פריגו קיבלה ארכה לפרסום הדו"חות של 2016

חברת התרופות לא נחלצה עדיין מהבוץ החשבונאי שעלול להביא למחיקת רווחים ב-800 מיליון דולר

יורם גביזון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?

חברת פריגו מתקשה להיחלץ מהסבך החשבונאי שאליו נקלעה. פריגו היתה אמורה לפרסם עד יום חמישי שעבר את הדו"ח הכספי המלא שלה, אבל במקום זאת הודיעה שתפרסם אותו בהקדם האפשרי, ודיווחה על הסכמים עם קבוצת המלווים בראשות ג'יי.פי מורגן. הסכמים אלו מאריכים את המועד האחרון למסירת הדו"חות הכספיים המבוקרים ל–2016, ואת הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2017 עד לסוף יוני 2017.

הבנקים גם העלו את היחס המקסימלי המותר לפי הסכמי ההלוואה בין החוב הפיננסי נטו ל–EBITDA מ–4.5 ל–6.0 עד לסוף יוני 2017. פריגו קיבלה שלשום הודעה מהבורסה של ניו יורק שלפיה אינה עומדת בתנאי הרישום למסחר בבורסה, משום שלא פירסמה במועד את הדו"ח השנתי המלא ל–2016. הבורסה של ניו יורק נתנה לפריגו ארכה של שישה חודשים עד ל–16 בספטמבר 2017. פריגו עשויה לקבל ארכה נוספת של שישה חודשים מעבר לארכה זו, אך הבורסה עלולה לפתוח בהליכים של מחיקת פריגו מהמסחר אם הנסיבות יצדיקו זאת.

פריגו דיווחה ב–28 בפברואר 2017 כי ביקשה מרשות ניירות ערך האמריקאית ארכה עד ל–16 במארס לפרסם את הדו"ח הכספי המלא, והסבירה שמשרד רואי החשבון ארנסט אנד יאנג דיווח לה שהוא בודק מחדש את מדיניות ההכרה בהכנסות מהזכות לקבלת תמלוגים של 18%–25% ממכירות התרופה לטרשת נפוצה טיסברי.

הסוגיה שנבחנת היא אם החברה היתה צריכה לדווח על הזכות לקבלת זרם התמלוגים ממכירות טיסברי כנכס פיננסי שנרכש תמורת סכום של 5.8 מיליארד דולר, ושהתקבולים השוטפים מופחתים מערכו המאזני, ולא מוצגים כחלק מהכנסותיה של החברה בדו"ח רווח והפסד.

לפי הערכות, התמלוגים מטיסברי היו 40% מהרווח המתואם למניה ב–2014–2016, וסייעו להנהלתה הקודמת של החברה לשכנע בנובמבר 2015 לדחות את הצעת הרכש של חברת מיילן.

הצבעה זו גרמה להפסד כספי כבד לבעלי מניותיה של פריגו. משום כך סביר להניח שאם יחליטו רואי החשבון של פריגו כי החברה לא היתה זכאית לדווח על זרם התמלוגים מטיסברי כהכנסה, ותידרש להציג מחדש את הדו"חות הכספיים תוך מחיקת רווחים בסכום של 800 מיליון דולר — היא עלולה להתמודד עם תביעות ייצוגיות בסכומים משמעותיים, שעלולים לגרוע חלקים לא זניחים מהונה העצמי.

מניית פריגו איבדה 17% מאז החברה דיווחה על תוצאותיה הכספיות המקדמיות ל–2016, וכן על הדחייה בפרסום התוצאות הכספיות המלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker