ניהול קופת פנסיה אישית: הפתרון הזול עלול לעלות לחוסכים ביוקר

בשבוע שעבר אושר בכנסת כי אנשים פרטיים יוכלו לנהל לבד את חסכונות הפנסיה שלהם, לקבל הטבות מס ולחסוך כך את דמי הניהול ■ האם זה כדאי? לא לכולם. מחקרים מגלים כי רוב האנשים מתקשים להניב תשואות על חסכונותיהם לאורך זמן ומפגרים אחר המדדים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איש
צילום: אי־פי

״Oh Fuck״ באותיות לבנות על רקע שחור היה השער של "אקונומיסט", הירחון הכלכלי מהמובילים בעולם. זה היה בספטמבר 2008, בשיא המשבר הכלכלי. באותה שנה ירד מדד הדאו גונס ב-34% במונחים דולריים, מדד ת"א 25 צנח ב-46% במונחים שקליים ומדד ת"א 100 קרס ב-51%. הקריסה במדדים לא פסחה על מדדי אג"ח חברות, כשמדד התל בונד 40 ירד ב-22% ואילו מדד התל בונד 20 ירד רק ב-3.8%. הסיבה לפער בין שני המדדים היא הרכב המדד השונה באופן מהותי.

מי שהניבו התשואה חיובית היו אג"ח הממשלתיות הלא צמודות מסוג שחר, שעלו ב-2008 ב-12.5%. נזכרנו בכך כי בתחילת שבוע שעבר אישרה ועדת הכספים של הכנסת את תקנות קופות גמל, הקובעות כי חוסכים לפנסיה שיבחרו בכך יוכלו לנהל באופן אישי את כספי חסכונותיהם, ולבחור בעצמם את אפיקי ההשקעה הטובים להם - כל זאת עד לתקרה של 5.2 מיליון שקל כספים צבורים בסך הכל. ההוראות חלות גם על קרנות השתלמות.

הראל פרימק
הראל פרימקצילום: ישראל הדרי

מדובר במסלול השקעה שלא היה קיים עד כה, ויאפשר גם למשקיעים מתוחכמים, קרי, אלה שמכירים ויודעים לפעול במסגרת השקעות בשוק ההון, לנהל בעצמם את כספי החיסכון הפנסיוני. כיום מותר להשקיע במוצרים עוקבי מדדים בלבד (כלומר פסיביים, כמו תעודות סל, קרנות מחקות, קרנות סל ו-ETF). מאחר שמדובר בקופות גמל לכל דבר ועניין, הרי שחלות עליהן כל הטבות המס החלות על כלל קופות הגמל - כל עוד הכספים לא יימשכו עד גיל הפרישה.

בנוסף, הקופות בניהול גמל אישי אמורות ליהנות מעמלות מסחר (עמלות ברוקראז') מופחתות ודמי משמרת נמוכים. הקופות בניהול אישי לא יוכלו ליהנות מהשקעה כמו עמיתיהן בקופות הרגילות בנדל"ן, בקרנות גידור או בפרייבט אקוויטי - מכשירי השקעה שאחראים על כך שמנהלי הקופות היכו ב-2016 את מדדי המניות והאג״ח. בנוסף, דמי הניהול שישלם החוסך יהיו נמוכים, שכן הגוף המוסדי יגבה דמי תפעול של החשבון ולא ייגבה כסף על ניהול החשבון.

ההחלטה של ועדת הכספים היא גם ניצחון של ד"ר הראל פרימק, יו"ר צדק פיננסי, שעתר לבג"ץ בנושא ב-2012 והוביל את המאבק הציבורי סביבו. עם העברת התקנות אמר פרימק כי "זה יום גדול לחוסכים הפנסיונים בישראל. הודות לתקנות החדשות יוכל כל חוסך שירצה בכך להשקיע את כספי הפנסיה שלו בצורה שהוא עצמו ייבחר ולא על פי בחירתו של הטייקון ששולט בחברת הביטוח. קופות הגמל בניהול אישי מאפשרות חופש, עצמאות והתאמת אפיקי ההשקעה להעדפות אישיות, ודמי הניהול בהן נמוכים באופן משמעותי. בסופו של דבר זו מהפכה בעולם הפנסיוני, שתשאיר להרבה אנשים הרבה יותר כסף בפנסיה".

האם גברת כהן יכולה לנהל את הפנסיה שלה?

בקצרה - קןפת פנסיה אישית
בקצרה - קןפת פנסיה אישיתצילום: דה מרקר

השאלה החשובה ביותר שעולה בעקבות השינויים האלה היא אם באמת כל אחד יכול לנהל את חסכונות הפנסיה שלו בעצמו; אם במשבר כמו 2008 המשקיע ימהר לממש את כל אחזקותיו במניות מחשש כי שווקי ההון ימשיכו לרדת, במקום להגדיל את אחזקותיו המנייתיות בגלל המחירים הנמוכים.

ב-2009, שנה לאחר המשבר, עלה מדד ת״א 25 ב-75%, מדד ת״א 100 הוסיף לעצמו כ-90% ואילו מדד הדאו גונס עלה רק ב-18.8%. מדדי האג"ח הקונצרני, כמו מדד התל בונד, עלו ב-21.6% באותה שנה. כלומר, מי שלא ברח השיב לעצמו את הפסדיו עם תוספת, ומי שדווקא בשיא המשבר הגדיל את אחזקותיו - הרוויח אפילו הרבה יותר. חלק מהגופים המוסדיים פעלו בדרך הזאת ורשמו רווחים.

נתונים בכתבה

חברת חקר השווקים דלבר (Dalbar) מפרסמת באופן קבוע מחקרים שעוסקים בשאלה עד כמה הציבור באמת יודע לנהל את כספו באופן יעיל. הדרך של דלבר לבדוק זאת היא באמצעות אופן ההשקעה של הציבור בקרנות נאמנות: הם בוחנים אם על פי היצירות והפדיונות בקרן, הציבור הצליח להשיג את מלוא תשואת הקרן או אם הוא השיג תשואת חסר אל מול קרן הנאמנות.

״אחת המסקנות במחקרים של דלבר לאורך השנים היא שהציבור נכנס לקרנות בשיא ויוצא בתחתית. כלומר, הוא רוכש את הקרנות במחירי שיא ועם הנפילות הוא מוכר - ומפסיד את התיקון במחירי הקרנות. כך הוא מחמיץ חלק לא מבוטל מהתשואה של הקרן״, מסביר בכיר בשוק ההון.

המחקר האחרון של דלבר, שפורסם על בסיס נתוני 2015, מגלה כי ב-20 השנים האחרונות הניב מדד S&P 500 תשואה שנתית ממוצעת של 8.19%, בעוד המשקיעים בקרנות הצליחו להניב תשואה שנתית ממוצעת של 4.67% בלבד. כלומר, המשקיעים הצליחו להניב רק 57% מהתשואה שיכלו לקבל.

ואולם לא רק בתחום המניות הניבו המשקיעים תשואת חסר: מדד האג״ח המשולב של ברקליס הניב ב–20 השנים האחרונות תשואה שנתית ממוצעת של 5.34%, ואילו המשקיעים בקרנות אג״ח נהנו מתשואה של 2.11% בלבד - פער של כ-40%.

״הבעיה הכי גדולה של משקיעים היא היעדר ההתמדה, ולאו דווקא מציאת הקרן הטובה ביותר - וזה מה שמשפיע על התשואה. לפי הנתונים, בשוק יש תיקון של 10% בכל חודש בממוצע; תיקון של 15% בכל שנתיים; ותיקון של 20% בכל שלוש שנים. בשוק תנודתי, מי שלא יכול לעמוד בהפסדים עד התיקון, פוגע בתשואה״, מוסיף אותו בכיר.

בשיחה עמו תהינו אם המסקנה מהמחקרים של דלבר היא שלא צריך לנהל את הכסף בעצמך, אלא להותיר אותו בידי מנהל השקעות מקצועי. ״לא״, עונה הבכיר, ״יש IRA אמריקאי (קופת גמל בניהול אישי) והם מנהלים בעצמם, וקונים מה שהם רוצים. אסור להגביל את הניהול האישי. זה כמו שמחיר הביטוח של נהג חדש בן 18 גבוה יותר מזה של מבוגר, אבל הוא עדיין רשאי לנהוג״.

ממצא מעניין נוסף שעולה מהמחקרים של דלבר הוא שכאשר נשים מנהלות את הכסף הן משיגות תוצאות טובות יותר מאשר כשגברים מנהלים אותו. הסיבה לכך, כנראה, היא עודף הביטחון שיש לגברים בכל מה שקשור לניהול פיננסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker