ערן אזרן

חברת המסחר בניירות ערך ברק קפיטל מרחיבה את פעילותה בשוק ההון. החברה, בבעלותו של המייסד אייל בקשי, מקימה מחלקת מחקר חדשה, ולשם כך צרפה לשורותיה את מנהל מחלקת המחקר הפורש של אנטרופי, אסף דהן – כך נודע ל-TheMarker. החל מחודש הבא צפוי דהן להוביל את הקמת המחלקה לצדה של זרוע החיתום בברק קפיטל. המחלקה תכלול מספר אנליסטים שיתמחו בתחומים הטכנולוגיה, הנדל"ן והצרכנות.

דהן מכהן כיום כמנהל מחלקת המחקר באנטרופי שירותי מחקר, חברת בת של חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. בתוקף כך, פירסם דהן בין היתר סקירות אודות הנפקות הראשוניות (IPO) שבוצעו בשוק ההון. דהן בעל תואר ראשון ושני (MBA) במנהל עסקים עם התמחות במימון מהאוניברסיטה העברית. פרט לדהן, גם אמיר ג'יריס מנהל תחום מניות באנטרופי שירותי מחקר עזב באחרונה את אנטרופי. על רקע העזיבות, צביקה בק ימונה כמנהל תחום מניות; ואילו נועה צבי תמונה כמנהלת תחום חוב.

אסף דהן
אסף דהן

ברק קפיטל, חברת הנוסטרו הגדולה בישראל, פועלת בשתי זירות עיקריות: הראשונה היא מסחר בנוסטרו (הון עצמי), שכולל מט"ח, אג"ח, מניות ונגזרים. זירת שנייה היא מחלקת חיתום והנפקות, בניהולו של צביקה מנס. המחלקה הוקמה ב–2007 וצמחה בשנות הגאות של שוק ההון. מחלקת המחקר החדשה תפעל כמחלקת sell side – כלומר, היא תנפק המלצות קנייה/מכירה ותפרסם אנליזות עבור משקיעים חיצוניים, שאינן מיועדות באופן ספציפי עבור סוחרי ה"בית" של ברק.

הקמת מחלקת המחקר החדשה עשויה להיות פעילות משלימה לפעילות החיתום של ברק קפיטל. כבר היום, לא מעט בתי השקעות או גופים הפעילים בתחום החיתום מחזיקים באנליסטים המסקרים חברות, בהם למשל לידר שוקי הון, אי.בי.אי, רוסאריו קפיטל, ווליו בייס ועוד. ההחזקה בחברת מחקר עשויה לתמוך בפעילות החיתום, שכן שהיא מעבירה מסר עקיף למנפיקים בנוגע לסיקור שהם עשויים לקבל לאחר ההנפקה. זאת, על האף הטענה על חומות סיניות המפרידות בין שני האגפים.

ברק קפיטל נמצאת בבעלותו המלאה של בקשי, לאחר שב-2014 השלימה קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, את מכירת חלקה (46.58%) בחברה, כחלק מהאסטרטגיה להתמקד בעסקי הגז והנפט. תמורת מניותיה קיבלה דלק כ-100 מיליון שקל - כשיתרת התמורה, 137 מיליון שקל, מומנה כהלוואת מוכר מדלק לבקשי. ההלוואה, במח"מ (משך חיים ממוצע) של שלוש שנים, נושאת ריבית שקלית שנתית של 7%, כשמלוא המניות שמכרה דלק שימשו כבטוחה.

דו"חותיה הכספיים של קבוצת דלק לרבעון השלישי של 2016 (הדו"חות השנתיים טרם פורסמו), מלמדים כי בקשי כבר פרע לקבוצת דלק כ-91 מיליון שקל מהחוב - סכום מהותי, שני שלישים מהחוב הכולל. נכון לסוף ספטמבר 2016, יתרת החוב עמדה על 46 מיליון שקל.

ענת גואטה, מנכ"לית אנטרופי שירותי מחקר מסרה , כי החברה ערכה שינוי ארגוני לאחרונה במסגרתו הוחלט כי נועה צבי, אנליסטית בכירה באנטרופי שירותי מחקר ובעלת ניסיון של למעלה מ-15 שנה במחקר ואנליזה, תהיה אחראית מעתה על תחום אנליזת החוב, ואילו צביקה בק, לו ניסיון של למעלה מ-10 שנים במחקר ואנליזה והגיע לאנטרופי מחברת גיזה, יהיה אחראי על תחום אנליזת אקוויטי. בק יחליף בתפקיד את אמיר ג'ריס שהחליט לעזוב את הארץ מסיבות אישיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker