אנרג'יקס תקים מתקנים פוטו-וולטאיים בהשקעה של 250 מיליון שקל

אנרג'יקס זכתה במכסה של 70 מגה וואט ואנלייט זכתה במכסה של 40 מגה וואט במסגרת מכרז להקמת מתקנים סולאריים פוטו וולטאיים בהספק כולל של 235 מגה וואט של רשות החשמל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

חברת אנרג'יקס, שבשליטת נתן חץ, וחברת אנלייט, שבשליטת שאול אלוביץ', זכו במחצית ממכסת ההספק שאושרה על ידי רשות החשמל במסגרת מכרז להקמת מתקנים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית פוטו-וולטאית.

שותפות של אנרג'יקס (70%) וחברת סולאיר (30%) זכתה במכסה של 70 מגה-וואט שהיה ההספק המקסימלי האפשרי למציע בודד. רשות החשמל אישרה מתקנים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית פוטו-וולטאית בהספק כולל של 235 מגה-וואט במסגרת מכרז זה.

אנרג'יקס מציינת שהתעריף שנקבע במכרז לכל הזוכים הוא 19.9 אגורות לקילו -וואט שעה לתקופה של 23 שנים ממועד ההפעלה המסחרית של המתקן צמוד למדד. טווח ההכנסות שצפויה השותפות בין אנרג'יקס לסולאיר להפיק מהפעלת המתקן ומכירת החשמל הוא 33-28 מיליון שקל לשנה ל-23 שנים שהיא תקופת התעריף המובטח. אנרג'יקס מעריכה שעלות הקמתם של המתקנים בהספק של 70 מגה-וואט היא 300-250 מיליון שקל.

חברת שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת זכתה במכסה של 64.5 מגה וואט במסגרת מכרז זה. החברה מתכננת להקים 7 פרויקטים בנגב בהשקעה כוללת של 350 מיליון שקל. הפרוייקטים יוקמו ינוהלו ויתוחזקו על ידי חברות מקבוצת שיכון ובינוי.

חברת אנלייט זכתה בהספק של 40 מגה-וואט במחיר של 19.9 אגורות לקילו-וואט שעה. מחיר זה נמוך ב-72% מהמחיר המשוקלל לפיו מוכרת אנלייט את החשמל בפרויקטים הפוטו וולטאיים של החברה בישראל בהספק כולל של 86 מגה וואט.

אנלייט צפויה להשקיע 120 מיליון שקל בהקמת הפרויקטים שייצרו הכנסה של 20 מיליון שקל לשנה.

הקמת המתקנים כפופה לקבלת אישורי חיבור לרשת מחברת החשמל ועמידה באבן הדרך לחיבור המתקנים בתוך 21 חודשים. אנלייט ציינה שעל פי הודעת רשות החשמל השתתפו במכרז 26 מציעים שהגישו מעל 40 הצעות בהיקף כולל של מאות מגה-וואט.

מכרז זה הוא הראשון שצפוי מבין מכרזים שתפרסם רשות החשמל בשנתיים הקרובות בהיקף כולל של 1,000 מגה-וואט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker