דרמת ענק בפריגו: מוכרת חלק מהפעילות בישראל - המניה צנחה ב-10%

פריגו דוחה את פרסום התוצאות הכספיות המלאות ל-2016 ומבצעת מחיקה של 3.1 מיליארד דולר בגין ירידה בשווי הזיכיון לקבלת תמלוגים ממכירות טיסברי ■ 750 עובדים יפוטרו - 14% מכוח האדם הלא יצרני של החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס/ אמ?
יורם גביזון

השתלבותה של הקרן האקטיביסטית סטארבורד והתפקיד הדומיננטי שהיא ממלאת בדירקטוריון פריגו, באו לידי ביטוי דרמטי 3 שבועות בלבד לאחר מינוי 5 דירקטורים מטעמה.

פריגו דיווחה הלילה על תוצאות הבחינה האסטרטגית שהוכרזה בנובמבר 2016. המנכ"ל ג'ון הנדריקסון אמר קצרות שהחברה החליטה למכור את פעילות ייצור חומרי הגלם הפעילים לתרופות גנריות שמרוכזת בישראל. בפעילות זו מועסקים כ-300 עובדים בישראל.

אם אכן תושלם מכירת הפעילות בישראל, תהיה בכך התכחשות להתחייבות שנתנה הנהלת החברה באוקטובר-נובמבר 2015 כאשר פעלה להדיפת ניסיון ההשתלטות של חברת מיילן. הפעילות הגנרית צפויה לתרום הכנסות של 925 מיליון דולר לפריגו ב-2017 ותיתקל בשחיקת מחירים של 9%-11% ב-2017.

בנוסף, דחתה הלילה פריגו את פרסום התוצאות הכספיות ל-2016 ל-16 במארס 2017. זאת בעקבות בחינה של מדיניות ההכרה בהכנסות מקבלת תמלוגים ממכירת טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה. פריגו רכשה את הזיכיון לתמלוגים מטיסברי כחלק מרכישת חברת Elan האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר בדצמבר 2013, וזכאית לתמלוגים מדורגים של 18%-25% ממכירות התרופה, שהניבה לה הכנסות ורווח נקי של 90 מיליון דולר לרבעון בממוצע ברבעונים האחרונים.

רכיב אחר של הבחינה מחדש של האסטרטגיה של החברה הוא ההסכם עליו חתמה פריגו היום למכירת זכותה לקבלת תמלוגים מטיסברי - לקרן Royalty Pharma תמורת 2.2-2.85 מיליארד דולר. בעקבות המכירה שהשלמתה צפויה בתוך 20 יום, צפויה פריגו לבצע הפרשה של 2.8 מיליארד דולר בגין ירידה בשווי הזיכיון. המכירה תחתוך מיידית את החוב הפיננסי נטו של פריגו ב-40% ותממש את מחויבותה של החברה לשמור על דירוג האשראי שלה. מניית פריגו הגיבה בצניחה של 10.4% לאחר נעילת המסחר בבורסה של ניו יורק.

הפרשה נוספת של 336 מיליון דולר תבוצע בגין הירידה החדה בשווי הזכויות למוצר Entocort לטיפול במחלות דלקתיות כרוניות במערכת העיכול כמו קרוהן וקוליטיס כיבי שנרכש מחברת אסטרה זנקה בנובמבר 2015 תמורת 380 מיליון דולר על רקע הדיפת ניסיון השליטה של חברת מיילן. בעקבות הפרשות אלו, פירסמה פריגו תוצאות מקדמיות ל-2016.

מניית פריגו בניו יורק בשנה האחרונה

החברה צופה הפסד תפעולי של 4.68-4.65 מיליארד דולר ב-2016 במחזור של 5.6 מיליארד דולר ב-2016. החברה פירסמה תחזית ל-2017 לפיהן תציג רווח מתואם של 6.65-6.35 דולרים למניה במחזור של 5.2-5.0 מיליארד דולר ב-2017. תחזית זו כוללת את התרומה הצפויה ממכירות טיסברי בהיקף של 2.18-2.12 דולר למניה ב-2017, כך שאם העסקה למכירת התמלוגים ממכירות טיסברי תושלם בתוך 20 יום, צפוי הרווח למניית פריגו להיות נמוך יותר.

פריגו צפויה לבצע תוכנית ייעול, שתכלול פיטורי 750 עובדים - 14% מכוח האדם הלא יצרני של החברה. פריגו מעסיקה 13,400 עובדים ברחבי העולם ובעקבות הבחינה המחודשת של האסטרטגיה של החברה היא מכרה ומוכרת את עסקי הוויטמינים ותוספי המזון, מותג תזונת הספורט שהיא משווקת באירופה, מפעל של מזון לבעלי חיים, וכן פעילות של ייצור חומרי גלם פעילים בהודו.

החברה מתכוונת גם למכור פעילויות ברוסיה, ארגנטינה ודרום אפריקה, וחתמה על שותפות אסטרטגית לשיווק תרופות גנריות מקוריות שפותחו על ידי החברה ושלדברי ג'ון הנדריקסון מנכ"ל החברה לא הגיע למסה קריטית ואינו מצדיק השקעות נוספות במחקר ובפיתוח ובשיווק. פריגו תוסיף לשמור על הזכויות במוצרים שפיתחה ותמשיך לייצר אותם.

בתוך כך, הכריזה פריגו על שינויים בהנהלת החברה. ג'ודי בראון, סמנכ"לית הכספים של החברה ב-15 השנים האחרונות, הודיעה על התפטרותה לטובת תפקיד זהה בחברת תרופות בינלאומית אחרת. בראון היא חלק מההנהלה הוותיקה של החברה, שספגה ביקורת חריפה מסטארבורד על חלקה בדחיית הצעת הרכש של חברת מיילן בנובמבר 2015 לפי שווי חברה כפול משוויה הנוכחי. סטארבורד חתמה על הסכם למינוי 5 חברי דירקטוריון מטעמה לפני 3 שבועות . רון וויניצקי סמנכ"ל הכספים הנוכחי של החברה ימלא את מקומה עד למינוי סמנכ"ל כספים קבוע בתום הליך איתור שבו יהיה וויניצקי עצמו מועמד מוביל.

שינוי נוסף הוא מינויו של סוונד אנדרסן במקום שרון כוחן הישראלי כמנכ"ל חטיבת מוצרי הצריכה הרפואיים הבינלאומיים של החברה, שכוללים את מוצריה הממותגים של חברת אומגה שנרכשה ב-4.5 מיליארד דולר בתחילת 2015 ונחשבת לרכישה הכושלת ביותר שעשתה פריגו תחת ניהולו של המנכ"ל הקודם, ג'ו פאפא. כוחן יוסיף לכהן כסמנכ"ל בפריגו ויהיה אחראי על עסקיה בישראל ובאוסטרליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker