כלל ביוטכנולוגיה רוכשת את החזקות טבע בגמידה סל תמורת 6 מיליון דולר

כלל ביוטכנולוגיה תשלם באמצעות הקצאת מניות בפרמיה של 20% על מחירה של כלל ביוטכנולוגיה בבורסה. ההקצאה תגדיל את אחזקתה של טבע בכלל ביוטכנולוגיה מ-14% ל-17.5%

יורם גביזון

כלל ביוטכנולוגיה, שבשליטת לן בלווטניק, תרכוש את כל אחזקותיה של חברת טבע בחברת גמידה סל (5.0% בדילול מלא) תמורת 6 מיליון דולר, כלומר לפי שווי חברה של 120 מיליון דולר.

לן בלווטניק
לן בלווטניק, בעל השליטה בכלל ביוטכנולוגיהצילום: בלומברג

כלל ביוטכנולוגיה שתגדיל את אחזקתה בגמידה סל ל-24%, תשלם לטבע באמצעות הקצאת מניות כלל ביוטכנולוגיה לפי שווי שייקבע כממוצע מחירי הסגירה של המניה ב-10 הימים סביב מועד החתימה בתוספת פרמיה של 20% על המחיר. כלל ביוטכנולוגיה נסחרת כיום בשווי של 421 מיליון שקל.

כלל ביוטכנולוגיה תקצה לטבע עד 13 מיליון מניות נוספות אם יתרחשו אירועים, כולל מכירת המניות שתרכוש כלל ביוטכנולוגיה מטבע, מיזוג של גמידה סל עם חברה אחרת, מכירת הבעלות המלאה בגמידה סל או בנכסיה או הנפקת גמידה סל ובתנאי ששווי העסקות יהיה גבוה מהשווי לפיו תרכוש כלל ביוטכנולוגיה את מניות גמידה סל מטבע.

הקצאת המניות תעשה בכמות שמשקפת שליש מהרווח למניה, כלומר הפער החיובי בין המחיר לפיו תבוצע עסקה במניות גמידה סל לבין המחיר שלפיו רכשה אותן כלל ביוטכנולוגיה מטבע אולם לא יותר מ-13 מיליון מניות. בעקבות ההקצאה הראשונית, צפויה אחזקתה של טבע בכלל ביוטכנולוגיה לגדול מ-14% ל-17.5% ובמקרה של ביצוע ההקצאה המרבית של המניות הנוספות, תעלה אחזקתה של טבע בכלל ביוטכנולוגיה מ-17.5% ל-21%.  עם זאת, כלל ביוטכנולוגיה מציינת כי ייתכן שבמקרים מסוימים היא תהיה חייבת לשלם לטבע במזומן במקום באמצעות הקצאת מניות נוספות.

המוצר המוביל של גמידה סל, שמוחזקת על ידי אלביט טכנולוגיות (25%) כלל ביוטכנולוגיה (19% ) ונוברטיס (18%), הוא Nicord לטיפול באמצעות השתלת דם טבורי מועשר בתאי גזע בחולים בסרטני דם מסוג לוקמיה לימפוציטית חריפה (ALL) , לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) ולימפומת הודג'קין וכן בסרטן בלוטת הלימפה. ניקורד מבוסס על טכנולוגיה שמשתמשת במולקולה Nicotinamide להעשרת תרבית בתאי גזע.

גמידה סל הראתה בניסויים בחיות שבנוכחות מולקולה זו מתקיים עיכוב הפיך בתהליך ההתמיינות של תאי גזע מתחלקים, כך שגידול תאים בתרבית בנוכחות המולקולה מאפשר להעשיר את התרבית בתאי גזע. טכנולוגיה זו גם מעלה משמעותית את יכולת הנדידה ואת יעילות ההגעה וההישארות של תאי הדם חבל הטבור המושתלים במח העצם. ניקורד מסיר את המגבלה של שימוש בדם טבורי. המגבלה נובעת מהעובדה שכמות הדם שנאספת מחבל הטבור קטנה יחסית ולצורך השתלה מוצלחת יש צורך במספר תאים מינימלי שמחושב לפי משקלו של החולה, כך שלא ניתן למצוא מנה של דם טבורי שמכילה מספיק תאים לצורך השתלה של מח עצם, למעט עבור ילדים שמשקלם נמוך.

גמידה סל ביצעה בשבוע שעבר את ההשתלה הראשונה במסגרת ניסוי קליני בשלב השלישי בניקורד. הניסוי מתוכנן לכלול 120 חולים בגילאי 60-16 שיגוייסו במרכזים רפואיים בארה"ב ובאירופה. היעד העיקרי של הניסוי הוא להראות שהזמן שחולף ממועד השתלת דם טבורי שהועשר בתאי גזע בטכנולוגית ניקורד ועד לקליטת תאי דם נויטרופילים (תאי דם לבנים שמשתייכים למערכת החיסון) קצר באופן משמעותי ומובהק סטטיסטית מהזמן שחולף מהשתלת דם טבורי שלא הועשר בתאי גזע שהוא סטנדרט הטיפול הנוכחי.

ניקורד הראתה בניסוי הקליני בשלב השני ביוני 2016 שהשתל המועשר נקלט בזמן ממוצע של 10 ימים לעומת הזמן המדווח לקליטת השתל בחולים שטופלו בדם טבורי שלא עבר העשרה ועמד בממוצע על 21 ימים. 16 ימים לאחר ההשתלה, 75% מהחולים שטופלו בניקורד השיגו קליטה של תאי נוטרופיל בהשוואה ל-18% בקבוצת הביקורת. הממצאים הושגו במובהקות סטטיסטית גבוהה. גמידה סל השיגה עבור ניקורד מעמד של טיפול פורץ דרך מה-FDA . סיווג זה ניתן לתרופה שמיועדת לטפל לבדה או בשילוב עם תרופות נוספות במחלות קשות או מסכנות חיים ושקיים לגביה מידע קליני ראשוני שמדגים שיפור משמעותי מול טיפולים קיימים במדדים קליניים משמעותיים.

סיווג זה יזכה את גמידה סל בתהליך בחינה קצר של בקשת אישור השיווק בהנחה שניקורד יעמוד בהצלחה בשלב השלישי והמכריע של הניסוי, וכן יאפשר לגמידה סל להסתפק במספר קטן של מטופלים בניסוי המכריע. גמידה סל שמנוהלת על ידי יעל מרגולין מעריכה שפוטנציאל השוק לתרופה הוא 40-35 אלף מטופלים בשנה ושגודל השוק לטיפול בסרטני דם הוא מאות מיליוני דולרים לשנה. ניקורד גם קיבלה מעמד של תרופת יתום באירופה ובארה"ב. מעמד זה ניתן כתמריץ לחברות שמפתחות תרופות שמיועדות לאוכלוסיה מצומצמת. מעמד של תרופת יתום מעניק בלעדיות של 7 שנים בארה"ב ו-10 שנים באירופה לאחר אישור התרופה.

מכירת ההחזקה בגמידה סל לכלל ביוטכנולוגיה בעסקת מניות שנעשית בפרמיה של 20% ביחס לשווייה של כלל ביוטכנולוגיה בבורסה נותנת תוקף למחירה של כלל ביוטכנולוגיה ולפוטנציאל עליית הערך בה ומחדשת את שיתוף הפעולה בין שתי החברות שהופסק בדצמבר 2012 על ידי ד"ר ג'רמי לוין , מנכ"ל טבע לשעבר, שהיה כרוך ביציאתה של טבע מהשקעתה בחברת ריפוי הפצע מדיוונד, בהפסקת ההשקעות בחברת קיורטק שפיתחה תרופות למחלת הסרטן ונמכרה לחברת מדיו ויישן , ובהפסקת ההשקעות בחברת גמידה סל שטבע החזיקה איתה בשותפות שווה במיזם לפיתוח התרופה StemEX שמיועדת לאותם שימושים כמו ניקורד אבל הציגה תוצאות מאכזבות ופיתוחה הופסק.

אפשר לראות בעסקת המניות עניין של טבע להגדיל את אחזקתה בתיק התרופות המקוריות בפיתוח של כלל ביוטכנולוגיה שכולל תרופות בתחום מחלות הסרטן ומערכת העצבים המרכזית. מאידך, ניתן לראות בעסקה צעד שעושה טבע לקראת הנזלת השקעתה בחברת גמידה סל, שאינה נסחרת בבורסה, כחלק מהמגמה של מימוש נכסים פיננסיים. טבע הכריזה על כוונתה למכור נכסים פיננסיים לצד צעדים נוספים כמו הקפאת התכנית להקמת קמפוס חדש לחברה ברעננה במטרה להקטין את החוב הפיננסי נטו שהסתכם ב-35.8 מיליארד דולר בסוף 2016 בעקבות רכישתה של חברת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016. הצעד הבולט שעשתה עד כה טבע כחלק ממימוש נכסים פיננסיים היה מכירת 75% מהחזקתה במניות מיילן, כלומר 17 מיליון מניות בדצמבר2016-ינואר 2017 תמורת 650 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker