גיא ארז
גיא ארז

הדולר והיורו התחזקו היום (שישי) מעט מול המטבע הישראלי. שער הדולר נקבע על 3.69 שקלים, עלייה של 0.13%. היורו התחזק בשיעור מזערי של 0.07%, ושערו נקבע על 3.88 שקלים. בכך מגיע לסיומו שבוע סוער בגזרת המט"ח, שבמהלכו המשיך השקל להתחזק מול הדולר והיורו (למרות התחזקותו של הדולר בעולם) – מה שהוביל להתערבות של בנק ישראל בניסיון להחליש את השקל.

אתמול (חמישי), על רקע התערבות נוספת של בנק ישראל בשוק המט"ח באמצעות רכישת מאות מיליוני דולרים, קפץ שער הדולר בכ-1.5% ונקבע על 3.69 שקלים. בכך חזר לרמה דומה לזו שבה נסחר ביום שישי שעבר, לאחר שנחלש משמעותית בתחילת השבוע.

במסר לסוחרי המט"ח ולספקולנטים, אמר אתמול אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל, כי "כחלק מהמדיניות המוניטרית אנחנו עוקבים אחרי תנודות בשער החליפין ובמידת הצורך אנחנו מתערבים". הוא אף ציין כי אם יחשוב שהדבר נחוץ יוכל בנק ישראל, במסגרת מאמציו לחזק את הדולר, לעבור את הרף של 110 מיליארד דולר שקבע כתקרה ליתרות המט"ח הדולריות שהוא מחזיק.

גורמים בשוק המט"ח הצביעו על תופעה שניכרת בתקופה האחרונה, במסגרתה מנצלים הספקולנטים את מחזורי המסחר הנמוכים בימי שישי להקפצת שער השקל מול המטבעות הזרים. אלא שהיום, נכון לשעות הצהריים, לא נרשמות תנודות חריגות בערכו של השקל מול מטבעות זרים כלשהם, ובפרט לא מול הדולר.

בניגוד לביצועיו מול השקל, הדולר דווקא התחזק השבוע מול סל המטבעות העולמי, בין היתר, על רקע עליית הציפיות להעלאת הריבית בארה"ב על ידי הפדרל רזרב כבר בישיבתו הקרובה. בשוק מעריכים את ההסתברות להעלאת ריבית ב-15 במארס בכ-85%. התגברות הציפיות נרשמה הן על רקע נתוני המאקרו בארה"ב והן בעקבות נאומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השבוע בקונגרס, במהלכו חזר על ''כוונותיו האינפלציוניות" - שעשויות להביא להבשלת התנאים להעלאת ריבית ראשונה ל-2017. הפדרל רזרב אותת בסוף השנה שעברה כי במהלך 2017 הוא צפוי להעלות את הריבית 3 פעמים.

כלכלני מחלקת המחקר של בנק אגוד, בראשות אורלי אברהם, מעריכים בסקירתם השבועית כי "הדולר צפוי להתחזק בטווח הבינוני מול המטבעות העיקריים בעולם בשל פערי הריביות הקיימים, הצפי להמשך העלאות הריבית בארה"ב וחוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית בהשוואה לשאר העולם".

מבחינה טכנית מציינים הכלכלנים באגוד כי נקודת תמיכה קרובה למחיר דולר-שקל נמצאת ב-3.65 שקלים ונקודת תמיכה רחוקה נמצאת ב-3.5 שקלים. נקודת ההתנגדות הקרובה ממוקמת ב-3.75 שקלים ונקודת התנגדות הרחוקה - ב-3.9 שקלים.

גם בסקירת שוק ההון השבועית של מערך ייעוץ השקעות בבנק לאומי, ציינו כי הפער בין הריביות המוניטאריות של ארה"ב ושל ישראל צפוי לגדול במהלך 2017. "התרחבות זו עשויה להביא לעלייה בתנודתיות שער החליפין, ולמתן את הלחצים הבסיסיים לתיסוף השקל. אנו ממליצים על חשיפה למט"ח בתיק ההשקעות באמצעות החזקות באפיק המנייתי והקונצרני בחו"ל ללא גידור החשיפה המטבעית. זאת, גם בשל אופיה הממתן של חשיפה מטבעית על התנודתיות הכוללת בתיקי ההשקעות", נכתב בסקירה.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker