חברה קטנה עם חוט שידרה: האירוע שהקפיץ את שווי מזור ב-300 מיליון דולר - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברה קטנה עם חוט שידרה: האירוע שהקפיץ את שווי מזור ב-300 מיליון דולר

הסכם אחד שחתמה החברה מקיסריה עשוי להפוך אותה למובילה עולמית בשוק הרובוטיקה לניתוחי עמוד שדרה ■ המשקיעים הקפיצו את המניה ב-1,000% בחמש שנים

12תגובות
מערכת רנסנס חברת מזור

נדיר שאירוע אחד נקודתי משנה את עתידה של חברה ומוריד או מעלה את שווי השוק שלה, אבל כזה הוא המקרה של חברת מזור. החברה, שמפתחת מערכת רובוטית להנחיית כלים כירורגיים בניתוחי עמוד שדרה ומוח, חתמה במאי 2016 על הסכם לשיתוף פעולה מחקרי ושווקי עם ענקית הציוד הרפואי מדטרוניק - ומאז עלתה מנייתה ב–120% והוסיפה 300 מיליון דולר לשוויה.

קפיצה זו סייעה למניית מזור להשלים זינוק נחשוני של 1,020% ב–5 השנים האחרונות. לשם השוואה, מדד ת"א 125 (לשעבר ת"א 100) השלים באותו זמן עליה של 24% ואילו מדד ת"א ביומד איבד באותן שנים 45% מערכו.

נתונים בכתבה

מזור, הפועלת בתחום ניתוחים מונחי הדמיה, השיקה בסוף 2011 את מערכת הדגל שלה, Renaissance (רנסנס) בארה"ב. המערכת מסייעת למקם במדויק כלים או שתלים בניתוחי עמוד שידרה, בהתאם לתוכנית המוקדמת של המנתח בשלב הקדם ניתוחי. רנסנס מאחדת אוטומטית בין תמונה משלב התכנון לבין תמונה מהניתוח עצמו, שתי התמונות שהמנתח צילם במהלך הניתוח עם התכנוןומחשבת את מסלול התנועה של הרובוט כך שיצביע במדויק על מיקום השתל.

המערכת מאפשרת לבצע ניתוחים כמו קיבוע חוליות בעמוד השדרה בפולשנות מזערית, כתחליף לניתוחים פתוחים שכרוכים בחיתוך שרירים וכלי דם וחשיפת רקמות. בנוסף, היא מספקת יתרונות קליניים חשובים כמו הקטנת הסיכון לזיהום, קיצור זמן הניתוח,  קיצור זמן ועלות האשפוז וההחלמה, הקטנת מספר ושיעור הסיבוכים, הפחתת החשיפה של המנתח והמנותח לקרינה, הקטנת מספר הניתוחים החוזרים וקיצור זמן הניתוח.
התחרות הישירה של מזור בתחום ניתוחי עמוד שדרה מונחי הדמיה היא בשתי חברות. הראשונה, Globus Medical, מתמחה בייצור שתלים ורכשה בינואר 2014 את חברת Excelsius. בינואר 2017 היא קיבלה אישור שיווק באירופה, אולם טרם קיבלה אישור FDA.

ניתוח s.w.o.t

המתחרה השנייה, חברתZimmer Biomet, רכשה את Medtech הצרפתית ביולי 2016 — חודשיים לאחר עסקת מדטרוניק־מזור. מדטק קיבלה אישור שיווק באירופה ובארה"ב למערכת Rosa, ב–2014 ובינואר 2016 בהתאמה. מזור עשויה להיתקל בתחרות גם מצד חברות שפועלות בתחום הניתוחים מונחי ההדמיה, כמו Intuitive Surgical או Stryker.

הטיפולים הסטנדרטיים כיום הם ניתוחים פתוחים ללא הדמיה, שרק 10%–15% מהם מתבצעים בפולשנות מזערית. לעומתם, 50% מהניתוחים שמבוצעים באמצעות הרובוט, נעשים בפולשנות מזערית. השוק הפוטנציאלי בארה"ב הוא 936 אלף ניתוחי עמוד שדרה שבוצעו ב–2016 בבתי חולים, ועוד 550 אלף שבוצעו במרכזים רפואיים - אך מתוכם, רק 433 אלף הם ניתוחי קיבוע בגב התחתון והמותני, שבו מתמקדת מזור.

החברה מיקדה את מאמציה השיווקיים ב–1,300 מתוך 5,500 בתי חולים בארה"ב שמבצעים ניתוחי עמוד שדרה, לפי קריטריונים של מספר ניתוחי עמוד שדרה בשנה, מספר מינימלי של רופאים והשקעה מינימלית במכשור רפואי יקר בשנה (כמו מכשירי MRI).

שוק פוטנציאלי אחר של החברה בארה"ב הוא 10,000 בתי חולים כירורגיים, שבכ-10% מהם מבצעים ניתוחי עמוד שדרה. כך שהשוק הפוטנציאלי (Adressable Market) למערכות הוא 1,300–2,300 בתי חולים. בהנחה שכל אחד מבתי החולים ירכוש מערכת אחת, במחיר ממוצע של 850 אלף דולר למערכת - היקף השוק הפוטנציאלי הוא 2-1.1 מיליארד דולר. באחרונה מדטרוניק מכרה שלוש מערכות לבית חולים בקונטיקט ושלוש לבית חולים בפנסילבניה.

השוק הפוטנציאלי למוצרים מתכלים שמזור משווקת, בהנחה שמדטרוניק תחזיק בנתח של 40% מהניתוחים, מגיע ל–700 מיליון דולר בשנה. ואולם, השוק הפוטנציאלי צפוי לצמוח - שכן האוכלוסייה בארה"ב בגילי 65 ומעלה צפויה להכפיל את עצמה, מ–43 מיליון בני אדם ב–2012 ל–83 מיליון ב–2050.

מניית מזור בשקלים
היחס בין התשואה על מניית מזור לבין התשואה על מדד ת"א 125

רובוט מנחה מפחית את הסיכוי לניתוח חוזר

החוזקות של מזור הן הראשוניות שלה ובסיס המידע הקליני שלה. מערכת רנסנס קיבלה את אישור ה–FDA באפריל 2011, והחלה לשווק את המוצר ברבעון הרביעי של אותה שנה. זאת, כששני מתחריה הישירים אינם משווקים עדיין בארה"ב. עד כה בוצעו 25 אלף ניתוחים באמצעות רנסנס ו–Mazor X, המערכת שהחליפה אותה באוקטובר 2016.

מנכ"ל מזור, אורי הדומי
אסיף שילה / Israel Sun

מנתונים שהוצגו בכנס האגודה לחקר העקמת שנערך ביולי 2016 בארה"ב, מתברר שהסיכוי לסיבוכים עולה פי שלושה בניתוחים שאינם מונחים על ידי רובוט. הסיכוי שהמנותח יידרש לעבור ניתוח חוזר עולה פי 3.8 בניתוחים שאינם מונחי רובוט, והסיכוי שיאושפז או יידרש לטיפול נוסף בשל סיבוך שנה לאחר ביצוע הניתוח, הוא 43%. זאת, לעומת 3.2% בלבד בניתוח באמצעות המערכת של מזור.

לנתונים אלה יש ערך כלכלי עבור בתי החולים בעקבות חוק אובמה־קר, שהתנה את קבלת התשלום מחברות הביטוח בהצלחת הניתוח - ולא בעצם ביצועו.

קהילת הרופאים שמרנית ומודעת לסיכונים המשפטיים הכרוכים בביצוע ניתוח ברמת סיכון גבוהה יחסית. היכולת של מזור להציג בסיס מידע כה מוצק - בהשוואה למידע קליני אפסי עד לא קיים של מתחרותיה - היא יתרון עצום. אלא שכפי שאומר מנכ"ל מזור, אורי הדומי, "לא ידענו לנצל את היתרון הזה. היכולת של חברה קטנה להנגיש את המידע הקליני הזה ולעשות באמצעותו אימפקט מסחרי, מוגבלת מאוד.

"מזור יכולה לצמוח כחברה עצמאית, אבל הרגשתי שאפשר להאיץ את הצמיחה ושאנחנו קטנים מכדי לממש את הפוטנציאל. מזור נכנסה לשוק של המאמצים הראשונים, אבל כדי להיכנס לשווקים המרכזיים צריך את צינורות השיווק, ההפצה ומערך ההדרכה של חברות ענק כמו מדטרוניק - ולכן ההסכם עמה היה נקודת תפנית".

ההסכם עם מדטרוניק הוא נקודת חוזקה נוספת של החברה. הן משום שהוא מגדיל את פוטנציאל הצמיחה של החברה והן משום שהוא נותן מענה לחולשה העיקרית שלה: מבנה עלויות שגרם לה להפסיד סכום מצטבר של 77 מיליון דולר ב-5 השנים האחרונות, ולגידול של 160% בהפסד הנקי ב-2016 לעומת 2012 - אף שהכנסותיה גדלו פי שלושה בפרק זמן זה.

ההסכם עם מדטרוניק הבטיח לחברה השקעה הונית מיידית של 12 מיליון דולר תמורת 4% מהחברה, רכישה של 15 מערכות ב-2016 (שהכפילה את מספר המערכות שהחברה מכרה בהשוואה ל-2015). בנוסף, במסגרת ההסכם מדטרוניק התחייבה לרכוש מאות מערכות בתוך ארבע שנים, אם תחליט להיכנס לשלב השני של ההסכם ברבעון הראשון של 2018, ולהפוך את מזור לשותפה הבלעדית לפיתוח ומסחור מערכות רובוטיות לניתוחי עמוד שדרה ואפליקציות לשוק זה, כולל העברת מוצרים קיימים של מדטרוניק לטכנולוגיה רובוטית.

חברת מזור

מחיר המערכת עלה ב–30%

ההסכם עם מדטרוניק היה חלק ממהלך חסימה דו־שלבי של מתחרותיה הפוטנציאליות של מזור. החברה העריכה שגלובוס תשיק מוצר במחצית 2016, לאחר שמדטק קיבלה אישור בינואר 2016. ההסכם עם מדטרוניק, שהוכרז במאי 2016, העמיד בפני המתחרות ענקית ציוד רפואי בשווי 112 מיליארד דולר, שתעמיד 800 אנשי מכירות המתמחים בתחום עמוד השדרה ועוד 160 אנשי מכירות שמתמחים במכירת ציוד רפואי מתקדם, שישווקו את המערכת הבשלה טכנולוגית של מזור שנוסתה בהצלחה ב-25 אלף ניתוחים.

בניגוד למזור, מדטרוניק מסוגלת גם להציע לבתי החולים עסקות חבילה, שבמסגרתן תתקין את המערכות בחינם - תמורת התחייבות לרכישת שתלים מתוצרתה, או שתציע הנחות על מוצרים ותיקים תמורת רכישת המערכות החדשות. חלקו השני של מהלך החסימה הוכרז חודשיים אחר כך, כאשר מזור השיקה במפתיע את Mazor X - הדור החדש של מערכת רנסנס. בנוסף לשיפור הביצועים המוכחים של המערכת הקודמת, כמו קיצור זמן הניתוח ב-50 דקות, סיפקה Mazor X תועלות גם בשלב שקודם לניתוח. אחת מהן היא סימולציה ביו־מכנית תלת־ממדית של החולה, שמאפשרת למנתח לא רק למקם את השתל בצורה מדויקת, אלא גם לתכנן ולחזות את תוצאות הניתוח.

"הקמנו צוות ייעודי לפיתוח המערכת החדשה ברבעון הרביעי של 2011 עם השקתה של המערכת הקודמת - מבלי שבחברה ידעו על כך", אמר הדומי. "זאת, כדי שהמתחרות יכוונו את הפיתוח שלהן לדור הקודם, וכשישיקו ייתקלו במוצר חדש שלא הכירו". ניתן ללמוד על הביטחון שמזור חשה בתועלת הקלינית והכלכלית שהיא מספקת למטופל, לרופא ולבתי החולים מכך שבתחילת 2017 העלתה את המחיר של Mazor ב-30% ביחס למחיר ההשקה שלו באוקטובר 2016.

תמצאית תוצאות כספיות של מזור
היתרונות של מזור

"בואו נייצר ערך ביחד"

מזור נסחרת בשווי של 563 מיליון דולר ובשווי פעילות (שווי השוק של החברה בניכוי עודף של 53 מיליון דולר בקופתה) של 510 מיליון דולר. נוכח העובדה שהחברה מפסידה בעקביות ומחזור המכירות שלה הסתכם ב-36 מיליון דולר ב-2016, נראה שלפחות חלק מהפוטנציאל ליצירת ערך מההסכם גלום כבר במחיר המניה.

סמנכ"ל התפעול של מזור, אליהו זהבי
אסיף שילה / Israel Sun

ההסכם עם מדטרוניק צפוי להגדיל את הכנסותיה של החברה משום שענקית הציוד הרפואי התחייבה לרכוש מאות מערכות Mazor X בתוך ארבע שנים, החל בכניסה לשלב השני של ההסכם ברבעון הראשון של 2018. בהנחה שמדטרוניק תמכור 100 מערכות בשנה ותקבל עמלת הפצה של 20% ממחיר מכירה ממוצע של 850 אלף דולר למערכת Mazor X (מחיר המחירון הוא 1.1 מיליון דולר), עשוי השלב השני של ההסכם להגדיל את מכירותיה של מזור ב–65–70 מיליון דולר בשנה.

ההסכם גם מבטיח למזור עמלה של 1,000 דולר על כל ניתוח עמוד שדרה שבו מדטרוניק תקבע שתל מתוצרתה באמצעות המערכת הרובוטית של החברה הישראלית, ולהגדיל משמעותית את הכנסותיה של החברה ממוצרים מתכלים בהשוואה ל–17 מיליון דולר ב-2016.

בנוסף, מדטרוניק תיקח על עצמה חלק מעלויות הפיתוח (6 מיליון דולר ב-2016) ואת מרבית עלויות השיווק והתמיכה במכירות המערכת בארה"ב (ככל הנראה כ-14 מיליון דולר מהוצאה כוללת של 34 מיליון דולר ב-2016).

פוטנציאל נוסף ליצירת ערך לבעלי המניות של מזור הוא פרסום הצעת רכש על ידי מדטרוניק, שמחזיקה כבר כעת ב–8% ממניותיה של החברה. "כשנפגשנו עם מדטרוניק בינואר 2016 הם רצו לקנות את מזור ובאו עם הצעה", אומר הדומי. "אבל אמרתי להם שלא באתי למכור את החברה - משתי סיבות. האחת, שמדטרוניק, בניגוד לשוק המניות, נחשפה למוצר המתקדם של החברה, ולא יהיה זה הגיוני שהתמחור של השוק יהיה עוגן למחיר העסקה. הסיבה השנייה היא שב-15 השנים שבהן מזור פועלת, ראיתי עסקות רכישה ולא התפעלתי ממה שראיתי. בואו נייצר ערך ביחד, ואם בעוד כמה שנים תרצו לרכוש את מזור כדי לבצע אינטגרציה יותר טובה, אז בסדר. אבל אני לא מחפש להיפטר מהחברה בכל מחיר. אפשר להגיע להסכם יותר טוב".

כשהדומי מדבר על הסכם יותר טוב הוא מתכוון גם לסעיף שיקשה על מדטרוניק להיפרד ממזור. הדומי מגלה שההסכם כולל סעיף שבו מתחייבת מדטרוניק שלא להשקיע או לקדם טכנולוגיה מתחרה, ואף לא לבצע פיתוח עצמאי בתחום עמוד השדרה במשך שלוש שנים מרגע שיחליטו להפסיק את שיתוף הפעולה עם מזור. בנסיבות אלו, כשהחלופה היא להיכנס במודע לפיגור טכנולוגי שממנו תתקשה להתאושש, ייתכן שמדטרוניק תעדיף לבצע הצעת רכש למניותיה של מזור ותייצר ערך לבעלי מניותיה מעבר לתוספת השווי שיצר ההסכם הראשוני בין השתיים.

 

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם