אושרה ייצוגית של עשרות מיליוני שקלים נגד בבילון: "לא דיווחה למשקיעים על המשבר עם גוגל"

בין הנתבעים נמצאים גם הבעלים, נועם לניר, המנכ"ל לשעבר, אלון כרמלי ויתר הדירקטורים בחברה ■ בית משפט: "מהתנהלות החברה והמשיבים עולה בבירור כי הם היו מודעים להשפעה הצפויה של שינוי המדיניות על החברה ועל מחיר ניירות הערך שלה"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם לנירצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג

שופטת בית המשפט הכלכלי דניה קרת מאיר, אישרה היום בבוקר תביעה ייצוגית על סך עשרות מילוני שקלים נגד חברת בבילון שקרסה, הבעלים ויו"ר החברה נועם לניר, המנכ"ל לשעבר, אלון כרמלי והדירקטורים: רמי אנטין, אפרת טלקובסקי וגיל נחום רוזן.

בהחלטת בית המשפט נכתב כי "המסקנה העולה מהראיות בדבר התנהלותה של החברה היא כי המידע בדבר שינוי המדיניות היה מידע מהותי אף בעיניה. לא ניתן להתעלם מהתנהגותו של השוק לאחר פרסום כתבה שהתייחסה לשינוי המדיניות - צניחת מניית החברה בשיעור של 9.2%".

לדברי השופטת, אין לקבל את עמדת החברה כי לא ניתן היה לאמוד את השפעת שינוי המדיניות על החברה, ולכן לא פורסם דיווח מיידי: "מהתנהלות החברה והמשיבים עולה בבירור כי הם היו מודעים להשפעה הצפויה של שינוי המדיניות על החברה ועל מחיר ניירות הערך שלה. גם אם מדובר בהערכה בלבד ולא בתחזית מדויקת. חובתם כלפי ציבור המשקיעים הייתה לדווח דיווח מידי מפורט".

לגבי הטענה כי החברה הטעתה את ציבור המשקיעים כאשר ניסתה להשוות למכתב ההפרות אותו קיבלה מגוגל כהתכתבות שגרתית קבעה השופטת כי "הניסיון להתייחס למכתב ההתראה כאל אירוע רגיל עומד בסתירה לפעילות הקדחנית שתיאר כרמלי בחקירתו, שהתנהלה בחברה בשבוע לאחר קבלתו".

עוד קבע השופטת כי "בפרטים שהוחסרו מהדיווח המיידי יש לראות פרט מטעה בדו"ח על דרך מחדל".

את ניסיונו של כרמלי לטעון בחקירה כי הדואר האלקטרוני שקיבל הוא טיוטה בלבד, ואילו המכתב שהגיע בדואר הוא המכתב הרשמי, מתארת השופטת: כ"לא סביר שכן אין הוא תואם בדרך כלשהי התנהלות של מנכ"ל חברת טכנולוגיה בינלאומית, שכל פעילותה נעשית באמצעות האינטרנט".

השופטת קבע כי ששת הנתבעים יידרשו לשאת בשכר טירחה בסכום כולל של 150 אלף שקל בגין ההליכים עד כה. קדם המשפט בתביעה הייצוגית נקבע ל-7 במאי.

בבילון החלה את דרכה כספקית של שירותי תרגום. בהמשך היא סייעה לחברה אחרת לשתול פרסומות במקומות שאינם שלה, התקינה בצד התוכנה שלה תוכנות נוספות שהמשתמש לא בחר, והשתלטה בצורה אגרסיבית על ההגדרות של הדפדפן. בבילון ניצלה את חוסר הידע של משתמשיה כדי ליצור לעצמה נכסים שהניבו לה מזומן.

ואולם, הנכסים שיצרה לא היו חזקים במיוחד. יכולתה להמשיך ולהניב מזומנים היתה תלויה כולה בהסכמים המסחריים שהיו לה עם מנוע החיפוש שאליו היא הפנתה את תנועת הגולשים. ברגע שגוגל החליטה שבבילון הפכה משותף לגיטימי לשותף מזיק, היא הפסיקה את הקשר העסקי עמה - מה שהוביל לקריסתה של בבילון אשר בימי השיא נסחרה סביב שווי של כמיליארד שקל.

מגיש התביעה הייצוגית, א"ש, המיוצג על ידי עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש, מונה על ידי בית המשפט לייצג את כל מי שרכש את מניית בבילון בין התאריכים 8 במאי 2012 ועד 17 בפברואר 2013.

בתביעה נטען כי המנכ"ל הבעלים וחברי הדירקטוריון אחראים לדיווחים ומצגים מטעים הקשורים לגורמי הסיכון של החברה ולהתפתחויות השליליות שאירעו במהלך עסקיה. ב- 14 בספטמבר 2012 פרסמה גוגל עדכון באשר למדיניות הפרסום שלה. העדכונים קבעו איסור על חוויות משתמש בלתי חוקיות, מטעות, מוליכות שולל, פוגעניות או מטרידות בזירה של הורדת תוכנה.

לטענת התובע, בבילון לא עדכנה במועד על תחילת הליך לעדכון הנחיות הללו הקשורות להסכם מהותי מול גוגל, שהתיר לה להציב  את מנוע החיפוש באתר. שיתוף הפעולה בין שתי החברות קבע כי אם גולש הקליק על תוצאה ממומנת, אז המפרסם ישלם לגוגל והיא תחלוק עם בבילון  את התמורה. בשנת 2012 פעולות אלו היוו כ-95% מסך הכנסות בבילון - מתוכם 84% היו מהסכם מול גוגל.

עוד טען התובע כי בבילון נתנה דיווח לקוני ב- 2 בדצמבר 2012 בדבר הליקויים שמצאה גוגל בהתנהלותה, ולא ציינה  בדיווח כי תיקון הליקויים יפגעו משמעותית בהכנסותיה מהקלקות משתמשים על פרסומות גוגל.

עוד טען התובע כי בדו"ח השנתי לשנת 2012 שפורסם ב 18 בפברואר 2013 חשפה בבילון את התממשות גורם הסיכון הטמון בהנחיות גוגל,  אך באופן חלקי למרות שהמידע היה בידה עוד קודם לכן. לדברי התובע, בבילון הסתירה מציבור המשקיעים את התלות בין הכנסותיה לבין ממשקי ההתקנה וההסרה של התוכנה. בבילון הסתירה את השפעתם הכלכלית של ההנחיות החדשות המאפשרות את הסרת התוכנה בקלות, והסתירה את הגבלת העבודה עם שותפי הפצה שאינם מקיימים את כללי גוגל, שהיו כ-93% מכלל הכנסותיה בשנת 2012. כמו גם הסתירה את התלות של החברה בגיוס משתמשים באמצעות בנדלינג.

בבילון לא פרסמה דיווחים מיידים בנוגע לשינוי המדיניות של גוגל, אך כן התייחסה אליה בתשקיף אותו הגישה בארה"ב ב 5.לנובמבר 2012 במטרה להנפיק את מניות בנאסד"ק. בעדכון לתשקיף שפורסם ב-28 בפברואר 2012 ציינה החברה כי מנגנון ההתקנה החדש מהווה גורם סיכון להכנסותיה. בדוחותיה המסכמים את שנת 2012 כתבה בבילון כי "החברה מעריכה כי יישום המדיניות יגרום להורדה זמנית בהשקעה ברכישת משתמשים חדשים בשל הצורך לממש את השינויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker