יצחק תשובה במפגש אנליסטים בבורסה: "זה יום עשה השם נגילה ונשמחה בו"

בעל השליטה בקבוצת דלק: פועלים למכור גז לטורקיה, מצרים ומדינות בגוש היורו ■ יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר: "זה לא סוד שהדיאלוג עם טורקיה מקבל תרמיקה חיובית"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: מיכל פתאל
ערן אזרן

"זה יום עשה השם נגילה ונשמחה בו", כך פתח היום (ב') יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, את נאומו במפגש אנליסטים במרכז הכנסים בבורסת תל אביב. המפגש נערך לאחר שבשבוע שעבר הכריזו השותפות במאגר לווייתן - נובל אנרג'י, קבוצת דלק ורציו - על החלטת השקעה סופית (FID) במאגר, לקראת פיתוחו המלא בסוף 2019.

"לפני שנה אמרתי ש-2016 תהיה שנת מפנה, וזה מה שאכן היה. היום אנחנו מודיעים כי 2017 תהיה שנת פיתוח ובניית לווייתן. נעשה זאת במהירות ובתנופה כדי להביא לאספקת גז במחצית השנייה של 2019. אנו בקבוצת דלק חדורי אמונה. האמנו שניתן למצוא גז. קדחנו עד שמצאנו. באותה עת זה היה בניגוד לכל הסיכויים: מצאנו גז לאחר 400 קידוחים עקרים. אבל האמנו שחייבים לפתח את לווייתן, ותודה לאל הגענו לרגע המיוחל", אמר.

תשובה סיפר כי בנוסף לחוזים במשק והחוזה עם חברת החשמל הירדנית, השותפות בלווייתן פועלות לחתימה על חוזים נוספים – "עם טורקיה, מצרים ועם מדינות נוספות בגוש היורו". לדברי תשובה, "ההסכמים הללו יסללו את הדרך לשלום הכלכלי. אני מאמין בו בכל ליבי שכלכלה ושלום הולכים ביחד". תשובה ציין שקבוצת דלק תשקיע 1.8 מיליארד דולר בפיתוח לווייתן, מתוך עלות כוללת של 3.75 מיליארד דולר. "קיבלנו אמון מלא מהגופים הפיננסים, ומהבנקים HSBC וג'יי.פי מורגן, אליהם הצטרפו 20 גופים פיננסים", אמר.

תשובה התייחס למהלך שמקדמת קבוצת דלק לרכישת השליטה במפעילת הקידוחים איתקה אנרג'י. במהלך מארס צפויה דלק לפרסם הצעת רכש שתאפשר לה להגדיל את החזקתה בחברה מ-20% עד ל-100%. לדברי תשובה, "אנו שואפים להחזיק באיתקה בצורה מלאה או ברוב הגדול של המניות. אנו מסתכלים אל העולם הגלובלי ומקווים להפוך לחברה בינלאומית. יש לנו תקוות גדולות להתרחב בעולם וגם בישראל, ככל שנוכל בהתאם לרגולציה".

 "זה לא סוד שהדיאלוג עם טורקיה מקבל תרמיקה חיובית"

במהלך המפגש, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר יוסי אבו, התייחס לפיתוח המתוכנן של מאגר לוויתן. אבו ציין כי כבר לווייתן 3 ולווייתן 4) כבר נקדחו, כחלק מתוכנית הפיתוח של לווייתן וישמשו בעתיד כבאות להפקה. הוא ציין שבשבועות הקרובים, אסדת הקידוח Atwood Advantage, שצפויה לסיים את קידוח ההפקה "תמר 8", תבצע שני קידוחים נוספים – לווייתן 5 ולווייתן 7, שמאוחר יותר ישמשו כבארות הפקת.

אבו הוסיף שהשותפות בלווייתן ממשיכות לחתור לחתימה על חוזים חדשים: "זה לא סוד שהדיאלוג עם טורקיה מקבל תרמיקה חיובית. יש גורמים במשרד האנרגיה שמסייעים. במהלך החודשים האחרונים חזרנו לפעילות אינטנסיבית בנושא – והיא תמשיך". אבו הדגיש כי גז ממאגר תמר כבר זורם לירדן מתחילת 2017, וכן שבמצרים קיים חוסר משמעותי בגז טבעי, כך ש"יש לנו אמונה שהמשק המצרי יצרוך גז טבעי ישראלי".

בהמשך דבריו התייחס אבו לקדוח הנפט במאגר לווייתן: "לא זנחנו את הרעיון לקדוח בפרוספקט הנפט – מתווה הגז מאפשר לנו לבצע קידוח שכזה. נפט בלווייתן יכול לקחת את מדינת ישראל צעד אחד קדימה. אם נגלה נפט, מדינת ישראל מוסיפה רגל משמעותית נוספת לכלכלה. זה יהיה דרמטי. יש לנו ראיות מסוימות של שיש נפט בשכבה הגיאולוגית שמתחת ללווייתן.

"כפי שקדחנו בתמר, מקווים גם לחזור לקדוח למטרת נפט. אנחנו עושים הכנות כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של הקידוח. אנחנו מעוניינים לנצל את 'קמפיין הקידוחים' הנוכחי, כך שקידוח הנפט יהיה בעלות נמוכה. כיום אסדה עולה לנו 200 אלף דולר ליום, לעומת 630 אלף דולר בקידוחים הקודמים", אמר אבו.

אבו התייחס למיזוג בין דלק קידוחים ואבנר, וציין ששתי השותפויות צפויות לפרסם דוחות כספיים נפרדים בחודש מארס, ולאחר מכן הליך המיזוג יושלם. לדבריו, המיזוג צפוי לצאת אל הפועל בחודש מארס, כש-90% מהדברים כבר סגורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker