פיתוח מאגר לווייתן יוצא לדרך - האם עוד אפשר להרוויח מזה?

שותפויות הגז והנפט עלו בשנה האחרונה בכ-30% ■ גם לאחר העליות, חלק מהאנליסטים ממשיכים להמליץ בחום על מניות מהמגזר, בין היתר בשל ההאצה הצפויה בפיתוח לווייתן והערכה לחתימה קרובה על חוזי יצוא גדולים ■ כך תוכלו להיחשף לענף הגז והנפט בבורסה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר לווייתן
ערן אזרן

מניות הגז והנפט היו אחד מאפיקי ההשקעה המוצלחים בבורסה בשנה האחרונה. ב–12 החודשים האחרונים מדד הגז והנפט זינק בכ–29.5%, ומאז השפל שנרשם בינואר 2016 קפץ המדד בכ–36%. ביצועי המדד בלטו לנוכח ביצועי החסר בת"א 35, שעלה בשנה האחרונה ב–1.1% בלבד, ובהשוואה לעלייה של 4.5% במדד ת"א 125.

בשבוע שעבר מדד הגז והנפט בבורסה קיבל דחיפה נוספת, לאחר שהשותפות במאגר לווייתן — נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר ורציו — הודיעו על קבלת החלטת השקעה סופית (FID) במאגר לווייתן. החלטת ההשקעה לא נחתה כרעם ביום בהיר על המשקיעים, שכן באותה עת מניות הגז והנפט היו בעיצומו של ראלי, שהחל בינואר 2016 — מעט לאחר אישור מתווה הגז בממשלה — וממשיך עד ימים אלה.

מי שהובילו את העליות היו בעיקר חברות מענף האנרגיה, שמחזיקות בשרשור בשותפויות הגז והנפט ורגישות יותר לתנודות במחירי הנכסים בשל מינופן. כך למשל, כהן פיתוח — שבאמצעותה מחזיקה קבוצת דלק בשותפות אבנר — עלתה תוך שנה ב–52%; קבוצת דלק, חברת האחזקות שבראש פירמידת הגז של יצחק תשובה, קפצה ב–48%; ודלק אנרגיה ניתרה ב–42%.

מי שריכזו את מרבית מחזורי המסחר היו דווקא שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר, רציו וישראמקו, המחזיקות ישירות במאגרי הגז תמר ולווייתן. ב–12 החודשים האחרונים רציו — השותפה הקטנה בלווייתן — זינקה בכ–49%. דלק קידוחים ואבנר עלו באותה תקופה ב–35% וב–25% בהתאמה; בעוד שישראמקו — השותפה במאגר תמר בלבד (ללא לווייתן) — עלתה ב–6%.

האנליסטים חלוקים בסוגיה אם לאחר רצף העליות, למניות הגז והנפט נותר עוד אוויר להמשיך בטיפוס. בלאומי שוקי הון סבורים כי העליות הביאו את השותפויות לרמות מחיר לא זולות, כך שהמשך הראלי מותנה בהתפתחויות חדשות בענף, כמו חתימה על חוזה יצוא גדול מלווייתן לטורקיה או למצרים. גם האנליסטית גל רייטר מירושלים ברוקראז' ציננה את ההתלהבות והפחיתה את ההמלצה על המגזר כולו ל"תשואת שוק".

לעומת זאת, בבית ההשקעות אי.בי.אי ובלידר שוקי הון אופטימיים ביחס לביצועים העתידיים של השותפויות, והמליצו עליהן ב"תשואת יתר". לירן לובלין, אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי, כתב: "אם היה ספק, המניות של השותפות בלווייתן הן הדבר החם במגזר האנרגיה לתקופה הקרובה — העלייה בחודשים האחרונים היא רק תחילת הדרך". בשני בתי ההשקעות המליצו ב"תשואת יתר" על שותפויות הגז והנפט עם מחירי יעד גבוהים.

למשקיעים עם אורך נשימה

אם גם אתם אופטימיים ביחס לביצועים העתידיים של שותפויות הגז והנפט בבורסה וצופים כבר כעת חתימה קרובה על חוזי יצוא גדולים מלווייתן, יש כמה דרכים להיחשף לענף. הדרך הבסיסית היא באמצעות בחירה סלקטיבית של ניירות ערך — כהשקעת ערך. במקרה כזה, כדאי לצלול לסקירות שמפרסמים אנליסטים לענף הגז והנפט, שכוללות המלצות, מחירי יעד ותחזיות. לצד דלק קידוחים, אבנר, רציו או ישראמקו ניתן גם להשקיע במניית נובל אנרג'י האמריקאית בוול סטריט, שפעילותה נעשית מוטה יותר ויותר לישראל.

מבין ארבע השותפויות, לדלק קידוחים עשוי להיות יתרון מסוים, בין היתר על רקע רפורמת המדדים שאמורה לייצר לה ביקושים עם מחיקת אבנר מהמסחר (אבנר מתמזגת לתוך דלק). לדלק, אבנר וישראמקו יתרון נוסף: האחזקה במאגר תמר — שמניב תזרים קבוע — הפכה את השותפות בו לפרות דיווידנד, שהניבו תשואת דיווידנד של כ–8% ב–12 החודשים האחרונים (הדיווידנד למניה, ביחס למחירה שנה קודם לכן). ב–2017 צפויות השותפויות לחלק רווחים, כך שתשואת הדיווידנד — שמעניקה למשקיעים כרית הגנה מסוימת מפני תנודות — תגיע ל–5%.

מי שמתקשה לבחור ניירות ערך באופן פרטני, יכול להיעזר במכשירי השקעה פאסיביים — תעודות סל או קרנות מחקות שעוקבות אחר מדד ת"א גז ונפט. חברת תכלית של בית ההשקעות מיטב דש מציעה תעודת סל העוקבת אחר מדד הגז הנפט, וכך גם אקסלנס (קסם), פסגות ובתי השקעות נוספים. התעודות גובות דמי ניהול של עד 0.5% מהנכסים בשנה. המשקיעים בתעודות יזכו לחשיפה גם לחברות נפט וגז קטנות יחסית בבורסה, כמו מודיעין, הזדמנות ישראלית או לפידות, בנוסף לשותפויות תמר ולווייתן.

איפה פחות כדאי להשקיע? בקרנות נאמנות החשופות לענף הגז והנפט בבורסה. מדובר בקרנות הגובות בדרך כלל דמי ניהול שנתיים גבוהים יחסית — עד 2% מהנכסים. הקרנות האלה נוהגות להשקיע באותו טווח מצומצם של ניירות ערך הכלולים ממילא במדד הגז והנפט. לדוגמה: קרן אקסלנס גז ונפט, שגובה דמי ניהול שנתיים של כ–2%, משקיעה כ–70%–80% מנכסיה במניות הכלולות במדד ת"א גז ונפט. ב–2016 הניבה הקרן תשואה של 12.15% למשקיעים, בעוד שהמדד עצמו הניב תשואה של 18.3%.

אפיק שלישי שבאמצעותו ניתן להיחשף לענף הגז והנפט הוא שוק האג"ח. מדובר בהשקעה שאמורה תיאורטית להיות הרבה יותר בטוחה ביחס להשקעה במניות. שותפויות הגז בבורסה הנפיקו כמה סדרות של אג"ח: רציו הנפיקה שתי סדרות — רציו מימון א' ו–ב' — הנסחרות בתשואה של 4% ו–5.6% בהתאמה. גם דלק קידוחים ואבנר הנפיקו שתי סדרות אג"ח, שנסחרת בתשואות של 3.7%. הסדרות מגובות בזכות לתמלוגי על ממאגר לווייתן.

בהשקעה בענף הגז והנפט יש סיכונים לא מבוטלים. הסיכון העיקרי נוגע לכך שמדובר בענף ספקולטיבי, שסובל מתנודות גבוהות מאוד, גם בהשוואה למדדי מניות אחרים. מסיבה זו השקעה בענף מגדילה משמעותית את רכיב הסיכון בתיק ההשקעות. בנוסף, מדובר בענף החשוף לסיכונים גיאופוליטיים, שכן הוא נשען בחלקו על חוזי יצוא למדינות באזור. כל שינוי לא מתוכנן בסביבה הגיאופוליטית עשוי להיתרגם במהרה לנפילות.

בשורה התחתונה, השקעה במניות הגז והנפט עשויה להתאים למשקיעים עם אורך נשימה, שאינם חוששים מתנודות שעשויות אף להיות חריפות בטווח הקצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום