הצרות של פריגו: חקירת תיאום מחירי התרופות עלולה להגיע גם אליה

בעקבות הידיעה על החקירה נפלה אמש מניית פריגו ב-3.7% למחיר של 72.8 דולר - שגבוה ב-1.4% ממחיר השפל שלה ב-5 השנים האחרונות שנרשם

יורם גביזון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?
יורם גביזון

יצרניות של תרופות למחלות עור נחקרות על ידי משרד המשפטים האמריקאי בחשד לתיאום מחיריהן של 3 תרופות .בעקבות הידיעה על החקירה נפלה אמש מניית פריגו ב-3.7% למחיר של 72.8 דולר שגבוה ב-1.4% ממחיר השפל שלה ב-5 השנים האחרונות (סוף ינואר 2017).

דבר קיומה של החקירה נחשף במכתב ששלח התובע הכללי לבית המשפט הפדרלי במנהטן ניו יורק. במכתב ביקש התובע למנוע גילוי מסמכים בתביעות אזרחיות שהוגשו על ידי אזרחים שטענו כי שילמו סכומים גבוהים מדי עבור התרופות שרכשו בשל תיאום המחירים לכאורה בין החברות הגנריות.

התובע הכללי טען שיש חפיפה משמעותית בין החברות והתרופות שנחקרות על ידי משרד המשפטים האמריקאי לבין הנתבעים והתרופות שמוזכרות בתביעות האזרחיות שהוגשו, ועל כן גילוי מסמכים עלול לחשוף פרטים על החקירה ואף להפריע להתקדמותה.

שלוש התרופות שיצרניות התרופות הגנריות נחשדות בתיאומן הן הגרסאות הגנריות ל-Vanos לטיפול באקזמה, Clobex לטיפול בפסוריאזיס, ו-Lokara לטיפול באקזמה. שלוש התרופות שמוזכרות במכתבו של התובע הכללי מיוצרות גם על ידי חברת טבע , חברת סנדוז מקבוצת נוברטיס, תרו , Akorn וווקהארדט אם כי המשרד אינו מזכיר אותן מפורשות.

חקירה זו היא חלק מחקירה כוללת בה החל משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לתיאום מחירים בין יצרניות של תרופות גנריות בקיץ 2014. החקירה הובילה להגשת תביעה בדצמבר 2016 על ידי התובע הכללי של קונטיקט ועוד 39 מדינות בארה"ב נגד טבע, מיילן , הריטג' וסיטרון האמריקאיות, ואורובינדו ההודית ומיין האוסטרלית.

התביעה טענה כי טבע ו-5 החברות הגנריות האחרות תיאמו ביניהן את העלאת המחירים של שתי תרופות גנריות - DoxyDR בשחרור מושהה לטיפול בפצעי בגרות, והתרופה Glyburide לשליטה ברמת הסוכר בדמם של חולי סוכרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ