עסקת אינטל-מובילאיי: המרוויחים, המפסידים - והסכום האדיר שיקבלו העובדים

שמואל חרל"פ והמייסדים זיו אבירם ואמנון שעשוע מחזיקים כל אחד בכ-7% מהמניות בשווי של מיליארד דולר; העובדים צפויים לקבל ממימוש האופציות סכום של 1.2 מיליארד דולר

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי מובילאיי לאחר ההודעה על העסקה עם אינטלצילום: רענן כהן
עמרי זרחוביץ'

חברת מובילאיי נמכרת לאינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר – כך נחשף ב-TheMarker. מי שייהנה מהפירות של העסקה הם בעלי המניות, מייסדי החברה והמנהלים הבכירים בה, והעובדים.

בעל המניות העיקרי בחברה הוא שמואל חרל"פ, יו"ר חברת כלמוביל, יבואנית מיצובישי, יונדאי ומרצדס. חרל"פ היה מהמשקיעים הראשונים במובילאיי, ולדבריו לא מכר מעולם מניות של החברה. כיום הוא מחזיק ב-7% מהחברה, ששוויים בעסקה יהיה כ-1 מיליארד דולר. גם מייסדי החברה, פרופ' אמנון שעשוע, סמנכ"ל הטכנולוגיות, והמנכ"ל זיו אבירם, מחזיקים ב-7.5% ו-7% בהתאמה. כלומר השווי שלהם דומה לזה של חרל"פ.

התמורה שיקבלו אבירם ושעשוע מהעסקה תצטרך למכירת המניות שלהם בהנפקה ובשנתיים וחצי שעברו מאז. לפי דיווחים לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), בסך הכל מכר שעשוע מניות בכ-200 מיליון דולר, מתוכם 45 מיליון דולר ב-2016. אבירם מכר מניות בהיקף של 240 מיליון דולר, מתוכם 80 מיליון דולר בשנה שעברה.

לפי הדו"חות השנתיים המלאים של מובילאיי, יש אצל מנהלי ועובדי החברה 29 מיליון אופציות לא ממומשות, מתוכן 19 מיליון כבר הבשילו. עם זאת, בעסקות כאלו נהוג להאיץ את הבשלת האופציות. מחיר המימוש הממוצע של האופציות עומד על 21 דולר, כך שאם העסקה אכן תהיה בשווי של 15 מיליארד דולר, הרווח הממוצע מאופציה עומד על 44 דולר. המשמעות היא שעובדי ומנהלי מובילאיי ירוויחו 1.2 מיליארד דולר ממימוש האופציות.

הסמנכ"לים והדירקטורים בחברה ירשמו גם כן אקזיט של כמה מיליוני דולרים: המניות של עופר מרשק, סמנכ"ל הכספים שוות 7 מיליון דולר; גבי חיון, סמנכ"ל מחקר ופיתוח - 11.3 מיליון דולר; ארז דגן, סמנכ"ל אסטרטגיה - 1.4 מיליון דולר; אייל דשא, דירקטור בחברה - 6.3 מיליון דולר; אלי ברקת, דירקטור בחברה - 1.5 מיליון דולר. חברת ההשקעות של ליאון רקנאטי, גלנרוק, החזיקה בעבר ב-1.5% ממניות מובילאיי, מימשה בדרך את מרבית האחזקות, אך כעת תגרוף סכום נוסף של 38 מיליון דולר.

לפי אתר Stocker.co.il, בקרב הגופים המוסדיים, המרוויחה הגדולה היא מנורה מבטחים שמחזיקה ב-941 אלף מניות. שווי המניות בעסקה יהיה כ-60 מיליון דולר. שאר הגופים המוסדיים מחזיקים במניות בהיקף קטן – ששוויין עומד על כמה מיליוני דולרים.

משרדי מובילאיי בהר חוצבים, ירושליםצילום: אמיל סלמן

מי שהולך להפסיד מעסקת הענק הם משקיעי השורט (מכירה בחסר), שסברו כי מחיר המניה מנופח. 15% מהסחורה הצפה של מובילאיי – כלומר המניות שנסחרות בשוק ולא נמצאות אצל בעלי עניין – נמצאים אצל שורטיסטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker