מנהלים תיק השקעות בעצמכם? כך תוציאו 5%-8% בשנה

בניית תיק השקעות היא מלאכה מורכבת, שדורשת בדרך כלל התערבות של מנהלי השקעות מקצועיים ■ עבור מי שבכל זאת בוחר לקחת את המשימה על עצמו - בבנק אגוד הרכיבו שני מודלים, תוך התמקדות בתעודות סל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר עסקותצילום: אייל טואג
ערן אזרן

בניית תיק השקעות היא אחת המשימות הראשונות שעמן מתמודד משקיע בשוק ההון. מהו שיעור המניות הנדרש, באילו ניירות ערך כדאי לבחור ומהם השווקים העדיפים — אלה רק דוגמאות לשאלות שעמן המשקיע נדרש להתמודד בבניית התיק. התשובות על כך מבוססות במידה רבה על אסטרטגיית ההשקעה שנבחרה, והן אלה שבסופו של דבר יקבעו את רמת הסיכון בתיק.

מרבית המשקיעים בונים את התיק עם היועצים בבנקים, או מפקידים את ניהול חסכונותיהם בידיהם של מנהלים חיצוניים (חברות ניהול תיקים, פוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה ועוד). חלק אחר של משקיעים מעדיף לנהל את התיק בעצמו, או תוך היוועצות עם היועצים בבנקים. עבור אלה שבוחרים במסלול "עשה זאת בעצמך", בבנק אגוד ניסחו שתי הצעות לבניית התיק — למשקיע הסולידי (תיק בסיכון נמוך יחסית) ולמשקיע חובב הסיכון.

כמו תמיד, האבחנה בין שתי האסטרטגיות נעשית על בסיס שיעור החשיפה לשוק המניות ולאג"ח. באופן כללי, ככל שהחשיפה לשוק המניות גדלה על חשבון החשיפה לשוק האג"ח, כך עולה רמת הסיכון.

למשקיעים הסולידיים ממליצים באגוד לשמור על חשיפה של 22% מהתיק למניות, לפי חלוקה של 13% בחו"ל ו–9% בישראל. לאוהבי סיכון הם ממליצים להגדיל את החשיפה למניות ל–36% מהתיק — 22% בחו"ל ו–14% בישראל. משקיעים ספקולטיביים בעלי תיאבון מוגבר לסיכון יכולים להגדיל את רכיב המניות לשיעורים גבוהים אפילו יותר.

באגוד מדגישים כי גם בימים אלה, שבהם שוקי המניות בעולם מאופיינים במכפילי רווח ומחירים גבוהים יחסית, לא נכון לוותר על חשיפה מנייתית. "אין אלטרנטיבות אחרות", אמרה אורלי אברהם, ראש מחלקת מחקר ואנליסטית ראשית באגוד. "גם לאחר העלאת הריבית שצפויה החודש בארה"ב, הריבית הנמוכה ממשיכה לתמוך בשוקי המניות. אני מרגישה בנוח עם שיעורי החשיפה שהגדרנו. עם זאת, אנחנו סבורים שנכון להחזיק חלק מהכסף במזומן ובזהב, במטרה להקטין את הסיכון".

באילו מניות לבחור?

לגבי ישראל, באגוד ממליצים על חשיפה לשוק המניות באמצעות תעודות סל או קרנות מחקות מדד ת"א 125, בשילוב עם מניות ספציפיות — לפי ההמלצות השוטפות שלו למשקיעים. את ההשקעה במניות בחו"ל ממליצים באגוד לבצע באמצעות תעודות סל זרות (ETF), בחלוקה בין ארה"ב (65%), אירופה (18%), יפן (10%) ואסיה (7%).

לגבי ארה"ב, באגוד ממליצים על מגזר התעשייה הביטחונית, ש"צפוי ליהנות מהגדלת תקציבי הביטחון לצבא האמריקאי" (באמצעות תעודות סל כמו XLI או ITA); על חברות הנדסה וציוד, "על רקע תוכנית טראמפ לבניית חומה בגבול עם מקסיקו וההשקעה בתשתיות" (באמצעות תעודות סל XHB או PKB); על מגזר הפיננסים, שעובר דה־רגולציה (באמצעות התעודות XLF ו–KRE); על מגזר הצריכה המחזורית, ש"נהנה מהתאוששות הכלכלה" (התעודה XLY); ועל מגזר הבריאות, שכולל "חברות גלובליות בעלות תזרימי מזומנים גבוהים" (דרך התעודות XPH ו–BBH).

ביחס לאירופה, בבנק אגוד מציעים להשקיע באמצעות תעודות סל מנוטרלות מטבע (יורו־דולר), וכן באמצעות תעודות על חברות יצוא גלובליות מאירופה. בנוסף, הם ממליצים להשקיע במדד דאקס הגרמני, כחלק מחשיפה לגוש היורו. בין היתר מציעים באגוד את VGK — תעודת סל דולרית העוקבת אחר מדד המניות של מדינות אירופה המפותחות; ואת התעודה iShares–EURO STOXX 50–50 העוקבת אחר חברות גדולות באירופה, רובן גלובליות.

תעודת הסל העדיפה על אגוד בחשיפה לאסיה היא AAXJ, העוקבת אחר מדינות כמו דרום קוריאה, סין, הונג קונג, טיוואן, הודו וסינגפור. התעודה העדיפה לחשיפה ליפן היא DXJ, תעודת מנוטרלת מטבע (לדולר), שעוקבת אחר מדד הכולל חברות בעלות שווי שוק של יותר מ–100 מיליון דולר ותשואת דיווידנד גבוהה. בין המניות הבולטות במדד: טויוטה, מיצובישי, ג'פן טבאקו, מיזוהו פייננשל, קאנון, הונדה וניסן.

מה לעשות עם אג"ח?

רכיב האג"ח בתיקים של אגוד נחלק לשלושה אפיקים: אג"ח ממשלתיות בישראל, אג"ח קונצרניות בישראל ואג"ח בחו"ל. בבנק ממליצים על חשיפה של 14% מהתיק בסיכון נמוך לאג"ח ממשלתיות בישראל ו–10% בסיכון גבוה. זאת, בחלוקה שווה בין אג"ח ממשלתיות צמודות למדד ואג"ח שקליות (שאינן צמודות). בתיק עם סיכון נמוך, באגוד ממליצים על אג"ח ממשלתיות במח"מ (משך חיים ממוצע) של עד חמש שנים. בתיק המסוכן, המח"מ המומלץ הוא עד שש שנים — "עדיפות לשילוב אג"ח צמודות למדד במח"מ ארוך של עד שבע שנים, עם אג"ח שקליות במח"מ של עד חמש שנים".

בנוגע לאג"ח קונצרניות בישראל, בבנק ממליצים על חשיפה של 22% מהתיק בסיכון נמוך ו–30% מהתיק עם מרכיב סיכון גבוה. גם הפעם, ההעדפה היא לחלוקה שווה בין אג"ח צמודות למדד לאג"ח שקליות. באגוד ממליצים על אג"ח במח"מ של עד ארבע שנים, "בעדיפות לאיגרות איכותיות יותר" מבחינת דירוג וביטחונות.

בנוגע לאג"ח בחו"ל, ההמלצה היא לחשיפה של 10% מהתיק בסיכון הנמוך, או 15% בתיק עם מרכיב סיכון גבוה. המומלצות הן אג"ח קונצרניות בדירוג הדומה לזה של מדינת ישראל (+A), בטווח שבין BBB ל–A, עם מח"מ של ארבע־חמש שנים. באגוד הדגישו כי החשיפה לאפיק יכולה להיעשות באופן ישיר, באמצעות רכישת אג"ח (לפי רשימת האג"ח המומלצות של אגוד), או באמצעות תעודות סל דולריות (ITR, CIU, VCSH ו-VCIT), המעניקות חשיפה לאג"ח קונצרניות ואג"ח מדינות.

דרך נוספת לחשיפה לאג"ח בחו"ל היא דרך קרנות נאמנות ישראליות, שחלקן מציעות גם נטרול לחשיפה לשערי המטבעות.

תמהיל התיקים של אגוד דומה לזה של קופות גמל במסלול כללי, המשקיעות 25%–35% מהנכסים במניות. הקופות הניבו תשואה שנתית של 5%–8% בחמש השנים האחרונות, לאחר דמי ניהול של 0.8%–1% לשנה. תשואה כזאת יכול לקבל רק מי שיתמיד בהחזקה של תיק כזה לזמן ארוך, ויש להדגיש כי מדובר בתשואה ממוצעת, כך שהיא עשויה בשנים "רעות" להיות קרובה יותר ל–0% ואף שלילית, בעוד שבשנים טובות היא עשויה להיות גם דו־ספרתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker