יורם גביזון

שותפות של חברת דור אלון (55%) עם סיגמא אפסילון וחברת מסד (45%) השלימה את הסגירה הפיננסית למימון תחנת הכוח בקרית גת, בעלות מוערכת של 535 מיליון שקל. ההסכם, שנחתם עם בנק מזרחי טפחות, יספק את המימון הבנקאי בהיקף של 435 מיליון שקל להקמת התחנה שהספקה 73 מגה וואט, בשטח מפעל הסוכר של סוגת בסמוך לקרית גת.

יו"ר דור אלון, ישראל יניב
יו"ר דור אלון, ישראל יניבצילום: אייל טואג

תחנת הכוח תפעל בטכנולוגיית קוגנרציה ותייצר חשמל וקיטור באמצעות גז טבעי. היא תמכור את החשמל שתייצר לסוגת ולצרכנים כחברת HP ואוניברסיטת בר אילן, ואת עודפי החשמל לחברת החשמל. על פי הרישיון המותנה שקיבלה השותפות היא רשאית למכור 50% מהחשמל לחברת חשמל בתעריף קבוע ל-18 שנים. ואולם נראה שהשותפות תעדיף למכור את החשמל שתייצר לצרכנים פרטיים במחירים גבוהים יותר.

על פי ההערכות, הכנסותיה של השותפות מייצור ושיווק החשמל יגיעו ל-170 מיליון שקל בשנה. השותפות חתמה במקביל על 2 הסכמים עם חברת סימנס שתשמש הן כקבלן התכנון ההנדסי, הרכש וההקמה של הפרויקט (EPC), והן כחברת התפעול והתחזוקה (O&M), לתקופה של 20 שנים ממועד ההפעלה המסחרית של הפרויקט. עבודות ההקמה יחלו לאחר ביצוע המשיכה הראשונה ממסגרת האשראי שתועמד לפרויקט, ועל פי ההסכם התחייבה סימנס להשלים את הקמת התחנה בתוך 27 חודשים.

על פי ההסכם תעמיד השותפות הון עצמי בסכום כולל של 100 מיליון שקל כנגד מסגרות האשראי שתקבל. מסגרות האשראי לטווח ארוך ולטווח קצר יישאו ריבית של פריים בתוספת מרווח של 2% עד למועד שייקבע, לבחירת השותפות, בין מועד המשיכה הראשונה של האשראי, תום שנה ממועד המשיכה הראשונה ו-14-12 חודשים ממועד ההפעלה המסחרית. לאחר תאריך זה יישאו המסגרות ריבית שתהיה זהה לתשואת איגרות החוב הממשלתיות צמודות המדד למח"מ דומה בתוספת מרווח של 3.5%-3.95%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker