השקעה בפק"מ/מק"מ באמצעות קרן נאמנות - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השקעה בפק"מ/מק"מ באמצעות קרן נאמנות

השקעה במק"מ באמצעות קרן נאמנות פטורה הביאה לתשואה נטו גבוהה יותר בהשוואה להשקעה ישירה במק"מ

תגובות

בכתבה הקודמת עסקנו בשאלה איזו השקעה שקלית עדיפה - פיקדון קצר מועד בבנק מסחרי (פק"מ) או מלווה קצר מועד (מק"מ). ראינו כי בנוסף ליתרונות הכלכליים הגלומים במק"מ בהשוואה לפק"מ (תשואה אפקטיווית גבוהה יותר, סחירות ההשקעה וסיכון נמוך יותר), המק"מ עדיף גם מבחינה מיסויית. כל זאת למה? אמנם, מבחינת שיעורי המס, אין הבדל בין השקעה בפק"מ לבין השקעה במק"מ, שכן בשני המקרים שיעור המס הוא 15% (הכוונה להשקעה בידי יחידים). עם זאת, השקעה במק"מ עדיין עדיפה מבחינה מיסויית, שכן ניתן לקזז כנגדה הפסדים אחרים של המשקיע (ובדרך זו לא לשלם בגינה מס), בעוד שהשקעה בפק"מ אינה מאפשרת לקזז כנגדה הפסדים.

יחיד המעוניין להשקיע בפק"מ / מק"מ יכול לבחור באפשרות נוספת והיא השקעה בקרן נאמנות המשקיעה בנכסים אלה. ככלל, קרן נאמנות פטורה, כשמה כן היא - פטורה ממס על הכנסותיה. עם זאת, כאשר המשקיע (יחיד) מממש את השקעתו בקרן הפטורה ברווח, הוא משלם בגינו מס בשיעור של 20%. אם כך, לכאורה, השקעה בקרן נאמנות פטורה המשקיעה בפק"מ / מק"מ נחותה מבחינה מיסויית בהשוואה להשקעה ישירה בנכסים אלה, שהרי בעוד שהשקעה בקרן כפופה לתשלום מס כולל של 20% מס, השקעה ישירה בפק"מ / מק"מ חייבת בתשלום מס בשיעור של 15% בלבד. ואולם לא כך בהכרח הם פני הדברים, כפי שנראה מיד.

כאשר אנו משקיעים בקרן נאמנות פטורה ומחשבים את הרווח לצורכי מס אנו מנטרלים את שיעור עליית המדד (אינפלציה), בדיוק כפי שנעשה בחישוב הרווח החייב במס במכירת מניות. לעומת זאת, כאשר אנו משקיעים בפק"מ / מק"מ, אנו משלמים מס על מלוא הרווח הנומינלי, קרי: ללא נטרול של האינפלציה. כלומר, אמנם שיעור המס המוטל על רווח שמקורו בהשקעה בקרן נאמנות פטורה הוא 20% ושיעור המס המוטל על רווח שמקורו בהשקעה ישירה בפק"מ / מק"מ הוא 15%, אך בעוד שהמס בשיעור של 20% מוטל על רווח ההון הריאלי, המס בשיעור של 15% מוטל על רווח ההון הנומינלי.

לדוגמה: נניח שיחיד משקיע 1,000,000 שקל במק"מ לתקופה של שנה. עוד נניח כי האינפלציה באותה תקופה היא בשיעור של 2% והמק"מ מקנה ריבית שנתית בשיעור (נומינלי) של 5% - 50,000 שקל, אותו יחיד ישלם מס בסך 15% - 7,500 שקל, כך שהתשואה נטו לאחר מס תהיה 42,500 שקל (50,000 שקל פחות 7,500 שקל).

אם, לעומת זאת, אותו יחיד היה משקיע בקרן נאמנות פטורה שמשקיעה במק"מ, הוא היה משלם מס בשיעור של 20% מהרווח הריאלי. הרווח הריאלי הוא בגובה של 30 אלף שקל (תשואה של 5% פחות 2% אינפלציה), כלומר המס בגינו הוא 6,000 שקל (20% מ-30,000 שקל). מכאן, שהתשואה נטו לאחר מס תהיה 44,000 שקל (50,000 שקל פחות 6,000 שקל).

ניתן אפוא לראות כי בנתוני הדוגמה, השקעה במק"מ באמצעות קרן נאמנות פטורה הביאה לתשואה נטו גבוהה יותר בהשוואה להשקעה ישירה במק"מ. מובן שככל ששיעור עליית המדד (האינפלציה) בתקופת ההשקעה יהיה גבוה יותר, כך יגדל ההפרש בין התשואה הגלומה בהשקעה בקרן הפטורה לבין התשואה הגלומה בהשקעה ישירה במק"מ. זאת ועוד: אם בתקופת ההשקעה שיעור עליית המדד יהיה בגובה הריבית על המק"מ או יותר, אזי הרווח מההשקעה בקרן הפטורה לא יחויב כלל במס, שהרי הרווח הריאלי יהיה אפס ובנסיבות מסוימות אף ייווצר הפסד בר קיזוז לצורכי מס.

יצוין כי לצורך חישוב שיעור עליית המדד יש להשתמש במדד המחירים לצרכן "הידוע", קרי: המדד האחרון הידוע בעת עריכת החישוב. כך, למשל, אם יום הרכישה של קרן הנאמנות הוא 2 בדצמבר 2006, המדד הידוע ליום זה הוא מדד חודש אוקטובר שפורסם ביום 15 בנובמבר 2006.

לבסוף, נדגיש כי כדאיות המהלך נגזרת במישרין הן מהאינפלציה והן מהעמלות ודמי הניהול הכרוכים בסוגי ההשקעה השונים.

הכותב הוא עו"ד ורו"ח, בעל משרד עו"ד המתמחה במסים. כתבה 12 בסדרהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם