מנהל קופות הגמל של אי.בי.אי: שימו לב למניית מובילאיי, השוק הישראלי מעניין להשקעה - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהל קופות הגמל של אי.בי.אי: שימו לב למניית מובילאיי, השוק הישראלי מעניין להשקעה

ליאור יוכפז, מנהל קופות הגמל הטרי של אי.בי.אי, סבור כי העלייה בתוחלת החיים לצד הריביות הנמוכות מחייבות את המשקיעים להגדיל את החשיפה למניות ■ על כלכלת ישראל: "לא אתפלא אם נזכה להעלאת דירוג בקרוב. גם בבורסה - קנו כחול־לבן"

24תגובות
ליאור יוכפז
דודו בכר

"מאז המשבר הכלכלי של 2008 הבנקים המרכזיים הובילו את המדיניות הכלכלית בעולם", אומר ליאור יוכפז, מנהל ההשקעות הראשי של אי.בי.אי קופות גמל והשתלמות. "כעת, דונלד טראמפ מחזיר את הפיקוד לפוליטיקאים. ההובלה של הבנקים המרכזיים אינה בריאה לכלכלה. בנק מרכזי אמור למתן מחזורים כלכליים, ולא לקבוע את המדיניות. בעיני זה שינוי חיובי. צמיחה לא מעודדים דרך שינוי הריבית, אלא דרך השקעות, תשתיות ועידוד תעסוקה" - כך אומר ל-TheMarker ליאור יוכפז, מנהל קופות הגמל החדש של אי.בי.אי.

יוכפז נכנס לתפקידו החודש, לאחר שהחליף בתפקיד את ג'רי קוטישטנו. לפני כן עבד במשך שבע שנים כמנהל צוות אג"ח בקבוצת הפניקס, ויש לו ניסיון של 13 שנה בשוק ההון. טענתו המרכזית היא שלצורך השגת תשואה ראויה בחיסכון פנסיוני, מנהל השקעות נדרש לקחת סיכונים. שוקי המניות בעולם אמנם אינם זולים כיום, אך זו עדיין הפוזיציה המועדפת עבור החוסכים והמשקיעים, בשל הריביות ותשואות האג"ח הנמוכות.

"הריבית הנמוכה עדיין תומכת בשוק המניות האמריקאי", אומר יוכפז. "הריבית בארה"ב אמנם תעלה כנראה השבוע, אבל מספר ההעלאות החזויות ל–2017 לא השתנה. הריבית לטווח של עשר שנים עדיין עומדת על פחות מ–3%. הראיה שלנו לגבי ארה"ב היא 'לונג עם אצבע על הדופק'. לכלכלה האמריקאית יש סיפור טוב: צמיחה יפה, אבטלה נמוכה, ונשיא שמזרים כסף. זה ימשיך לתמוך בצמיחה".

סוחר במניות בטאבלט
Shutterstock

ומה דעתך על השוק בישראל?

"כאן הסיפור שונה לחלוטין. יש בישראל אינפלציה אפסית שלא מרימה את הראש, בשילוב עם כלכלה מצוינת: הצמיחה גבוהה והחוב הממשלתי נמוך. אם בארה"ב כבר רואים שהאינפלציה עולה, אצלנו היא עדיין כבושה והריבית לא תעלה בקרוב. הכלכלה בישראל צומחת בקצב גבוה ויוצא דופן ביחס לעולם, וזה יימשך עוד זמן רב. האינפלציה אפילו לא קרובה לעלייה בשל השינוי בהעדפות הצרכנים. אנחנו מדינה עם יחס חוב־תוצר נמוך ביחס לעולם: החוב הממשלתי כיום הוא כ–60.5% מהתוצר, לעומת 67%–70% לפני כעשור. אני לא רואה סיבה שתמנע את העלאת את הדירוג הבינלאומי של ישראל בקרוב. ישראל מדורגת כיום A פלוס בכל חברות הדירוג. להערכתי, נזכה להעלאת דירוג בקרוב, מה שיביא להתחזקות השקל - אבל אלה צרות של עשירים".

האם כדאי להשקיע כיום במניות בישראל?

"השוק הישראלי מעניין מאוד להשקעה. אנשים אוהבים להשקיע במדד S&P 500, אבל השוק הישראלי מציג תמונה מצוינת של כלכלה חזקה מאוד. בהנחה שכל שוקי המניות בעולם אינם זולים כיום, ישראל היא סיפור שונה. זה מצוין עבור השקעות. כשקשה למצוא הזדמנויות, כדאי לקנות כחול־לבן, גם בבורסה".

אילו ענפים בישראל מעניינים להשקעה?

"מה שמעניין בישראל זה בעיקר ענף הקמעונות והקניונים. החברות ייהנו מחוזקו של הצרכן הישראלי. אמנם לא מדובר ב'כסף על הרצפה' מבחינת התמחור של המניות האלה, אבל כשהכלכלה ממשיכה לצמוח והצריכה הפרטית חזקה - והיא זו שהובילה את צמיחת המשק, כדאי להשקיע בחברות במגזר הזה".

בקצרה

האם השקעה בבנקים הישראליים כדאית כיום? האם הם לא חשופים מדי לנדל"ן?

"המשק מרוכז מאוד בתחום הבנקאות. בתחום הדיור, הבנקים חשופים גם להיצע וגם לביקוש: הם אחראיים על מימון קבלנים בצד ההיצע, ונתינת משכנתאות לרוכשים בצד הביקוש. אף אחד לא רוצה לראות צניחה של 30% במחירי הדיור, גם לא אלה שאין ברשותם דירה. אני לא צופה צניחה כזאת במחירים, ולמען האמת, גם לא ירידה של 10% באופק".

מה צריכה להיות החשיפה למניות לחוסך הטיפוסי?

"אני בא מעולם הפנסיה. יש המון ביקורת כלפי מוסדיים שלוקחים סיכונים בהשקעותיהם. המטרה שלי היא להשיג לחוסכים, המפרישים כ-20% מהמשכורת שלהם, פנסיה בגובה המשכורת האחרונה שלהם. מגיעים לכך דרך התשואות, וזה דורש נטילת סיכונים. פנסיה שמושקעת רק במוצרים 'בטוחים' היא הכי מסוכנת עבור החוסך. הוא לא ישיג את התשואות הדרושות עבורו. כמובן שאדם צעיר צריך להיות חשוף יותר למניות, אבל אני מאמין שבכל השוק הפנסיוני תהיה זליגה מעלה כלפי רכיבי סיכון, כבר בעתיד הקרוב.

"תוחלת החיים עולה, וכפי שזה נראה - הריביות לטווח הארוך יישארו נמוכות. הגופים הפנסיונים יצטרכו להעלות את רכיבי הסיכון בתיק, מבחינת מניות ומבחינת איגרות חוב קונצרניות על חשבון ממשלתיות. בסופו של דבר, העמית הוא זה שמחליט על הסיכון, והוא צריך להבין שלהגדיל סיכון בתיק - מגדיל את הקצבה. העולם משתנה, והתשואות והריביות יישארו נמוכות. צמיחה נמוכה בעולם גוררת תשואה נמוכה יותר, וזה מצריך העלאה של הסיכון".

איך מתנהלים כמנהל השקעות, שנמצא בתחרות תמידית מול גופים אחרים? עד כמה זה פוגע ביכולת להשיג תשואות?

"אחת הסיבות לכך שעקום הריביות בישראל תלול כל כך, הוא שהמוסדיים קצרים במח"מ שלהם. הפנסיות בישראל נמצאות במ"חמים קצרים לעומת העולם. פה, כולם נמצאים בחשיפה של כ-35% למניות, היות והתשואות של הגופים מתפרסמות בכל חודש, וכולם עוקבים אחד אחרי השני. בתקשורת מסקרים את אותו מכשיר שהמוסדי השקיע בו, ואיפה הוא לקח סיכון. לעולם אין סיקור על העסקות שהוא לא עשה. לדעתי, אין דבר כזה עסקה לא מעניינת. אני מאמין שצריך לבחון כל השקעה, היות שהסיכוי חשוב לא פחות מהסיכון. אני חייב לייצר תשואה. צריך לעבוד קשה על כל נייר, כדי לחפש מאיפה תבוא ה'אקסטרה'. החברות שמציגות את התשואות הגבוהות ביותר הן אלה שעשו את העסקות המיוחדות ביותר".

התשואה בקופה של אי.בי.אי במסלול ''כללי'' הציגה תשואות חסר בחמש השנים האחרונות. מה גרם לכך? צריך לצפות לשינוי?

"קופת גמל היא כמו מניה. אפשר לראות בנו חברת השקעות שמשקיעה בהמון חברות. כשמשקיע קונה מניה, זה פחות רלוונטי מה היא עשתה בעבר. יש לבחון את החברה, את האנשים שמנהלים אותה. את הכסף צריך לשים אצל אנשים שאתה סומך עליהם. תשואות זה כמובן חלק מהסיפור, אך צריך לזכור שבשוק ההון, הצלחות הן סיפורים שיש מאחוריהם אנשים, וזה חלק מהותי מהבחירה איפה לשים את הכסף".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם