סקייליין: מימון מחדש לשתי הלוואות יניב עודף תזרימי של יותר מ-20 מיליון שקל

לאחר הדיווח, עולה מניית החברה בכ-2% ■ מנכ"ל סקייליין: "מסגרות האשראי יגדילו היכולת לנצל הזדמנויות עסקיות עתידיות עליהן אנו שוקדים בימים אלה" ■ בן בלוטרייך, בנו של בעל השליטה, ימונה לתפקיד אנליסט בשכר גלובלי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר סקייליין, גיל בלוטרייך
יו"ר סקייליין, גיל בלוטרייך

חברת הנדל"ן סקייליין, בשליטתה העקיפה של מישורים, המוחזקת על ידי גיל בלוטרייך (37%) והמיליארדר אלכס שניידר (37%), חתמה על שני הסכמי מימון בהיקף כולל של כ-116 מיליון שקל. לפי סקייליין, החתימה על הסכמי המימון יניבו עודפי תזרים המסתכמים ביותר מכ-20 מיליון שקל, שחלקם ינותבו להמשך ההשבחה וההשקעה בנכסים קיימים וחדשים. במקביל דיווחה סקיילין כי בנו של בלוטרייך, בן, יועסק בחברה בתפקיד אנליסט, בשכר גלובלי.

במסגרת הסכם המימון הראשון, חתמה סקייליין על הסכם עם בנק קנדי לקבלת קו אשראי בסכום של כ-54 מיליון שקל (כ-20 מיליון דולר קנדי), וזאת כנגד שעבוד אתר הנופש Horseshoe. ההלוואה תישא ריבית שנתית בשיעור פריים + 2% (המשקף כיום ריבית של 4.7%) לתקופה של חמש שנים.

בהסכם המימון השני, חתמה סקייליין על הסכם עם בנק אמריקאי למימון מחדש של מלון Hyatt Cleveland בסכום של כ-62 מיליון שקל (כ-17 מיליון דולר ארה"ב), כנגד שעבוד זכויות הבעלות של סקייליין במלון. ההלוואה תישא ריבית שנתית בשיעור של Libor + 2.5%  (המשקף כיום ריבית של 3.4%) לתקופה של חמש שנים עם אופציה להארכה בשנתיים נוספות. ההלוואה תפרע הלוואה קיימת בהיקף נמוך יותר של כ-42 מיליון שקל, הנושאת ריבית גבוהה יותר של כ-4.76%.

בהודעה לעיתונות הסביר בלייק ליון, מנכ"ל סקייליין, שההסכמים שנחתמו יאפשרו להוזיל את עלויות המימון, תוך הארכת מח"מ (משך חיים ממוצע) של ההתחייבויות. "בנוסף, מסגרת האשראי כנגד שעבוד אתר הנופש Horseshoe, מחזקת את הנזילות והגמישות הפיננסית של החברה, ובכלל זה גם את היכולת לנצל הזדמנויות עסקיות עתידיות עליהן אנו שוקדים בימים אלה", אמר ליון.

מלון רנסנס בקליבלנד, פרויקט של סקייליין
מלון רנסנס בקליבלנד, פרויקט של סקייליין

סקייליין, שהונפקה בבורסה ב-2014 לפי שווי של 560 מיליון שקל, עוסקת בייזום ופיתוח נדל"ן, ניהול מלונות ואתרי נופש, ונדל"ן מניב בצפון אמריקה. החברה מוחזקת על ידי הכשרת הישוב (29.7%), וחברת הנדל"ן מישורים, שבשליטת בלוטרייך ושניידר (70.3%). שני בעלי המניות של החברה מסוכסכים ביניהם ונמצאים בהליך משפטי, על רקע טענות לקיפוח שיטתי של הכשרת הישוב כבעלת מניות מיעוט.

באחרונה פנתה הכשרת הישוב לבית המשפט, בדרישה כי מישורים תרכוש את מניותיה בסקייליין בהתאם לשווי שיקבע מעריך חיצוני, או לחילופין כי יינתן צו לפירוקה. עם או בלי קשה לסכסוך, לפני כחודשיים הודיעה סקייליין כי תחלק לראשונה דיווידנד של 5 מיליון שקל מתוך יתרת רווחים צבורים של 77 מיליון דולר קנדי. היום הקובע לחלוקה הוא 29 במארס, כלומר, כל מי שיחזיק במניית סקיילין באותו היום יקבל 28.54 אג'.

בלייק ליון, מנכ"ל סקייליין
בלייק ליון, מנכ"ל סקייליין

לאחר הדיווח על הסכמי המימון מחדש, מניית סקיליין עולה בכ-2%. עם זאת, מחיר המניה עדיין נמוך בכ-12% ממחיר ההנפקה לפני כשלוש שנים. ביצועי המני בשנים האחרונות נמגעו לאחר שהבחרה ספגה ב-2015 הפסד של כ-100 מיליון שקל בעקבות הצניחה בדולר הקנדי, שמחקו חמישית מהונה העצמי. גם ביצועיה התפעוליים של החברה בשנים 2014-2015 היו חלשים יחסית, אם כי ב-2016 חל שיפור מסוים.

על רקע מצבה, סקייליין יישמה בשנתיים האחרונות תוכנית אסטרטגית חדשה, למימוש נכסים שאינם מניבים תזרימים שוטפים או כאלה המניבים תזרימי מזומנים נמוכים, במטרה להפנות משאבים להשקעות שיציפו ערך בטווח הקצר והבינוני. בין היתר מכרה החברה את מלוא החזקותיה במלון Pantages בטורונטו (103 מיליון שקל); מלון הדירות קוסמופוליטן שבטורונטו (41.4 מיליון שקל); מלון King Edward בטורונטו (כ-15.2 מיליון שקל); מגרשים ושני עתודות קרקע באתר הנופש Blue Mountain (כ-70 מיליון שקל); וכן קרקעות בפרויקט Port McNicoll בכ-41.4 מיליון דולר קנדי (כ-120 מיליון שקל). מנגד, החברה רכשה כמה נכסים בארה"ב, בהם מחצית ממלון רנסנס בקליבלנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker