהתקבלו מארגונים בינלאומיים, שדרשו כי הרשות תהפוך לעצמאית.

"בעקבות ההחלטה הועברו סמכויות משר האוצר אלינו, ואנחנו נמצאים עדיין בהליך אינטנסיבי לבנייה של הרשות תחת המודל החדש. מבחינת מספר העובדים, אנחנו צפויים לגדול מ-130 ל-230 איש, מפני ששירותי הייעוץ וניהול משאבי האנוש יבוצעו אצלנו. משום כך אנחנו גם מחפשים משרדים חדשים שיכילו את כל האנשים".

ארלוזורוב: האם כיום את יכולה להודות שהייתה התערבות פוליטית בפיקוח?

"אני שלוש וחצי שנים בתפקיד, יש הרבה גורמים שטוענים נגד הרפורמות שנעשו בשנים האחרונות, אבל אני עצמי לא קיבלתי מעולם הוראות פוליטיות לעשות א או ב. עם זאת, בשביל הניראות נכון היה להפוך את הרשות לעצמאית. יש לציין כי רמת העצמאות שלנו לעומת הרגולטורים האחרים היא פחותה. אנחנו נשענים על תקציב ממשלתי ופועלים על פי מדיניות הממשלה, זאת בניגוד לבנק ישראל למשל".

קיבלת כעת תחום חדש לפקח עליו - את האשראי החוץ בנקאי, האם את עומדת לנקות את השוק האפור?

כן. כיום אין לנו נתונים על היקף השוק האפור. דיברו בוועדות הכנסת השונות על עשרות מיליארדי שקלים. עד כה מצאנו כי קיים אשראי ללווים בסיכון נמוך מאוד, ואשראי ללווים בסיכון גבוה, אך לגבי דרגות האמצע קיימת עמימות. אני לא מאמינה שאפשר להעלים לגמרי את הגופים הלא לגיטימיים.

"השאלה היא איך ניצור את הרגולציה - האם היא תהיה קפדנית, ותוביל לכך שמספר הגופים הלגיטימיים יהיה נמוך. כוונתי היא להכניס יותר גופים תחת הרגולציה, אבל חשוב להבין שתמיד יהיו גופים עם שיטות גבייה לא לגיטימיות, שגובים אשראי בריבית יותר גבוהה".

האם הפיקוח על הבנקים פוגע באשראי הלא צרכני?

"אני לא חושבת. תפקידו של רגולטור הוא להסתכל על הגנת הצרכן ולבחון איך אותם גופים מפוקחים מספקים את השירותים במחירים טובים, תחת הכלל של שמירת יציבותם. אף אחד לא רוצה שהבנקים ייקרסו או שגופים ציבוריים יכשלו".

האם יש עדויות לבועת אשראי פרטי בישראל?

לדעתי לא. בנתונים בינלאומיים שיעור המינוף של הציבור בישראל נמוך. נכון שלא תמיד צריך ללמוד ממדינות כמו ארה"ב, שם התחוללה בועת ה"סאב פריים". התפקיד שלנו כרגולטור הינו לפקח על המימון החוץ בנקאי, ולהבטיח שאין דחיפת אשראי לצרכנים, למשל באמצעות מסרוני סמס.  בקרוב נקבע כללי הסדרה שאינם מאפשרים לשווק אשראי או לשכנע אנשים לקחת אשראי בכל מצב.

ביוני 2017 אמורה להתחיל לפעול מערכת דיגיטלית חדשה, כך שנתונים יזרמו אלינו באופן דיגיטלי. מעבר לבקשות של שמות המנהלים, ביקשנו גם נתונים על בעלי השפעה. אנחנו יודעים שבחלק מהחברות יש אנשי קש. הכסף מגיע ממקום לא לגיטימי ואנחנו רוצים כבר בהליך הרישוי לסנן את אותם גורמים ולנטרל את השפעתם על מקבלי ההחלטות. בנוסף, אנו דורשים לקבל מכולם את היקפי הפעילות, הצהרות הון ודו"חות מס הכנסה ומע"מ. כך, לדעתי, נוכל לסנן מהשוק את הגורמים הלא לגיטימיים.

יש לך קרב ענק עם מגדל, שמאשימה אותך שמחירי הביטוח בישראל התייקרו בגלל הפעולות שלך, שמטרתן לשמור על יציבות חברות הביטוח.

"אמרתי לחברות הביטוח במהלך הכהונה שלי שלא אקבל מצב שבו השורה הראשונה של ההכנסות משתנה, אך הנהלה וכלליות וכל יתר הפרמטרים נותרים קבועים. אני רוצה לראות שיש נפקות לשינוי המחיר, והשינוי מתבצע מכיוון שהתביעות עלו. אני רוצה לראות התייעלות. אני לא מקבלת את הטענה ששמירה על יציבות חברות הביטוח גוררת באופן ישיר עליית מחירים".

היום חברות הביטוח יציבות?

"זאת שאלה טובה. צריך לבחון זאת גם במקרים של אירועי קיצון. שנים רבות ההון העצמי של חברות הביטוח לא שיקף את הסיכונים שלקחו על עצמן. אל תיבהלו, זה לא אומר ששינוי בהון יגרור בהכרח שינוי במחירים. כל החברות עומדות בדרישות ההון החדש או יעמדו בו עד סוף 2017".

מגדל הפעילה את וועדת הכספים נגדך, האם תצליחי לשכנע את חברי הכנסת בצדקת דרכך?

"יש לנו טיעונים טובים שמבהירים מדוע קיימת חשיבות מאוד גדולה לנושא הגדלת ההון של חברות הביטוח".

ראש הממשלה נסע עד סין כדי להגדיל את מספר העסקים מולם, מה יש לך נגד סינים? את לא מאשרת לאף רוכש סיני לרכוש חברת ביטוח ישראלית?

אין לי שום דבר נגד הסינים. יש לי בקשה אחת ויחידה לאישור עסקה עם חברה סינית - הבקשה של קבוצת דלק, שמעוניינת למכור את הפניקס. משאר הגורמים אין לי שום בקשות".

כשאנחנו בוחנים רוכש פונציאלי, אנחנו לא מסתפקים ביכולת הפיננסית, אלא בוחנים גם את הממשל התאגידי בחברה. זאת מכיוון שחברות הביטוח בישראל הן יצור שונה, עם מאפיינים מובחנים מאלו של חברות בעולם. בישראל חברות הביטוח מנהלות כספי עמיתים, אין את זה בחברות ביטוח במדינות אחרות. לכן הרגישות שלנו לזהות של בעל השליטה היא מאוד גבוהה".

סלינגר דיברה גם על ההחלטה של מדינת ישראל להקצות באופן שונה אג"ח מיועדות לפנסיונרים ולעמיתים צעירים. לדבריה, "הוועדה שבחנה את הנושא רצתה לייצב את התנודות שלפנסיונרים קשה לספוג. אני רוצה להזכיר כי לפני לא מעט שנים חברות הביטוח החליפו את האג"ח המיועדות באג"ח ממשלתיות, שהשיאו תשואה גבוהה יותר, של 5%. הוועדה חשבה שנכון יותר לתת את האג"ח המיועדות לפנסיונרים, מכיוון שהצעירים יכולים להתמודד טוב יותר עם תנודות השוק, והמחקרים מראים שלאורך זמן השוק נותן תשואה עודפת".

האם קרנות ברירת המחדל הובילו לירידה בדמי הניהול?

דמי הניהול ירדו בארבעת החודשים האחרונים (לא בקרנות ברירת המחדל), ולדעתי עדיין לא ראינו את סוף הירידה. זאת מכיוון שקרן ברירת המחדל הגדילה את התחרותיות, ומעניקה למבוטחים כלי נוסף להוזלת עלויות".

האם פוליסת הסיעוד החדשה עומדת להתייקר ב-70% כפי שמעריכות קופות החולים?

"לא. אתמול הכנסנו שיפור לפוליסה האחידה, ובין היתר איפשרנו כיסוי לילדים בגילים 3-0 וכיסוי לחיילים, לאנשי קבע ולאנשים בכיסא גלגלים.

מכיוון שחישובים אקטואריים מצאו שהפרמיות ששולמו עד כה לא מספיקות, הפרמיות אכן יתייקרו, אבל זאת התייקרות מצומצמת של מספר שקלים בודדים. מדובר במהלך שלא נועד לשפר רווחיות, אלא למען כולם, להבטיח שמדובר בכיסוי ריאלי. זה נובע מכך שהתביעות התייקרו. במצב כזה ישנן שתי אפשרויות: להוריד את הכיסוי - ואני לא בעד זה - או להעלות את הגביה.

כשנה אחרי הנהגת פוליסת הבריאות האחידה - האם לדעתך המהלך הצליח?

כן. המחירים יותר נמוכים ב-20%-30%. לא צריך לרחם על חברות הביטוח. הר הביטוח יעלה לאוויר בעוד חודש. כולם יוכלו לראות כמה הם משלמים, ולשאול האם זה ראוי והאם הם משלמים שלא לצורך לביטוחים כפולים. הפוליסות הקולקטיביות יסתיימו, ובשנים הבאות נראה את פוליסות הביטוח הבאות נמכרות. בעתיד נוכל לבחון ולדעת האם הישראלים מבצעים בדיקה כלכלית ובודקים האם הביטוח הישן שלהם עדיף על הביטוח החדש. השקיפות, המחשבונים והמידע החופשי יאפשרו זאת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#