סטנדרד אנד פור'ס מורידה את דירוג הנהלת טבע

חברת הדירוג מאשררת את הדירוג BBB ואת תחזית הדירוג השלילית ■ במקביל הורד דירוג ההנהלה והממשל התאגידי בשל ההשלכות האפשריות של עזיבת המנכ"ל, ארז ויגודמן, ומנכ"ל טבע גנריקה, סיגורדור אולפסון, על הטמעת אקטוויס ג'נריקס

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ארז ויגודמן
ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

חברת הדירוג S&P אישררה את דירוג האשראי של חברת טבע ברמה של BBB ואת תחזית הדירוג השלילית של אגרות החוב, אולם הורידה את הציון להנהלתה של החברה ולממשל התאגידי של טבע מ"משביע רצון" ל"סביר".

אשרור דירוג ה-BBB  לאג"חים של טבע משקף את ההתמודדות הנמשכת של טבע עם האיום של השקת גרסה גנרית נוספת לתרופה המקורית שלה לטיפול בטרשת נפוצה, קופקסון, לחצי, כמו גם את האיום המתמשך של הורדת  מחירי התרופות, המשפיע לרעה על עסקי התרופות הגנריות של החברה, והסיכון ליישום האסטרטגיה שלה הנובע מהשינויים בהנהלתה. S&P תמשיך לבחון האם מינוי מנכ"ל חדש במקומו של ארז ויגודמן, והבחינה המחודשת של האסטרטגיה של החברה, יביאו לשינוי במדיניות העסקית של החברה ובמדיניותה הפיננסית.

יצחק פטרבורג
יצחק פטרבורגצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

תחזית הדירוג השלילית של טבע משקפת את הציפיה לתהליך איטי יותר של הקטנת החוב הפיננסי נטו של החברה, בהשוואה להערכות קודמות של חברת הדירוג והסיכונים למימושו של תרחיש הבסיס שבהערכתה של S&P. חברת הדירוג ממשיכה להעריך שטבע תקטין את היחס בין החוב הפיננסי נטו לרווח התפעולי התזרימי שלה (Ebitda) ל-4 עד לסוף 2018. יחד עם זאת, S&P מעריכה שיש סיכונים משמעותיים להשגת יעד זה וכי לחברה יש יכולת מוגבלת לבצע רכישות שימומנו בחוב בנקאי או בהנפקת אגרות חוב מעבר לעסקות של 500 מיליון דולר עד מיליארד דולר לשנה על פי תחזיתה של S&P.

הורדת דירוג ההנהלה והממשל התאגידי של טבע מבוססת על הערכתה של S&P לפיה יישום האסטרטגיה של החברה יהיה קשה יותר בעקבות עזיבתם ב-3 החודשים האחרונים של סיגורדור אולפסון, מנכ"ל טבע גנריקה, וארז ויגודמן, מנכ"ל טבע. השינויים בהנהלתה של החברה התרחשו בעוד החברה מתמודדת עם הטמעת חברת אקטוויס ג'נריקס ומתאמצת לעמוד בתחזית שנתנה ל-2017, ואף ניצבת מול מהמורות רגולטוריות ומשפטיות. גם התהליך הנמשך של בחינה מחודשת של האסטרטגיה של החברה מוסיפה רמה של אי וודאות בנוגע לעסקים הגנריים ולעסקי התרופות המקוריות והממותגות שלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker