הלוואה רביעית לקרן פנינסולה לעסקים קטנים: 25 מיליון שקל לחברת Galooli

Galooli מתמחה בפתרונות ביג דאטה לחיסכון בהוצאות תפעוליות של עסקים, וזהו הגיוס הראשון שלה ■ פנינסולה, שגייסה 450 מיליון שקל להלוואות: "הקרן מאפשרת לחברות היי-טק חלופה זולה יותר מגיוס הון ודילול בעלי מניות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורי פז (מימין) ומיכה אבני. " לתת מענה לכל צורכי האשראי של הלקוחות"
אורי פז (מימין) ומיכה אבניצילום: אייל טואג

קרן ההלוואות לעסקים בינוניים וקטנים פנינסולה צמיחה חתמה על העסקה הרביעית שלה, כשנה לאחר שנוסדה. פנינסולה - שגייסה ב-2016 כ-450 מיליון שקל - תעניק הלוואה של 25 מיליון שקל לחברת galooli, המתמחה בפתרונות ביג דאטה לחיסכון בהוצאות תפעוליות של עסקים. לפי פנינסולה, galooli צמחה עד כה באופן אורגני למחזור מכירות רווחי של עשרות מיליוני שקלים בשנה - וזהו לה הגיוס הראשון.

galooli נוסדה בשנת 2009 על ידי רונן בראל ואיתמר מולצ'דסקי, ומעסיקה כ-130 עובדים. החברה פועלת בתחום האינטליגנציה העסקית לחיסכון בהוצאות תפעוליות של ארגונים, על ידי ניהול חכם מרחוק של נכסים פיזיים, ניידים ונייחים. פעילות החברה נחלקת לשני תחומים עיקריים - הרכב (Automotive) וניהול אנרגיה חכמה (בעיקר לחברות טלקום). החברה פועלת בין היתר באפריקה ובאמריקה הלטינית, ובשנה האחרונה נכנסה גם לאירופה.

לפי פנינסולה, בשנה האחרונה חתמה galooli על מספר חוזים בהיקף של מעל 100 מיליון שקל לאספקת פתרונותיה. בנוסף, היא חתמה על מספר הסכמים לשת"פ אסטרטגי עם מפעילים סלולריים ויצרני ציוד אנרגיה חלופית, לטובת הפצה מורחבת יותר של פתרונותיה. מייסדי galooli הסבירו כי ההלוואה מפנינסולה היא "חלק מהאסטרטגיה לצמוח בצורה יציבה ולהוביל שוק בתחום הפעילות שלנו, בין השאר באמצעות רכישות של פעילויות משלימות".

קרן פנינסולה היא אחת משתי קרנות חדשות שיזם משרד הכלכלה לתמיכה בעסקים קטנים ובינוניים. הקרן, שהקמתה הושלמה בסוף הרבעון הראשון של 2016, מתמקדת בעסקים בינוניים עם מחזור של 10–130 מיליון שקל בשנה. המשקיעים בקרן כוללים בין היתר את בית ההשקעות מיטב דש, אלטשולר שחם, איילון ביטוח, קופות הגמל של האחים והאחיות, האוניברסיטאות בן גוריון והעברית, ומשקיע העוגן - מדינת ישראל (רבע מהקרן).

חברת גלולי
איתמר מולצ'דסקי (מימין) ורונן בראלצילום: יח"צ

מבנה ההשקעות של קרן פנינסולה הוא "היברידי" - הלוואה עם מאפיינים הוניים. התשואה של הקרן מבוססת מהריביות שבהן מונפק האשראי לעסקים - 8%–9% בשנה, וכן על בסיס מרכיב ההשתתפות ברווחים של בעל העסק ("קיקר"). הקרן מנוהלת על ידי מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר אורי פז, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר צבי זיו וחברת האשראי החוץ-בנקאי פנינסולה, בניהולו של מיכה אבני. להערכת מנהלי הקרן, התשואה השנתית למשקיעים צפויה להיות 14%–15%.

עד כה ביצעה פנינסולה שלוש עסקות ראשונות בסכום של כ-30 מיליון שקל. את ההלוואה הראשונה העניקה הקרן למור טכנולוגיות, חברה העוסקת בעיקר בשיווק ואחזקה של מערכות ואביזרים לשוקי האנרגיה והכימיקלים ולתעשייה. פעילותה של החברה עשויה לצמוח בעקבות ההשקעות האדירות בתעשיית הגז הטבעי בישראל. ההלוואה השנייה ניתנה לחברת WaterMatic, שנחשבת לשחקן מפתח בתחום של טיפול במים ובשפכים. השלישית, לחברת ג'וגאנו המתמחה בייצור מערכות תאורה חסכונית בחשמל.

תקופת ההשקעה שהוגדרה בקרן היא שלוש שנים, ותקופת ההבשלה מגיעה עד לכ-10 שנים. בהתייחסם להשקעה ב- galooli, פז ואבני ציינו ש"הקרן מאפשרת לחברות היי-טק חלופה זולה יותר מגיוס הון ודילול בעלי מניות, ומלווה גם חברות מתחום ההיי-טק שהגיעו לבשלות, הבאה לידי ביטוי בטכנולוגיה מוכחת, התהוות של היקפי מכירות ותחילת צבירת הזמנות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker