בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה - ברמה של 0.1%

החלטת הריבית מגיעה על רקע התחזקות השקל מול סל המטבעות, ובעיקר היורו והדולר ■ היום נחלש הדולר ב-0.5% לרמה של 3.679 שקלים

עמרי זרחוביץ'

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה להותיר את ריבית בנק ישראל ללא שינוי גם בחודש מארס, כצפוי. הריבית נשארה ברמה של 0.1%, שבה היא נמצאת בשנתיים האחרונות. החלטת הריבית הבאה תהיה ב-6 באפריל, לאור מעבר בנק ישראל ל-8 החלטות ריבית בשנה, במקום 12 כיום.

החלטת הריבית התקבלה על רקע התחזקות השקל מול סל המטבעות, ובמיוחד מול היורו - שנמצא בשפל של 15 שנה - והדולר, שנסחר ברמה הנמוכה מזה שנתיים וחצי. היום ירד הדולר ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.679 שקלים. היורו נחלש ב-0.6% לרמה של 3.894 שקלים.

כמו כן, באחרונה פורסמו נתוני הצמיחה בישראל מפתיעים לטובה - התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) עלה ברבעון הרביעי של 2016 ב-6.2% (במונחים שנתיים). מדד המחירים לצרכן ירד בינואר ב-0.2%.

הוועדה המוניטרית ציינה בהסברים להחלטה כי "סיכונים להשגת יעד האינפלציה נותרו גבוהים, אך עליית השכר ועלייה באינפלציה בעולם, צפויים לתמוך בחזרת האינפלציה אל תוך היעד. בנק ישראל ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות הכלכליות בישראל ובעולם, ובשווקים הפיננסיים. הוועדה המוניטרית ממשיכה להעריך שלאור סביבת האינפלציה, ההתפתחויות בכלכלה העולמית, בשער החליפין, וכן במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, המדיניות המוניטרית תיוותר מרחיבה למשך זמן רב.

בבנק הוסיפו כי "הציפיות לאינפלציה לשנה ירדו והציפיות לטווחים הבינוניים והארוכים נותרו ללא שינוי מהותי; נמשך השיפור בפעילות הריאלית; התמונה העולה משוק העבודה מוסיפה להיות חיובית מאוד - סקר כוח האדם לינואר 2017 הצביע על כך שהתעסוקה מתבססת ברמה גבוהה, בגילי העבודה העיקריים (25-64) נרשמה ירידה קלה בשיעור האבטלה (3.7% לעומת 3.8%), יציבות בשיעור התעסוקה (77.1%), וירידה קלה בשיעור ההשתתפות (80.0% לעומת 80.1%).

יונתן כץ מלידר שוקי הון הגיב להחלטת הריבית: "לא היו הפתעות בהחלטה או בהודעה. כנראה שבנק ישראל החליט להתערב פחות בשוק המט"ח, זאת לאור השיפור ביצוא (על רקע רוח גבית מהעולם) והתקרבות לתעסוקה מלאה. ללא שינוי בתפיסה של בנק ישראל השקל צפוי להמשיך להתחזק. אין אנו צופים העלאת ריבית לפני שציפיות האינפלציה שנה קדימה יעלו לאמצע היעד, כנראה לא לפני אמצע שנת 2018".

עידן אזולאי, מנכ"ל אפסילון קרנות נאמנות, מסר כי "הודעת הריבית הנוכחית כמו אלו שקדמו אליה יכולה לשמש את בנק ישראל גם בחודשים/רבעונים/שנים הבאות על שום היותן זהות במהות. בנק ישראל נמצא בסיטואציה כמעט בלתי אפשרית שבה המשק מציג נתונים טובים ללא סימני אינפלציה ובמקביל השקל מפגין עוצמה רבה. ברור אם כן שגם אם הריבית בארה"ב תמשיך ותעלה, הריבית בארץ תישאר ברמתה האפסית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker